Județ
Brașov (județ): localități în cifre
Brașov (județ) are o populație de 645.288 pe o suprafață de 5.361 km², cu o densitate de 120 loc./km². Număr de localități: 58. Populație: +2,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 645.288
- 58 de localități
- 5.361 km²
- 120 loc./km²
Hartă și clasamente: Brașov (județ)
Toate localitățile din Brașov (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Brașov | 282.707 | −2,9% | 1.525 loc./km² | 185,4 km² | 90,3 ‰ | 5,05 ‰ |
| Săcele | 36.758 | +1,9% | 114,4 loc./km² | 321,4 km² | 50,5 ‰ | 2,39 ‰ |
| Făgăraș | 35.229 | −11,9% | 994,0 loc./km² | 35,4 km² | 49,8 ‰ | 2,53 ‰ |
| Zărnești | 25.554 | −4,1% | 128,9 loc./km² | 198,2 km² | 41,8 ‰ | 2,27 ‰ |
| Codlea | 25.087 | −4,0% | 200,6 loc./km² | 125,1 km² | 49,9 ‰ | 2,47 ‰ |
| Râșnov | 18.869 | +6,4% | 123,8 loc./km² | 152,4 km² | 59,7 ‰ | 3,71 ‰ |
| Tărlungeni | 14.812 | +59,3% | 112,9 loc./km² | 131,2 km² | 61,4 ‰ | 5,33 ‰ |
| Sânpetru | 14.690 | +154,7% | 516,7 loc./km² | 28,4 km² | 104,4 ‰ | 8,51 ‰ |
| Prejmer | 9.902 | +2,9% | 168,9 loc./km² | 58,6 km² | 68,3 ‰ | 4,04 ‰ |
| Ghimbav | 8.846 | +47,8% | 326,8 loc./km² | 27,1 km² | 84,9 ‰ | 5,31 ‰ |
| Hărman | 8.164 | +31,4% | 148,7 loc./km² | 54,9 km² | 98,5 ‰ | 5,39 ‰ |
| Cristian | 7.932 | +58,1% | 327,6 loc./km² | 24,2 km² | 110,8 ‰ | 8,07 ‰ |
| Victoria | 7.785 | −12,0% | 1.765 loc./km² | 4,4 km² | 33,0 ‰ | 1,41 ‰ |
| Feldioara | 7.668 | +3,3% | 101,1 loc./km² | 75,9 km² | 36,1 ‰ | 1,56 ‰ |
| Bod | 5.873 | +24,4% | 181,7 loc./km² | 32,3 km² | 69,5 ‰ | 6,13 ‰ |
| Rupea | 5.721 | −7,5% | 75,8 loc./km² | 75,5 km² | 39,5 ‰ | 0,52 ‰ |
| Budila | 5.511 | +19,4% | 90,4 loc./km² | 61,0 km² | 11,6 ‰ | 1,27 ‰ |
| Vulcan | 5.469 | +9,2% | 123,5 loc./km² | 44,3 km² | 43,0 ‰ | 2,01 ‰ |
| Hălchiu | 5.434 | +13,1% | 99,1 loc./km² | 54,9 km² | 65,9 ‰ | 3,50 ‰ |
| Dumbrăvița | 5.255 | +1,0% | 51,1 loc./km² | 102,8 km² | 29,3 ‰ | 2,28 ‰ |
| Hoghiz | 5.217 | −0,3% | 29,3 loc./km² | 178,3 km² | 21,7 ‰ | 0,77 ‰ |
| Bran | 5.216 | −1,8% | 65,9 loc./km² | 79,2 km² | 82,8 ‰ | 4,22 ‰ |
| Teliu | 4.636 | +3,9% | 84,6 loc./km² | 54,8 km² | 25,5 ‰ | 1,51 ‰ |
| Moieciu | 4.506 | −3,6% | 41,0 loc./km² | 110,0 km² | 65,9 ‰ | 5,10 ‰ |
| Predeal | 4.416 | −14,8% | 68,1 loc./km² | 64,8 km² | 93,8 ‰ | 3,40 ‰ |
| Șinca | 3.872 | +5,6% | 21,5 loc./km² | 180,5 km² | 32,3 ‰ | 2,32 ‰ |
| Racoș | 3.867 | +10,6% | 51,8 loc./km² | 74,7 km² | 17,6 ‰ | 0,52 ‰ |
| Apața | 3.793 | +6,7% | 71,0 loc./km² | 53,4 km² | 21,9 ‰ | 2,37 ‰ |
| Vama Buzăului | 3.716 | +4,7% | 23,1 loc./km² | 161,0 km² | 37,4 ‰ | 5,38 ‰ |
| Măieruș | 3.593 | +11,7% | 55,4 loc./km² | 64,8 km² | 17,0 ‰ | 1,95 ‰ |
| Recea | 3.489 | +7,3% | 21,6 loc./km² | 161,8 km² | 34,4 ‰ | 5,45 ‰ |
| Crizbav | 3.316 | +18,8% | 62,5 loc./km² | 53,1 km² | 19,6 ‰ | 1,81 ‰ |
| Comăna | 3.262 | +5,9% | 33,4 loc./km² | 97,8 km² | 15,9 ‰ | 0,61 ‰ |
| Poiana Mărului | 3.163 | −6,1% | 50,2 loc./km² | 63,0 km² | 25,9 ‰ | 1,26 ‰ |
| Mândra | 3.150 | +6,2% | 35,8 loc./km² | 88,0 km² | 55,2 ‰ | 4,44 ‰ |
| Voila | 3.143 | −0,6% | 37,4 loc./km² | 84,1 km² | 51,5 ‰ | 5,09 ‰ |
| Șercaia | 3.050 | +4,0% | 33,0 loc./km² | 92,5 km² | 30,2 ‰ | 2,95 ‰ |
| Bunești | 2.980 | +10,7% | 20,8 loc./km² | 143,4 km² | 32,2 ‰ | 2,01 ‰ |
| Jibert | 2.768 | +1,0% | 16,7 loc./km² | 166,2 km² | 17,0 ‰ | 1,45 ‰ |
| Cața | 2.717 | −1,8% | 22,7 loc./km² | 119,7 km² | 16,9 ‰ | 0,37 ‰ |
| Homorod | 2.688 | +3,6% | 22,7 loc./km² | 118,4 km² | 29,8 ‰ | 1,86 ‰ |
| Ungra | 2.428 | +6,0% | 35,5 loc./km² | 68,5 km² | 22,2 ‰ | 1,24 ‰ |
| Augustin | 2.422 | +19,5% | 156,7 loc./km² | 15,5 km² | 17,8 ‰ | 0,83 ‰ |
| Ucea | 2.368 | 0,0% | 23,6 loc./km² | 100,4 km² | 47,3 ‰ | 2,11 ‰ |
| Hârseni | 2.348 | +3,6% | 15,5 loc./km² | 151,2 km² | 46,0 ‰ | 4,26 ‰ |
| Viștea | 2.303 | +3,2% | 22,9 loc./km² | 100,4 km² | 49,1 ‰ | 4,34 ‰ |
| Părău | 2.225 | −0,1% | 19,1 loc./km² | 116,5 km² | 33,7 ‰ | 5,84 ‰ |
| Șoarș | 2.126 | −1,3% | 12,5 loc./km² | 169,8 km² | 27,3 ‰ | 3,29 ‰ |
| Ormeniș | 2.121 | +0,4% | 65,5 loc./km² | 32,4 km² | 24,5 ‰ | 2,83 ‰ |
| Beclean | 1.972 | +15,1% | 27,0 loc./km² | 73,0 km² | 52,2 ‰ | 5,07 ‰ |
| Cincu | 1.956 | −2,2% | 16,7 loc./km² | 116,9 km² | 26,1 ‰ | 3,07 ‰ |
| Lisa | 1.874 | +3,5% | 21,0 loc./km² | 89,0 km² | 52,3 ‰ | 4,80 ‰ |
| Sâmbăta de Sus | 1.589 | +4,1% | 22,8 loc./km² | 69,8 km² | 85,0 ‰ | 6,29 ‰ |
| Șinca Nouă | 1.581 | −1,2% | 19,4 loc./km² | 81,5 km² | 33,5 ‰ | 2,53 ‰ |
| Holbav | 1.333 | −6,6% | 45,9 loc./km² | 29,0 km² | 30,8 ‰ | 3,75 ‰ |
| Ticușu | 1.104 | +2,6% | 15,9 loc./km² | 69,5 km² | 21,7 ‰ | 1,81 ‰ |
| Drăguș | 1.058 | −4,0% | 25,3 loc./km² | 41,7 km² | 79,4 ‰ | 7,56 ‰ |
| Fundata | 656 | −16,4% | 20,1 loc./km² | 32,7 km² | 115,9 ‰ | 3,05 ‰ |
Brașov (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Brașov (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 68,6 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 4,06 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,26 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 18.473 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 4,13 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 49,2 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,80 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 3,57 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,63 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 1,22 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 183 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 4,5 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 2.372 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,30 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 21,6 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 17,9 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 303.112 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 469,7 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,0 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 5,36 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 289 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,0% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,3 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 9,5 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 58,6 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Brașov (județ)?
Număr de localități în Brașov (județ): 58. Cea mai populată este Brașov, cu o populație de 282.707.
Care este populația din Brașov (județ)?
Brașov (județ) are o populație de 645.288 (2026), adică o densitate a populației de 120 loc./km².
Care localitate din județul Brașov (județ) crește cel mai repede?
Sânpetru are cea mai rapidă creștere din județul Brașov (județ) în ultimii 10 ani: +154,7%.