Band: populație și statistici
Band are o populație de 6.697 (2026), pe o suprafață de 89,9 km², cu o densitate a populației de 74,5 loc./km². Se află pe locul 468 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.697
- 89,9 km²
- 74 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Band ocupă locul 12 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,30 km în Band, față de o medie de 3,70 km în județul Mureș și 3,05 km la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 12,2 ‰ în Band, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Mureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Band: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 79).
Band în cifre
Unde se află Band?
Populația din Band în timp
Populația localității Band a fost de 6.570 în 2016 și de 6.697 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.632 |
| 2022 | 6.651 |
| 2023 | 6.646 |
| 2024 | 6.667 |
| 2025 | 6.677 |
| 2026 | 6.697 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.592.
- Cea mai apropiată localitate este Mădăraș, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sâncraiu de Mureș (populație: 11.605), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Band
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.383 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 166 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.806 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,82 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.476 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.935 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 465 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 438,3 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.182 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,0 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.445 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 11,15 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 143 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 223 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 596 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,2 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.328 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,19 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.398 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 57 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.974 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,6 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.011 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,30 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.647 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 476 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Band | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 137 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 465 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,5 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.929 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Band
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor98 · 26,7%
- Transport și depozitare40 · 10,9%
- Hoteluri și restaurante37 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport31 · 8,4%
- Industria prelucrătoare28 · 7,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 7,1%
- Construcții22 · 6,0%
- Alte activități de servicii17 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor79 · 21,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 12,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație36 · 9,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 8,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe25 · 6,8%
- Fabricarea produselor alimentare20 · 5,4%
- Lucrări speciale de construcții17 · 4,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 4,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi16 · 4,4%
- Construcții de clădiri14 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Band?
Populația localității Band este de 6.697 (2026), pe locul 468 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Band?
Band are o suprafață de 89,9 km², cu o densitate a populației de 74 loc./km².
Populația din Band crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Band a trecut de la 6.570 la 6.697, adică o variație de +1,9%.
Unde se află Band?
Band se află în județul Mureș. Latitudine 46,606, longitudine 24,366.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Band?
În Band, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,30 km (2025), pe locul 1.647 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Band?
În Band, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 12,2 ‰ (2025), pe locul 166 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Band?
Cele mai apropiate de Band sunt: Mădăraș (5,4 km), Grebenișu de Câmpie (5,7 km), Șincai (5,7 km), Pănet (7,4 km), Iclănzel (9,1 km).