Lunca (Mureș): populație și statistici
Lunca are o populație de 2.194 (2026), pe o suprafață de 82,3 km², cu o densitate a populației de 26,7 loc./km². Se află pe locul 2.172 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.194
- 82,3 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Lunca ocupă locul 64 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 18,32 km în Lunca, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,19 km în Lunca, față de o medie de 5,44 km în județul Mureș și 4,84 km la nivel național.
Lunca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Lunca în cifre
Unde se află Lunca?
localități vecine
- Cozma5,4 km · 455
- Batoș7,5 km · 4.212
- Breaza8,1 km · 2.421
- Fărăgău9,2 km · 1.703
- Milaș11 km · 1.127
- Teaca11 km · 5.544
- Suseni11 km · 2.390
- Reghin13 km · 35.137
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Lunca în timp
Populația localității Lunca a fost de 2.495 în 2016 și de 2.194 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.321 |
| 2022 | 2.285 |
| 2023 | 2.239 |
| 2024 | 2.229 |
| 2025 | 2.208 |
| 2026 | 2.194 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.525.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cozma, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Batoș (populație: 4.212), la 7,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.211 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.826 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.063 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,19 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.576 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,46 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.185 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.217 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.020 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 554,7 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 891 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,4 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.921 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,37 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 923 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 18,32 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 40 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 197 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 662 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,7 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,37 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.263 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 46 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.370 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,4 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.037 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,91 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 589 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Lunca | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 22,1%
- Transport și depozitare25 · 17,2%
- Industria prelucrătoare17 · 11,7%
- Construcții15 · 10,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 9,7%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 9,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 4,8%
- Hoteluri și restaurante4 · 2,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 19,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 15,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 14,5%
- Lucrări speciale de construcții15 · 10,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 9,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 9,0%
- Construcții de clădiri7 · 4,8%
- Lucrări de geniu civil6 · 4,1%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 3,4%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații5 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca?
Populația localității Lunca este de 2.194 (2026), pe locul 2.172 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca?
Lunca are o suprafață de 82,3 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Lunca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca a trecut de la 2.495 la 2.194, adică o variație de −12,1%.
Unde se află Lunca?
Lunca se află în județul Mureș. Latitudine 46,839, longitudine 24,562.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 18,32 km (2025), pe locul 40 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,19 km (2025), pe locul 2.576 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Lunca?
Cele mai apropiate de Lunca sunt: Cozma (5,4 km), Batoș (7,5 km), Breaza (8,1 km), Fărăgău (9,2 km), Milaș (11 km).