Județ
Teleorman: localități în cifre
Teleorman (județ) are o populație de 332.950 pe o suprafață de 5.799 km², cu o densitate de 57 loc./km². Număr de localități: 97. Populație: −14,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 332.950
- 97 de localități
- 5.799 km²
- 57 loc./km²
Hartă și clasamente: Teleorman
Toate localitățile din Teleorman
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alexandria | 44.451 | −14,8% | 454,0 loc./km² | 97,9 km² | 65,0 ‰ | 2,54 ‰ |
| Roșiori de Vede | 27.158 | −16,9% | 366,3 loc./km² | 74,1 km² | 48,5 ‰ | 1,95 ‰ |
| Turnu Măgurele | 24.867 | −17,3% | 233,6 loc./km² | 106,5 km² | 40,5 ‰ | 1,97 ‰ |
| Zimnicea | 13.292 | −14,0% | 97,4 loc./km² | 136,5 km² | 38,2 ‰ | 1,73 ‰ |
| Videle | 10.520 | −10,6% | 135,1 loc./km² | 77,8 km² | 53,3 ‰ | 2,95 ‰ |
| Orbeasca | 6.507 | −13,3% | 57,0 loc./km² | 114,1 km² | 26,4 ‰ | 2,00 ‰ |
| Peretu | 6.134 | −13,9% | 86,8 loc./km² | 70,6 km² | 23,5 ‰ | 0,65 ‰ |
| Plosca | 4.865 | −15,4% | 93,0 loc./km² | 52,3 km² | 26,3 ‰ | 1,03 ‰ |
| Țigănești | 4.321 | −13,9% | 71,7 loc./km² | 60,3 km² | 36,8 ‰ | 1,16 ‰ |
| Islaz | 4.285 | −19,1% | 43,8 loc./km² | 97,8 km² | 27,1 ‰ | 1,87 ‰ |
| Buzescu | 4.130 | −6,2% | 117,9 loc./km² | 35,0 km² | 26,2 ‰ | 1,21 ‰ |
| Poroschia | 4.117 | −9,3% | 90,3 loc./km² | 45,6 km² | 46,6 ‰ | 2,67 ‰ |
| Botoroaga | 4.082 | −20,0% | 40,2 loc./km² | 101,6 km² | 32,6 ‰ | 1,71 ‰ |
| Dobrotești | 3.844 | −13,5% | 36,6 loc./km² | 105,1 km² | 55,2 ‰ | 3,90 ‰ |
| Drăgănești-Vlașca | 3.617 | −13,4% | 34,3 loc./km² | 105,4 km² | 35,7 ‰ | 1,66 ‰ |
| Măldăeni | 3.576 | −15,2% | 46,0 loc./km² | 77,7 km² | 43,3 ‰ | 2,24 ‰ |
| Blejești | 3.538 | −7,9% | 40,9 loc./km² | 86,6 km² | 46,4 ‰ | 2,26 ‰ |
| Nanov | 3.511 | −1,9% | 53,8 loc./km² | 65,2 km² | 67,5 ‰ | 2,85 ‰ |
| Scrioaștea | 3.393 | −12,6% | 58,5 loc./km² | 58,0 km² | 49,5 ‰ | 1,77 ‰ |
| Lunca | 3.280 | −5,6% | 111,0 loc./km² | 29,6 km² | 19,5 ‰ | 1,52 ‰ |
| Mârzănești | 3.132 | −15,6% | 36,0 loc./km² | 87,0 km² | 34,8 ‰ | 1,60 ‰ |
| Bragadiru | 3.113 | −19,1% | 37,4 loc./km² | 83,2 km² | 34,7 ‰ | 3,85 ‰ |
| Olteni | 3.008 | −5,2% | 78,0 loc./km² | 38,6 km² | 21,9 ‰ | 1,33 ‰ |
| Furculești | 3.003 | −11,9% | 38,2 loc./km² | 78,6 km² | 22,0 ‰ | 0,67 ‰ |
| Ștorobăneasa | 2.833 | −10,0% | 32,8 loc./km² | 86,5 km² | 21,9 ‰ | 2,12 ‰ |
| Tătărăștii de Jos | 2.810 | −18,9% | 28,8 loc./km² | 97,7 km² | 34,2 ‰ | 2,49 ‰ |
| Conțești | 2.765 | −14,1% | 61,3 loc./km² | 45,1 km² | 34,4 ‰ | 1,81 ‰ |
| Călinești | 2.652 | −15,8% | 33,2 loc./km² | 79,8 km² | 38,8 ‰ | 1,51 ‰ |
| Poeni | 2.640 | −10,4% | 58,4 loc./km² | 45,2 km² | 32,2 ‰ | 1,89 ‰ |
| Tătărăștii de Sus | 2.637 | −13,4% | 61,1 loc./km² | 43,1 km² | 20,1 ‰ | 0,76 ‰ |
| Piatra | 2.608 | −16,6% | 33,5 loc./km² | 77,9 km² | 33,7 ‰ | 2,30 ‰ |
| Vârtoape | 2.533 | −8,0% | 44,0 loc./km² | 57,5 km² | 26,5 ‰ | 1,58 ‰ |
| Brânceni | 2.523 | −9,1% | 69,0 loc./km² | 36,6 km² | 27,3 ‰ | 1,59 ‰ |
| Vitănești | 2.522 | −10,1% | 33,6 loc./km² | 75,0 km² | 44,8 ‰ | 1,59 ‰ |
| Vedea | 2.517 | −13,2% | 51,7 loc./km² | 48,7 km² | 29,4 ‰ | 1,99 ‰ |
| Cosmești | 2.504 | −3,3% | 39,6 loc./km² | 63,2 km² | 27,6 ‰ | 2,40 ‰ |
| Băbăița | 2.493 | −15,8% | 44,3 loc./km² | 56,3 km² | 26,9 ‰ | 2,01 ‰ |
| Cervenia | 2.487 | −15,4% | 42,5 loc./km² | 58,5 km² | 33,8 ‰ | 1,61 ‰ |
| Salcia | 2.483 | −7,1% | 40,4 loc./km² | 61,5 km² | 17,3 ‰ | 2,01 ‰ |
| Segarcea-Vale | 2.475 | −18,7% | 33,9 loc./km² | 73,0 km² | 27,1 ‰ | 1,21 ‰ |
| Gratia | 2.418 | −9,6% | 52,9 loc./km² | 45,7 km² | 50,9 ‰ | 3,72 ‰ |
| Pietroșani | 2.398 | −13,7% | 23,0 loc./km² | 104,1 km² | 29,6 ‰ | 1,67 ‰ |
| Mereni | 2.390 | −16,4% | 29,8 loc./km² | 80,2 km² | 21,8 ‰ | 0,42 ‰ |
| Troianul | 2.311 | −20,0% | 32,8 loc./km² | 70,4 km² | 25,1 ‰ | 1,30 ‰ |
| Năsturelu | 2.296 | −13,5% | 36,5 loc./km² | 62,8 km² | 29,2 ‰ | 1,74 ‰ |
| Măgura | 2.293 | −14,7% | 34,0 loc./km² | 67,4 km² | 34,0 ‰ | 3,49 ‰ |
| Trivalea-Moșteni | 2.270 | −14,7% | 24,9 loc./km² | 91,1 km² | 21,6 ‰ | 0,44 ‰ |
| Gălăteni | 2.242 | −17,1% | 33,0 loc./km² | 68,0 km² | 25,0 ‰ | 0,89 ‰ |
| Smârdioasa | 2.231 | −8,0% | 64,4 loc./km² | 34,6 km² | 39,9 ‰ | 2,24 ‰ |
| Lița | 2.203 | −15,7% | 44,8 loc./km² | 49,1 km² | 26,3 ‰ | 0,91 ‰ |
| Ciolănești | 2.199 | −19,6% | 28,4 loc./km² | 77,3 km² | 26,4 ‰ | 0,91 ‰ |
| Crângeni | 2.185 | −22,2% | 28,9 loc./km² | 75,5 km² | 23,3 ‰ | 0,46 ‰ |
| Frăsinet | 2.175 | −11,0% | 58,0 loc./km² | 37,5 km² | 32,6 ‰ | 1,84 ‰ |
| Mavrodin | 2.140 | −12,3% | 41,2 loc./km² | 51,9 km² | 31,3 ‰ | 2,34 ‰ |
| Seaca | 2.119 | −11,6% | 22,5 loc./km² | 94,0 km² | 19,3 ‰ | 0,94 ‰ |
| Plopii-Slăvitești | 2.055 | −17,5% | 35,9 loc./km² | 57,2 km² | 36,0 ‰ | 2,43 ‰ |
| Nenciulești | 2.055 | −13,3% | 49,9 loc./km² | 41,2 km² | 29,7 ‰ | 0,97 ‰ |
| Siliștea Gumești | 2.045 | −17,8% | 45,9 loc./km² | 44,6 km² | 27,9 ‰ | 5,38 ‰ |
| Drăgănești de Vede | 1.954 | −8,3% | 63,8 loc./km² | 30,6 km² | 26,1 ‰ | 1,54 ‰ |
| Izvoarele | 1.953 | −20,0% | 47,4 loc./km² | 41,2 km² | 24,6 ‰ | 2,56 ‰ |
| Lisa | 1.897 | −17,1% | 24,0 loc./km² | 79,0 km² | 23,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Saelele | 1.873 | −17,3% | 50,3 loc./km² | 37,2 km² | 24,0 ‰ | 2,14 ‰ |
| Siliștea | 1.811 | −22,5% | 55,0 loc./km² | 32,9 km² | 49,1 ‰ | 3,87 ‰ |
| Bogdana | 1.809 | −18,4% | 26,2 loc./km² | 69,0 km² | 32,6 ‰ | 1,66 ‰ |
| Călmățuiu de Sus | 1.800 | −17,6% | 28,8 loc./km² | 62,5 km² | 23,9 ‰ | 0,56 ‰ |
| Suhaia | 1.784 | −19,8% | 26,3 loc./km² | 67,9 km² | 40,4 ‰ | 2,80 ‰ |
| Bujoru | 1.774 | −9,1% | 55,0 loc./km² | 32,3 km² | 15,2 ‰ | 1,13 ‰ |
| Rădoiești | 1.766 | −13,6% | 45,1 loc./km² | 39,2 km² | 28,3 ‰ | 2,83 ‰ |
| Putineiu | 1.764 | −15,6% | 22,4 loc./km² | 78,8 km² | 43,1 ‰ | 0,57 ‰ |
| Talpa | 1.644 | −12,1% | 38,2 loc./km² | 43,1 km² | 33,5 ‰ | 1,82 ‰ |
| Stejaru | 1.637 | −8,7% | 27,0 loc./km² | 60,6 km² | 30,5 ‰ | 1,83 ‰ |
| Frumoasa | 1.605 | −19,6% | 33,7 loc./km² | 47,6 km² | 31,8 ‰ | 0,62 ‰ |
| Beciu | 1.524 | −6,6% | 41,9 loc./km² | 36,4 km² | 18,4 ‰ | 0,66 ‰ |
| Scurtu Mare | 1.519 | −8,2% | 25,3 loc./km² | 60,1 km² | 36,2 ‰ | 2,63 ‰ |
| Traian | 1.502 | −17,8% | 28,4 loc./km² | 52,8 km² | 18,6 ‰ | 1,33 ‰ |
| Drăcșenei | 1.462 | −17,7% | 38,4 loc./km² | 38,1 km² | 28,0 ‰ | 2,74 ‰ |
| Dracea | 1.399 | −14,1% | 32,0 loc./km² | 43,8 km² | 39,3 ‰ | 2,86 ‰ |
| Călmățuiu | 1.394 | −26,4% | 18,3 loc./km² | 76,1 km² | 38,0 ‰ | 1,43 ‰ |
| Viișoara | 1.327 | −21,6% | 33,4 loc./km² | 39,8 km² | 29,4 ‰ | 2,26 ‰ |
| Balaci | 1.324 | −22,1% | 21,0 loc./km² | 63,1 km² | 31,7 ‰ | 3,02 ‰ |
| Ciuperceni | 1.316 | −15,1% | 36,7 loc./km² | 35,9 km² | 30,4 ‰ | 3,04 ‰ |
| Moșteni | 1.316 | −11,4% | 46,4 loc./km² | 28,4 km² | 18,2 ‰ | 0,76 ‰ |
| Purani | 1.297 | −11,9% | 58,0 loc./km² | 22,4 km² | 33,9 ‰ | 1,54 ‰ |
| Fântânele | 1.248 | −20,9% | 26,6 loc./km² | 46,9 km² | 34,5 ‰ | 3,21 ‰ |
| Crevenicu | 1.237 | −15,9% | 44,9 loc./km² | 27,6 km² | 31,5 ‰ | 0,81 ‰ |
| Crângu | 1.228 | −15,8% | 32,3 loc./km² | 38,0 km² | 38,3 ‰ | 3,26 ‰ |
| Slobozia Mândra | 1.222 | −27,0% | 24,7 loc./km² | 49,5 km² | 17,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Sârbeni | 1.212 | −14,8% | 34,9 loc./km² | 34,8 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Uda-Clocociov | 1.149 | −27,0% | 28,0 loc./km² | 41,1 km² | 27,0 ‰ | 0,87 ‰ |
| Zâmbreasca | 1.143 | −18,9% | 38,0 loc./km² | 30,1 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Beuca | 1.143 | −13,7% | 46,3 loc./km² | 24,7 km² | 21,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Sfințești | 1.038 | −10,8% | 25,8 loc./km² | 40,3 km² | 30,8 ‰ | 0,96 ‰ |
| Necșești | 1.022 | −8,2% | 25,0 loc./km² | 40,9 km² | 13,7 ‰ | 1,96 ‰ |
| Didești | 974 | −19,7% | 41,3 loc./km² | 23,6 km² | 26,7 ‰ | 4,11 ‰ |
| Săceni | 943 | −23,5% | 13,1 loc./km² | 71,9 km² | 20,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Bujoreni | 859 | −15,3% | 23,6 loc./km² | 36,5 km² | 38,4 ‰ | 4,66 ‰ |
| Răsmirești | 830 | −1,5% | 26,9 loc./km² | 30,8 km² | 20,5 ‰ | 0,00 ‰ |
Teleorman comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Teleorman | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 38,7 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 1,95 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,90 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 1.654 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 6,17 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 41,8 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,60 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,57 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,51 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,46 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 118 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,9 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,1 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 62 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 0,93 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 15,0 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,8 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 174.879 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 525,2 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,1 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 0,89 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 163 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 4,8% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,3 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 16,8 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 9,8 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Teleorman?
Număr de localități în Teleorman: 97. Cea mai populată este Alexandria, cu o populație de 44.451.
Care este populația din Teleorman?
Teleorman are o populație de 332.950 (2026), adică o densitate a populației de 57 loc./km².
Care localitate din județul Teleorman crește cel mai repede?
Răsmirești are cea mai rapidă creștere din județul Teleorman în ultimii 10 ani: −1,5%.