Suplac: populație și statistici
Suplac are o populație de 2.233 (2026), pe o suprafață de 48,6 km², cu o densitate a populației de 45,9 loc./km². Se află pe locul 2.132 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.233
- 48,6 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Suplac ocupă locul 63 (număr de localități: 102).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 9,0 în Suplac, față de o medie de 3,2 la 10 000 loc. în județul Mureș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Suplac, față de o medie de 2,2 înnoptări în județul Mureș și 2,0 înnoptări la nivel național.
Suplac: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Suplac în cifre
Unde se află Suplac?
Populația din Suplac în timp
Populația localității Suplac a fost de 2.316 în 2016 și de 2.233 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.288 |
| 2022 | 2.284 |
| 2023 | 2.260 |
| 2024 | 2.244 |
| 2025 | 2.235 |
| 2026 | 2.233 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.814.
- Cea mai apropiată localitate este Coroisânmărtin, la 6,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mica (populație: 4.856), la 7,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Suplac
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.059 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.201 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.399 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.570 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 1.026 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.393 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 459,5 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.901 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,5 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.549 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,90 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.227 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,70 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 343 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 242 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 557 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.673 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,90 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.632 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 520 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 11 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.151 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 833 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Suplac | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 129 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 563 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 175 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Suplac
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 17,5%
- Hoteluri și restaurante12 · 12,4%
- Construcții11 · 11,3%
- Transport și depozitare9 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 8,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,2%
- Industria prelucrătoare6 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 14,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 12,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 11,3%
- Construcții de clădiri10 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții7 · 7,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 7,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 6,2%
- Lucrări de geniu civil5 · 5,2%
- Tranzacții imobiliare5 · 5,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 5,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Suplac?
Populația localității Suplac este de 2.233 (2026), pe locul 2.132 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Suplac?
Suplac are o suprafață de 48,6 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Suplac crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Suplac a trecut de la 2.316 la 2.233, adică o variație de −3,6%.
Unde se află Suplac?
Suplac se află în județul Mureș. Latitudine 46,397, longitudine 24,502.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Suplac?
În Suplac, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 9,0 la 10 000 loc. (2025), pe locul 175 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Suplac?
În Suplac, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Suplac?
Cele mai apropiate de Suplac sunt: Coroisânmărtin (6,1 km), Gheorghe Doja (7,3 km), Mica (7,9 km), Bahnea (8,1 km), Crăciunești (9,6 km).