Județ
Mureș: localități în cifre
Mureș (județ) are o populație de 574.386 pe o suprafață de 6.705 km², cu o densitate de 86 loc./km². Număr de localități: 102. Populație: −3,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 574.386
- 102 localități
- 6.705 km²
- 86 loc./km²
Hartă și clasamente: Mureș
Toate localitățile din Mureș
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Târgu Mureș | 137.273 | −8,7% | 2.789 loc./km² | 49,2 km² | 77,7 ‰ | 3,20 ‰ |
| Reghin | 35.137 | −8,2% | 628,7 loc./km² | 55,9 km² | 59,1 ‰ | 3,19 ‰ |
| Sighișoara | 31.045 | −9,4% | 323,6 loc./km² | 95,9 km² | 46,3 ‰ | 1,90 ‰ |
| Târnăveni | 23.735 | −10,5% | 391,5 loc./km² | 60,6 km² | 37,8 ‰ | 1,81 ‰ |
| Luduș | 16.608 | −5,7% | 256,4 loc./km² | 64,8 km² | 50,3 ‰ | 2,95 ‰ |
| Sâncraiu de Mureș | 11.605 | +37,5% | 564,2 loc./km² | 20,6 km² | 78,8 ‰ | 4,31 ‰ |
| Sângeorgiu de Mureș | 11.207 | +10,5% | 391,0 loc./km² | 28,7 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Sovata | 9.945 | −5,9% | 62,3 loc./km² | 159,6 km² | 44,4 ‰ | 1,41 ‰ |
| Iernut | 9.464 | −3,2% | 89,1 loc./km² | 106,2 km² | 31,4 ‰ | 1,58 ‰ |
| Ungheni | 8.045 | +6,5% | 126,5 loc./km² | 63,6 km² | 51,0 ‰ | 3,85 ‰ |
| Sântana de Mureș | 6.743 | +17,6% | 259,7 loc./km² | 26,0 km² | 78,7 ‰ | 4,75 ‰ |
| Band | 6.697 | +1,9% | 74,5 loc./km² | 89,9 km² | 21,2 ‰ | 1,19 ‰ |
| Sărmașu | 6.452 | −10,2% | 84,7 loc./km² | 76,1 km² | 27,4 ‰ | 1,70 ‰ |
| Ernei | 6.392 | +6,9% | 95,0 loc./km² | 67,3 km² | 34,1 ‰ | 2,50 ‰ |
| Albești | 6.306 | +2,8% | 76,3 loc./km² | 82,7 km² | 44,4 ‰ | 1,74 ‰ |
| Ceuașu de Câmpie | 6.269 | +2,7% | 75,1 loc./km² | 83,4 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Cristești | 6.147 | −3,0% | 464,3 loc./km² | 13,2 km² | 64,6 ‰ | 3,42 ‰ |
| Pănet | 5.982 | −2,2% | 82,7 loc./km² | 72,4 km² | 27,7 ‰ | 2,84 ‰ |
| Daneș | 5.978 | +4,7% | 52,1 loc./km² | 114,7 km² | 23,3 ‰ | 1,51 ‰ |
| Miercurea Nirajului | 5.977 | −2,1% | 107,1 loc./km² | 55,8 km² | 35,3 ‰ | 2,18 ‰ |
| Gurghiu | 5.919 | −4,9% | 46,8 loc./km² | 126,4 km² | 28,0 ‰ | 2,37 ‰ |
| Gornești | 5.529 | −3,6% | 64,9 loc./km² | 85,2 km² | 29,7 ‰ | 1,81 ‰ |
| Sângeorgiu de Pădure | 5.216 | −4,7% | 73,4 loc./km² | 71,1 km² | 29,5 ‰ | 1,53 ‰ |
| Adămuș | 5.156 | −8,1% | 63,8 loc./km² | 80,8 km² | 17,3 ‰ | 1,16 ‰ |
| Hodac | 5.005 | −3,0% | 51,2 loc./km² | 97,7 km² | 48,6 ‰ | 1,80 ‰ |
| Livezeni | 4.952 | +51,2% | 199,2 loc./km² | 24,9 km² | 95,1 ‰ | 6,26 ‰ |
| Mica | 4.856 | +1,7% | 76,1 loc./km² | 63,8 km² | 12,8 ‰ | 0,62 ‰ |
| Bălăușeri | 4.838 | −5,9% | 62,0 loc./km² | 78,0 km² | 22,5 ‰ | 2,07 ‰ |
| Acățari | 4.793 | −0,5% | 64,2 loc./km² | 74,6 km² | 35,7 ‰ | 1,04 ‰ |
| Fântânele | 4.754 | −4,3% | 74,0 loc./km² | 64,3 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Corunca | 4.643 | +52,8% | 271,2 loc./km² | 17,1 km² | 112,4 ‰ | 6,46 ‰ |
| Sânpaul | 4.577 | +3,7% | 82,6 loc./km² | 55,4 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Crăciunești | 4.529 | +3,9% | 93,6 loc./km² | 48,4 km² | 35,1 ‰ | 2,87 ‰ |
| Vânători | 4.440 | +2,4% | 39,7 loc./km² | 111,8 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Batoș | 4.212 | −1,1% | 51,2 loc./km² | 82,3 km² | 26,6 ‰ | 1,66 ‰ |
| Ibănești | 4.194 | −2,2% | 13,4 loc./km² | 312,8 km² | 56,3 ‰ | 2,62 ‰ |
| Deda | 4.139 | −4,9% | 53,4 loc./km² | 77,5 km² | 36,2 ‰ | 2,42 ‰ |
| Eremitu | 4.024 | −1,8% | 48,5 loc./km² | 82,9 km² | 27,3 ‰ | 1,99 ‰ |
| Brâncovenești | 3.729 | −7,0% | 42,8 loc./km² | 87,2 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Glodeni | 3.670 | −2,1% | 67,5 loc./km² | 54,4 km² | 23,4 ‰ | 1,63 ‰ |
| Bahnea | 3.656 | −2,4% | 39,9 loc./km² | 91,6 km² | 22,7 ‰ | 1,91 ‰ |
| Râciu | 3.502 | −4,1% | 47,6 loc./km² | 73,5 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Gănești | 3.427 | −5,8% | 69,0 loc./km² | 49,6 km² | 30,6 ‰ | 2,04 ‰ |
| Ghindari | 3.345 | −1,6% | 41,7 loc./km² | 80,2 km² | 13,5 ‰ | 0,60 ‰ |
| Apold | 3.303 | +3,2% | 26,3 loc./km² | 125,4 km² | 24,2 ‰ | 1,51 ‰ |
| Nadeș | 3.152 | +5,1% | 45,9 loc./km² | 68,7 km² | 15,5 ‰ | 1,59 ‰ |
| Petelea | 3.150 | +3,2% | 72,1 loc./km² | 43,7 km² | 35,6 ‰ | 2,54 ‰ |
| Solovăstru | 3.136 | +8,9% | 104,8 loc./km² | 29,9 km² | 34,8 ‰ | 1,91 ‰ |
| Gheorghe Doja | 3.055 | +4,9% | 81,6 loc./km² | 37,4 km² | 25,5 ‰ | 2,29 ‰ |
| Zau de Câmpie | 3.041 | −8,7% | 60,7 loc./km² | 50,1 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Aluniș | 2.965 | −6,6% | 73,0 loc./km² | 40,6 km² | 27,0 ‰ | 1,69 ‰ |
| Valea Largă | 2.711 | −11,5% | 80,9 loc./km² | 33,5 km² | 26,6 ‰ | 2,58 ‰ |
| Ogra | 2.674 | +1,5% | 53,1 loc./km² | 50,4 km² | 23,9 ‰ | 1,12 ‰ |
| Băgaciu | 2.595 | −0,3% | 69,6 loc./km² | 37,3 km² | 17,0 ‰ | 1,16 ‰ |
| Sânpetru de Câmpie | 2.568 | −9,5% | 40,2 loc./km² | 63,9 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Breaza | 2.421 | −4,3% | 58,4 loc./km² | 41,5 km² | 45,0 ‰ | 5,78 ‰ |
| Chețani | 2.416 | −7,9% | 41,8 loc./km² | 57,8 km² | 34,8 ‰ | 1,66 ‰ |
| Suseni | 2.390 | +1,7% | 77,6 loc./km² | 30,8 km² | 32,2 ‰ | 1,67 ‰ |
| Gălești | 2.361 | −9,9% | 41,2 loc./km² | 57,2 km² | 24,1 ‰ | 1,69 ‰ |
| Miheșu de Câmpie | 2.314 | −7,4% | 43,3 loc./km² | 53,4 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Ideciu de Jos | 2.257 | +6,0% | 53,1 loc./km² | 42,5 km² | 45,6 ‰ | 3,10 ‰ |
| Sânger | 2.246 | −8,1% | 43,7 loc./km² | 51,5 km² | 23,6 ‰ | 1,78 ‰ |
| Suplac | 2.233 | −3,6% | 45,9 loc./km² | 48,6 km² | 17,0 ‰ | 0,90 ‰ |
| Lunca | 2.194 | −12,1% | 26,7 loc./km² | 82,3 km² | 23,7 ‰ | 1,37 ‰ |
| Saschiz | 2.192 | −4,0% | 22,3 loc./km² | 98,2 km² | 40,6 ‰ | 1,82 ‰ |
| Beica de Jos | 2.159 | −3,0% | 47,5 loc./km² | 45,5 km² | 32,9 ‰ | 2,78 ‰ |
| Viișoara | 2.082 | +10,3% | 31,2 loc./km² | 66,8 km² | 9,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Vărgata | 2.039 | +4,3% | 51,2 loc./km² | 39,8 km² | 24,0 ‰ | 1,96 ‰ |
| Rușii-Munți | 2.023 | −7,7% | 47,3 loc./km² | 42,8 km² | 33,6 ‰ | 2,47 ‰ |
| Șăulia | 2.011 | −2,7% | 76,6 loc./km² | 26,3 km² | 35,3 ‰ | 3,98 ‰ |
| Pogăceaua | 1.970 | −2,7% | 51,9 loc./km² | 38,0 km² | 32,5 ‰ | 4,06 ‰ |
| Iclănzel | 1.920 | −10,5% | 31,2 loc./km² | 61,6 km² | 25,0 ‰ | 1,04 ‰ |
| Lunca Bradului | 1.822 | −12,3% | 5,9 loc./km² | 310,1 km² | 31,3 ‰ | 2,74 ‰ |
| Bogata | 1.796 | −7,1% | 58,8 loc./km² | 30,5 km² | 48,4 ‰ | 3,90 ‰ |
| Păsăreni | 1.796 | +0,4% | 59,3 loc./km² | 30,3 km² | 29,5 ‰ | 2,23 ‰ |
| Cuci | 1.776 | −10,5% | 42,2 loc./km² | 42,1 km² | 19,1 ‰ | 1,13 ‰ |
| Vătava | 1.764 | −11,3% | 10,5 loc./km² | 168,8 km² | 21,5 ‰ | 2,27 ‰ |
| Grebenișu de Câmpie | 1.753 | +0,1% | 62,6 loc./km² | 28,0 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Chibed | 1.730 | −2,3% | 46,2 loc./km² | 37,5 km² | 17,3 ‰ | 1,73 ‰ |
| Răstolița | 1.728 | −6,4% | 6,5 loc./km² | 265,8 km² | 59,6 ‰ | 2,31 ‰ |
| Fărăgău | 1.703 | −2,1% | 42,7 loc./km² | 39,9 km² | 27,6 ‰ | 1,17 ‰ |
| Voivodeni | 1.701 | −5,5% | 50,0 loc./km² | 34,0 km² | 22,3 ‰ | 1,18 ‰ |
| Sărățeni | 1.650 | +11,3% | 44,4 loc./km² | 37,1 km² | 20,0 ‰ | 1,21 ‰ |
| Mădăraș | 1.586 | −3,5% | 68,8 loc./km² | 23,1 km² | 10,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Șincai | 1.567 | −3,2% | 46,4 loc./km² | 33,8 km² | 18,5 ‰ | 1,91 ‰ |
| Coroisânmărtin | 1.523 | 0,0% | 55,6 loc./km² | 27,4 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Chiheru de Jos | 1.507 | −3,9% | 13,1 loc./km² | 115,2 km² | 15,9 ‰ | 2,65 ‰ |
| Ațintiș | 1.411 | −10,6% | 29,2 loc./km² | 48,4 km² | 22,7 ‰ | 0,71 ‰ |
| Măgherani | 1.353 | −0,4% | 23,3 loc./km² | 58,1 km² | 11,8 ‰ | 2,22 ‰ |
| Zagăr | 1.317 | +1,0% | 33,8 loc./km² | 39,0 km² | 12,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Neaua | 1.306 | −7,7% | 32,7 loc./km² | 40,0 km² | 7,7 ‰ | 0,77 ‰ |
| Stânceni | 1.305 | −11,2% | 10,5 loc./km² | 124,8 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Bereni | 1.250 | −0,1% | 30,9 loc./km² | 40,5 km² | 22,4 ‰ | 0,80 ‰ |
| Cucerdea | 1.235 | −12,7% | 34,3 loc./km² | 36,0 km² | 36,4 ‰ | 1,62 ‰ |
| Hodoșa | 1.181 | −4,2% | 29,7 loc./km² | 39,8 km² | 22,9 ‰ | 0,85 ‰ |
| Tăureni | 892 | −9,6% | 43,1 loc./km² | 20,7 km² | 25,8 ‰ | 4,48 ‰ |
| Papiu Ilarian | 807 | −9,7% | 30,9 loc./km² | 26,1 km² | 18,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Crăiești | 778 | −14,4% | 33,1 loc./km² | 23,5 km² | 28,3 ‰ | 2,57 ‰ |
| Vețca | 737 | −6,9% | 19,7 loc./km² | 37,4 km² | 12,2 ‰ | 1,36 ‰ |
| Bichiș | 732 | −15,0% | 15,8 loc./km² | 46,3 km² | 35,5 ‰ | 4,10 ‰ |
| Băla | 535 | −24,0% | 19,0 loc./km² | 28,2 km² | 26,2 ‰ | 5,61 ‰ |
| Cozma | 455 | −15,6% | 15,4 loc./km² | 29,6 km² | 17,6 ‰ | 0,00 ‰ |
Mureș comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Mureș | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 45,4 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,33 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 6,68 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 25.803 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,44 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 44,0 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,70 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 5,66 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,82 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 1,84 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 168 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,2 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 2,2 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 1.235 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,14 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 14,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 15,1 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 255.253 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 444,4 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,3 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,71 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 241 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,6% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,7 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,5 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 29,8 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Mureș?
Număr de localități în Mureș: 102. Cea mai populată este Târgu Mureș, cu o populație de 137.273.
Care este populația din Mureș?
Mureș are o populație de 574.386 (2026), adică o densitate a populației de 86 loc./km².
Care localitate din județul Mureș crește cel mai repede?
Corunca are cea mai rapidă creștere din județul Mureș în ultimii 10 ani: +52,8%.