Sântana de Mureș: populație și statistici
Sântana de Mureș are o populație de 6.743 (2026), pe o suprafață de 26,0 km², cu o densitate a populației de 260 loc./km². Se află pe locul 461 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +17,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.743
- 26,0 km²
- 260 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Sântana de Mureș ocupă locul 11 (număr de localități: 102).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 78,7 ‰ în Sântana de Mureș, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 5 ‰ în Sântana de Mureș, față de o medie de 1.235 ‰ în județul Mureș și 930 ‰ la nivel național.
Sântana de Mureș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 222).
Sântana de Mureș în cifre
Unde se află Sântana de Mureș?
Populația din Sântana de Mureș în timp
Populația localității Sântana de Mureș a fost de 5.734 în 2016 și de 6.743 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.346 |
| 2022 | 6.398 |
| 2023 | 6.526 |
| 2024 | 6.565 |
| 2025 | 6.651 |
| 2026 | 6.743 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.636.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sângeorgiu de Mureș (populație: 11.207), la 4,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sântana de Mureș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,0 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 290 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.714 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,01 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.767 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,93 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 188 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.935 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 465 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 435,3 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.217 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,1 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 324 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,30 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.765 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,27 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 380 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 519 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 141 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 78,7 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 128 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,75 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 320 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 281 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 210 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 5 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.199 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,1 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.287 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 61,5 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 246 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,86 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 536 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sântana de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,5 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.929 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sântana de Mureș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor298 · 20,0%
- Activități administrative și servicii de suport161 · 10,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice158 · 10,6%
- Transport și depozitare141 · 9,5%
- Industria prelucrătoare139 · 9,3%
- Construcții118 · 7,9%
- Informații și comunicații75 · 5,0%
- Hoteluri și restaurante74 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor222 · 14,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor184 · 12,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte113 · 7,6%
- Lucrări speciale de construcții97 · 6,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi90 · 6,0%
- Construcții de clădiri87 · 5,8%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice72 · 4,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi71 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare69 · 4,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management69 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sântana de Mureș?
Populația localității Sântana de Mureș este de 6.743 (2026), pe locul 461 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sântana de Mureș?
Sântana de Mureș are o suprafață de 26,0 km², cu o densitate a populației de 260 loc./km².
Populația din Sântana de Mureș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sântana de Mureș a trecut de la 5.734 la 6.743, adică o variație de +17,6%.
Unde se află Sântana de Mureș?
Sântana de Mureș se află în județul Mureș. Latitudine 46,598, longitudine 24,558.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sântana de Mureș?
În Sântana de Mureș, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 78,7 ‰ (2026), pe locul 128 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sântana de Mureș?
În Sântana de Mureș, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 5 ‰ (2025), pe locul 1.199 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Sântana de Mureș?
Cele mai apropiate de Sântana de Mureș sunt: Sângeorgiu de Mureș (4,7 km), Târgu Mureș (5,4 km), Sâncraiu de Mureș (7,0 km), Ceuașu de Câmpie (8,1 km), Glodeni (8,3 km).