Județ
Sibiu (județ): localități în cifre
Sibiu (județ) are o populație de 468.013 pe o suprafață de 5.432 km², cu o densitate de 86 loc./km². Număr de localități: 64. Populație: +0,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 468.013
- 64 de localități
- 5.432 km²
- 86 loc./km²
Hartă și clasamente: Sibiu (județ)
Toate localitățile din Sibiu (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sibiu | 160.228 | −5,7% | 1.317 loc./km² | 121,7 km² | 84,5 ‰ | 5,32 ‰ |
| Mediaș | 52.769 | −10,0% | 843,1 loc./km² | 62,6 km² | 44,8 ‰ | 2,71 ‰ |
| Cisnădie | 27.484 | +42,1% | 198,3 loc./km² | 138,6 km² | 63,8 ‰ | 5,38 ‰ |
| Șelimbăr | 20.651 | +123,2% | 285,6 loc./km² | 72,3 km² | 97,9 ‰ | 9,49 ‰ |
| Avrig | 15.216 | −3,0% | 90,4 loc./km² | 168,3 km² | 38,3 ‰ | 2,69 ‰ |
| Agnita | 10.873 | −10,0% | 113,1 loc./km² | 96,2 km² | 27,5 ‰ | 1,56 ‰ |
| Tălmaciu | 8.119 | −0,7% | 44,0 loc./km² | 184,7 km² | 54,9 ‰ | 4,19 ‰ |
| Dumbrăveni | 8.009 | −7,8% | 143,7 loc./km² | 55,8 km² | 19,1 ‰ | 0,87 ‰ |
| Roșia | 6.654 | +15,2% | 41,0 loc./km² | 162,5 km² | 33,1 ‰ | 2,86 ‰ |
| Săliște | 6.158 | +3,7% | 27,2 loc./km² | 226,6 km² | 60,4 ‰ | 5,36 ‰ |
| Șura Mare | 5.769 | +26,2% | 77,1 loc./km² | 74,8 km² | 60,3 ‰ | 6,59 ‰ |
| Rășinari | 5.566 | −3,2% | 43,6 loc./km² | 127,7 km² | 39,2 ‰ | 3,23 ‰ |
| Copșa Mică | 5.557 | −8,4% | 215,6 loc./km² | 25,8 km² | 19,6 ‰ | 0,90 ‰ |
| Cristian | 4.959 | +18,1% | 69,8 loc./km² | 71,0 km² | 71,8 ‰ | 8,07 ‰ |
| Miercurea Sibiului | 4.709 | −2,3% | 55,4 loc./km² | 85,0 km² | 35,5 ‰ | 4,25 ‰ |
| Șeica Mare | 4.524 | −5,1% | 37,6 loc./km² | 120,2 km² | 30,7 ‰ | 5,53 ‰ |
| Laslea | 4.394 | +5,0% | 38,2 loc./km² | 115,1 km² | 12,7 ‰ | 1,59 ‰ |
| Brateiu | 4.239 | +5,0% | 120,8 loc./km² | 35,1 km² | 15,6 ‰ | 1,65 ‰ |
| Axente Sever | 4.209 | −2,4% | 58,2 loc./km² | 72,3 km² | 25,4 ‰ | 2,61 ‰ |
| Ocna Sibiului | 4.201 | −3,1% | 49,3 loc./km² | 85,2 km² | 30,9 ‰ | 1,90 ‰ |
| Slimnic | 4.013 | +2,3% | 37,4 loc./km² | 107,3 km² | 35,9 ‰ | 4,24 ‰ |
| Bazna | 3.922 | −7,5% | 47,6 loc./km² | 82,5 km² | 14,3 ‰ | 0,25 ‰ |
| Gura Râului | 3.909 | +4,7% | 37,1 loc./km² | 105,2 km² | 44,8 ‰ | 3,58 ‰ |
| Șura Mică | 3.835 | +25,8% | 77,5 loc./km² | 49,5 km² | 65,2 ‰ | 3,65 ‰ |
| Moșna | 3.651 | −1,5% | 61,6 loc./km² | 59,3 km² | 27,4 ‰ | 2,19 ‰ |
| Nocrich | 3.564 | +6,7% | 30,8 loc./km² | 115,8 km² | 18,5 ‰ | 1,68 ‰ |
| Dârlos | 3.522 | −1,2% | 87,9 loc./km² | 40,1 km² | 22,7 ‰ | 2,27 ‰ |
| Jina | 3.499 | −12,3% | 10,8 loc./km² | 325,2 km² | 53,4 ‰ | 8,00 ‰ |
| Iacobeni | 3.481 | +3,7% | 33,7 loc./km² | 103,4 km² | 16,7 ‰ | 2,59 ‰ |
| Orlat | 3.356 | +0,6% | 56,8 loc./km² | 59,1 km² | 48,9 ‰ | 3,87 ‰ |
| Târnava | 3.339 | −0,9% | 118,0 loc./km² | 28,3 km² | 18,3 ‰ | 0,30 ‰ |
| Porumbacu de Jos | 3.250 | 0,0% | 17,6 loc./km² | 184,8 km² | 48,3 ‰ | 3,38 ‰ |
| Vurpăr | 3.096 | +7,1% | 44,0 loc./km² | 70,4 km² | 22,3 ‰ | 1,94 ‰ |
| Biertan | 2.962 | −4,4% | 30,5 loc./km² | 97,2 km² | 24,0 ‰ | 0,34 ‰ |
| Racovița | 2.905 | −1,9% | 51,8 loc./km² | 56,1 km² | 36,8 ‰ | 3,44 ‰ |
| Loamneș | 2.886 | −1,1% | 28,6 loc./km² | 100,8 km² | 25,3 ‰ | 0,69 ‰ |
| Sadu | 2.827 | +10,9% | 60,1 loc./km² | 47,0 km² | 60,5 ‰ | 5,31 ‰ |
| Arpașu de Jos | 2.791 | −1,7% | 25,1 loc./km² | 111,3 km² | 35,5 ‰ | 2,51 ‰ |
| Hoghilag | 2.556 | +5,1% | 49,0 loc./km² | 52,1 km² | 20,3 ‰ | 1,96 ‰ |
| Turnu Roșu | 2.478 | +2,3% | 31,8 loc./km² | 78,0 km² | 30,3 ‰ | 3,63 ‰ |
| Poiana Sibiului | 2.386 | +6,1% | 101,7 loc./km² | 23,5 km² | 42,7 ‰ | 0,84 ‰ |
| Blăjel | 2.227 | −8,3% | 65,5 loc./km² | 34,0 km² | 16,6 ‰ | 1,80 ‰ |
| Valea Viilor | 2.193 | −2,7% | 49,7 loc./km² | 44,1 km² | 18,7 ‰ | 0,46 ‰ |
| Bârghiș | 2.191 | −2,4% | 22,0 loc./km² | 99,8 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Micăsasa | 1.955 | −12,8% | 27,4 loc./km² | 71,4 km² | 20,5 ‰ | 2,56 ‰ |
| Chirpăr | 1.892 | −0,9% | 18,8 loc./km² | 100,8 km² | 18,5 ‰ | 1,06 ‰ |
| Alțina | 1.884 | +1,8% | 23,5 loc./km² | 80,2 km² | 17,5 ‰ | 0,53 ‰ |
| Poplaca | 1.865 | +2,6% | 56,7 loc./km² | 32,9 km² | 47,2 ‰ | 4,83 ‰ |
| Alma | 1.783 | −10,0% | 47,3 loc./km² | 37,7 km² | 29,7 ‰ | 1,68 ‰ |
| Șeica Mică | 1.773 | −4,3% | 28,2 loc./km² | 62,8 km² | 31,6 ‰ | 3,38 ‰ |
| Păuca | 1.742 | −16,8% | 23,5 loc./km² | 74,0 km² | 21,8 ‰ | 1,72 ‰ |
| Brădeni | 1.701 | +3,7% | 20,9 loc./km² | 81,4 km² | 11,8 ‰ | 1,76 ‰ |
| Ațel | 1.660 | −2,6% | 42,7 loc./km² | 38,9 km² | 24,7 ‰ | 1,81 ‰ |
| Merghindeal | 1.582 | −0,1% | 23,8 loc./km² | 66,5 km² | 22,1 ‰ | 1,90 ‰ |
| Boița | 1.502 | −10,7% | 15,0 loc./km² | 100,4 km² | 26,6 ‰ | 1,33 ‰ |
| Cârțișoara | 1.403 | +5,6% | 16,4 loc./km² | 85,7 km² | 50,6 ‰ | 4,28 ‰ |
| Tilișca | 1.364 | −10,0% | 25,8 loc./km² | 52,8 km² | 47,7 ‰ | 2,93 ‰ |
| Cârța | 1.259 | +8,5% | 43,7 loc./km² | 28,8 km² | 38,9 ‰ | 2,38 ‰ |
| Apoldu de Jos | 1.222 | −7,6% | 25,0 loc./km² | 48,8 km² | 24,5 ‰ | 0,82 ‰ |
| Mihăileni | 1.143 | +2,9% | 14,7 loc./km² | 77,6 km² | 16,6 ‰ | 0,87 ‰ |
| Marpod | 1.031 | +11,2% | 23,4 loc./km² | 44,0 km² | 48,5 ‰ | 7,76 ‰ |
| Bruiu | 942 | +1,6% | 9,7 loc./km² | 97,1 km² | 37,2 ‰ | 3,18 ‰ |
| Ludoș | 615 | −17,4% | 14,2 loc./km² | 43,2 km² | 16,3 ‰ | 1,63 ‰ |
| Râu Sadului | 568 | −7,0% | 18,4 loc./km² | 30,9 km² | 68,7 ‰ | 5,28 ‰ |
Sibiu (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Sibiu (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 57,0 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 4,13 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,10 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 14.867 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 4,47 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 43,1 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,82 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 3,54 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,68 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 1,16 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 177 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 2,3 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 1.507 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,83 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 19,4 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,0 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 211.601 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 452,1 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 53,7 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 4,37 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 296 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,1% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,1 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 9,5 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 33,0 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Sibiu (județ)?
Număr de localități în Sibiu (județ): 64. Cea mai populată este Sibiu, cu o populație de 160.228.
Care este populația din Sibiu (județ)?
Sibiu (județ) are o populație de 468.013 (2026), adică o densitate a populației de 86 loc./km².
Care localitate din județul Sibiu (județ) crește cel mai repede?
Șelimbăr are cea mai rapidă creștere din județul Sibiu (județ) în ultimii 10 ani: +123,2%.