Miercurea Nirajului: populație și statistici
Miercurea Nirajului are o populație de 5.977 (2026), pe o suprafață de 55,8 km², cu o densitate a populației de 107 loc./km². Se află pe locul 571 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.977
- 55,8 km²
- 107 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Miercurea Nirajului ocupă locul 20 (număr de localități: 102).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 2,84 ‰ în Miercurea Nirajului, față de o medie de 1,84 ‰ în județul Mureș și 1,08 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 199 ‰ în Miercurea Nirajului, față de o medie de 168 ‰ în județul Mureș și 163 ‰ la nivel național.
Miercurea Nirajului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 85).
Miercurea Nirajului în cifre
Unde se află Miercurea Nirajului?
Populația din Miercurea Nirajului în timp
Populația localității Miercurea Nirajului a fost de 6.107 în 2016 și de 5.977 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.013 |
| 2022 | 6.010 |
| 2023 | 6.027 |
| 2024 | 6.020 |
| 2025 | 5.986 |
| 2026 | 5.977 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.817.
- Cea mai apropiată localitate este Vărgata, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sângeorgiu de Mureș (populație: 11.207), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Miercurea Nirajului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.926 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.740 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 812 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.329 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,86 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.807 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,84 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.802 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.366 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 685 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 395,9 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.706 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,6 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.157 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,34 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 939 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,69 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 439 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 326 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 382 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,3 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.133 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,18 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.510 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 109 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 890 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 812 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 674 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,3 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.121 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,40 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 769 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,17 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 400 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 2,84 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 4 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Miercurea Nirajului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 199 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Miercurea Nirajului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor109 · 19,7%
- Construcții64 · 11,6%
- Industria prelucrătoare60 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport59 · 10,7%
- Transport și depozitare40 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante39 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice36 · 6,5%
- Arte, spectacole și activități recreative28 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 15,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor73 · 13,2%
- Lucrări speciale de construcții56 · 10,1%
- Construcții de clădiri42 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație35 · 6,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi31 · 5,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră28 · 5,1%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice22 · 4,0%
- Tranzacții imobiliare21 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Miercurea Nirajului?
Populația localității Miercurea Nirajului este de 5.977 (2026), pe locul 571 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Miercurea Nirajului?
Miercurea Nirajului are o suprafață de 55,8 km², cu o densitate a populației de 107 loc./km².
Populația din Miercurea Nirajului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Miercurea Nirajului a trecut de la 6.107 la 5.977, adică o variație de −2,1%.
Unde se află Miercurea Nirajului?
Miercurea Nirajului se află în județul Mureș. Latitudine 46,530, longitudine 24,800.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Miercurea Nirajului?
În Miercurea Nirajului, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 2,84 ‰ (2024), pe locul 4 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Miercurea Nirajului?
În Miercurea Nirajului, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 199 ‰ (2025), pe locul 120 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Miercurea Nirajului?
Cele mai apropiate de Miercurea Nirajului sunt: Vărgata (5,3 km), Gălești (6,0 km), Neaua (6,1 km), Bereni (8,1 km), Păsăreni (9,5 km).