Eremitu: populație și statistici
Eremitu are o populație de 4.024 (2026), pe o suprafață de 82,9 km², cu o densitate a populației de 48,5 loc./km². Se află pe locul 1.072 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.024
- 82,9 km²
- 48 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Eremitu ocupă locul 38 (număr de localități: 102).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,7 ‰ în Eremitu, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Mureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 153 ‰ în Eremitu, față de o medie de 168 ‰ în județul Mureș și 163 ‰ la nivel național.
Eremitu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 59).
Eremitu în cifre
Unde se află Eremitu?
Populația din Eremitu în timp
Populația localității Eremitu a fost de 4.096 în 2016 și de 4.024 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.006 |
| 2022 | 3.971 |
| 2023 | 3.997 |
| 2024 | 4.019 |
| 2025 | 4.035 |
| 2026 | 4.024 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.613.
- Cea mai apropiată localitate este Măgherani, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sovata (populație: 9.945), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Eremitu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.949 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 381 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,90 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.115 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,75 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.901 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.949 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 1.007 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 484,3 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.587 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,7 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.647 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,3 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.758 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,99 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.669 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 145 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 618 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 684 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 229 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 593 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 39,0 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 281 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,6 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.301 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,28 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 371 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 788 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 377 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,99 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 240 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Eremitu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 153 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 314 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Eremitu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor72 · 21,9%
- Transport și depozitare43 · 13,1%
- Industria prelucrătoare40 · 12,2%
- Construcții36 · 10,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit30 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante28 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 8,5%
- Arte, spectacole și activități recreative14 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 17,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 15,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte36 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții35 · 10,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 7,0%
- Construcții de clădiri22 · 6,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră21 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 6,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)19 · 5,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare16 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Eremitu?
Populația localității Eremitu este de 4.024 (2026), pe locul 1.072 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Eremitu?
Eremitu are o suprafață de 82,9 km², cu o densitate a populației de 48 loc./km².
Populația din Eremitu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Eremitu a trecut de la 4.096 la 4.024, adică o variație de −1,8%.
Unde se află Eremitu?
Eremitu se află în județul Mureș. Latitudine 46,650, longitudine 24,935.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Eremitu?
În Eremitu, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,7 ‰ (2025), pe locul 2.949 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Eremitu?
În Eremitu, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 153 ‰ (2025), pe locul 314 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Eremitu?
Cele mai apropiate de Eremitu sunt: Măgherani (7,0 km), Hodoșa (8,6 km), Bereni (8,9 km), Beica de Jos (11 km), Chiheru de Jos (11 km).