Județ
Prahova: localități în cifre
Prahova (județ) are o populație de 746.038 pe o suprafață de 4.715 km², cu o densitate de 158 loc./km². Număr de localități: 104. Populație: −7,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 746.038
- 104 localități
- 4.715 km²
- 158 loc./km²
Hartă și clasamente: Prahova
Toate localitățile din Prahova
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ploiești | 205.427 | −12,1% | 3.526 loc./km² | 58,3 km² | 69,5 ‰ | 3,76 ‰ |
| Câmpina | 33.272 | −11,5% | 1.373 loc./km² | 24,2 km² | 64,8 ‰ | 2,67 ‰ |
| Băicoi | 17.754 | −6,9% | 261,2 loc./km² | 68,0 km² | 57,3 ‰ | 3,21 ‰ |
| Mizil | 15.183 | −8,1% | 791,2 loc./km² | 19,2 km² | 33,4 ‰ | 1,84 ‰ |
| Breaza | 15.069 | −10,2% | 301,7 loc./km² | 50,0 km² | 44,4 ‰ | 3,32 ‰ |
| Vălenii de Munte | 13.172 | −3,4% | 608,7 loc./km² | 21,6 km² | 52,6 ‰ | 3,11 ‰ |
| Târgșoru Vechi | 11.989 | +17,2% | 247,3 loc./km² | 48,5 km² | 50,6 ‰ | 4,34 ‰ |
| Bucov | 11.845 | +5,5% | 241,8 loc./km² | 49,0 km² | 56,6 ‰ | 5,40 ‰ |
| Boldești-Scăeni | 11.367 | −2,0% | 325,5 loc./km² | 34,9 km² | 43,8 ‰ | 3,17 ‰ |
| Comarnic | 11.147 | −10,7% | 123,7 loc./km² | 90,1 km² | 44,3 ‰ | 2,42 ‰ |
| Urlați | 10.977 | −5,7% | 250,4 loc./km² | 43,8 km² | 45,9 ‰ | 1,91 ‰ |
| Valea Călugărească | 10.838 | −0,8% | 207,7 loc./km² | 52,2 km² | 34,0 ‰ | 2,31 ‰ |
| Filipeștii de Pădure | 10.144 | −3,8% | 208,6 loc./km² | 48,6 km² | 41,9 ‰ | 4,04 ‰ |
| Sinaia | 10.091 | −12,6% | 114,0 loc./km² | 88,5 km² | 88,4 ‰ | 3,67 ‰ |
| Blejoi | 9.915 | +12,5% | 491,3 loc./km² | 20,2 km² | 80,6 ‰ | 5,55 ‰ |
| Măneciu | 9.777 | −8,5% | 41,4 loc./km² | 236,4 km² | 42,1 ‰ | 2,56 ‰ |
| Bărcănești | 9.130 | −5,9% | 245,1 loc./km² | 37,2 km² | 51,4 ‰ | 3,50 ‰ |
| Bușteni | 8.738 | −11,8% | 115,8 loc./km² | 75,5 km² | 84,7 ‰ | 3,09 ‰ |
| Păulești | 8.552 | +40,6% | 166,6 loc./km² | 51,3 km² | 95,3 ‰ | 7,48 ‰ |
| Brazi | 8.288 | −0,1% | 182,3 loc./km² | 45,5 km² | 52,6 ‰ | 3,50 ‰ |
| Filipeștii de Târg | 8.174 | −2,0% | 222,8 loc./km² | 36,7 km² | 57,3 ‰ | 6,24 ‰ |
| Ariceștii Rahtivani | 8.009 | −1,5% | 98,3 loc./km² | 81,5 km² | 49,9 ‰ | 1,87 ‰ |
| Plopeni | 7.855 | −13,5% | 930,7 loc./km² | 8,4 km² | 40,1 ‰ | 1,02 ‰ |
| Puchenii Mari | 7.815 | −7,2% | 142,0 loc./km² | 55,0 km² | 47,3 ‰ | 3,33 ‰ |
| Florești | 7.371 | −6,7% | 247,2 loc./km² | 29,8 km² | 43,7 ‰ | 2,04 ‰ |
| Brebu | 6.734 | −5,9% | 115,2 loc./km² | 58,5 km² | 29,3 ‰ | 1,63 ‰ |
| Berceni | 6.324 | −0,9% | 203,9 loc./km² | 31,0 km² | 38,6 ‰ | 2,37 ‰ |
| Vărbilău | 6.320 | −8,1% | 151,6 loc./km² | 41,7 km² | 24,2 ‰ | 1,74 ‰ |
| Ciorani | 6.174 | −8,5% | 76,7 loc./km² | 80,5 km² | 19,3 ‰ | 1,13 ‰ |
| Măgureni | 6.103 | −5,3% | 126,8 loc./km² | 48,1 km² | 30,8 ‰ | 2,13 ‰ |
| Izvoarele | 6.052 | −9,5% | 82,1 loc./km² | 73,7 km² | 33,2 ‰ | 1,98 ‰ |
| Valea Doftanei | 5.937 | −11,3% | 20,8 loc./km² | 285,9 km² | 54,4 ‰ | 4,55 ‰ |
| Gura Vitioarei | 5.695 | −6,4% | 173,8 loc./km² | 32,8 km² | 32,5 ‰ | 3,51 ‰ |
| Sângeru | 5.475 | −1,2% | 137,1 loc./km² | 39,9 km² | 13,2 ‰ | 0,91 ‰ |
| Bănești | 5.418 | −4,0% | 253,2 loc./km² | 21,4 km² | 62,6 ‰ | 3,88 ‰ |
| Râfov | 5.306 | −1,7% | 127,1 loc./km² | 41,8 km² | 32,4 ‰ | 1,88 ‰ |
| Scorțeni | 5.302 | −7,9% | 133,0 loc./km² | 39,9 km² | 30,2 ‰ | 2,64 ‰ |
| Albești-Paleologu | 5.244 | −6,0% | 105,4 loc./km² | 49,7 km² | 39,1 ‰ | 2,48 ‰ |
| Lipănești | 5.221 | −0,8% | 291,4 loc./km² | 17,9 km² | 44,1 ‰ | 2,49 ‰ |
| Drajna | 5.165 | −4,7% | 92,9 loc./km² | 55,6 km² | 33,5 ‰ | 3,10 ‰ |
| Iordăcheanu | 5.136 | −4,3% | 93,5 loc./km² | 54,9 km² | 22,0 ‰ | 1,17 ‰ |
| Slănic | 4.842 | −18,5% | 121,5 loc./km² | 39,8 km² | 35,7 ‰ | 2,27 ‰ |
| Telega | 4.824 | −13,2% | 120,4 loc./km² | 40,1 km² | 36,5 ‰ | 1,66 ‰ |
| Podenii Noi | 4.805 | −1,2% | 127,9 loc./km² | 37,6 km² | 21,6 ‰ | 1,87 ‰ |
| Poiana Câmpina | 4.670 | −8,4% | 301,7 loc./km² | 15,5 km² | 46,9 ‰ | 3,64 ‰ |
| Gorgota | 4.587 | −10,9% | 141,1 loc./km² | 32,5 km² | 49,9 ‰ | 4,58 ‰ |
| Drăgănești | 4.573 | −6,3% | 52,2 loc./km² | 87,6 km² | 30,2 ‰ | 1,75 ‰ |
| Șirna | 4.440 | −8,8% | 88,8 loc./km² | 50,0 km² | 31,1 ‰ | 2,70 ‰ |
| Dumbrava | 4.434 | −0,9% | 69,9 loc./km² | 63,5 km² | 27,7 ‰ | 2,93 ‰ |
| Poienarii Burchii | 4.409 | −8,8% | 89,9 loc./km² | 49,1 km² | 25,2 ‰ | 1,59 ‰ |
| Măgurele | 4.396 | −6,9% | 165,5 loc./km² | 26,6 km² | 45,3 ‰ | 3,41 ‰ |
| Azuga | 4.340 | −10,5% | 52,4 loc./km² | 82,9 km² | 50,2 ‰ | 2,76 ‰ |
| Colceag | 4.330 | −9,6% | 73,1 loc./km² | 59,2 km² | 23,8 ‰ | 1,62 ‰ |
| Cerașu | 4.192 | −9,8% | 34,8 loc./km² | 120,6 km² | 30,5 ‰ | 2,39 ‰ |
| Ceptura | 4.182 | −10,0% | 89,0 loc./km² | 47,0 km² | 37,5 ‰ | 3,11 ‰ |
| Tomșani | 4.136 | −6,3% | 95,4 loc./km² | 43,3 km² | 26,6 ‰ | 2,66 ‰ |
| Cornu | 4.120 | −3,9% | 263,4 loc./km² | 15,6 km² | 58,5 ‰ | 6,07 ‰ |
| Baba Ana | 3.944 | −4,9% | 50,1 loc./km² | 78,7 km² | 21,0 ‰ | 2,28 ‰ |
| Mănești | 3.823 | −3,8% | 79,1 loc./km² | 48,3 km² | 33,2 ‰ | 2,35 ‰ |
| Bălțești | 3.636 | −4,0% | 99,2 loc./km² | 36,7 km² | 22,0 ‰ | 2,20 ‰ |
| Posești | 3.609 | −9,4% | 65,6 loc./km² | 55,0 km² | 22,4 ‰ | 0,83 ‰ |
| Vâlcănești | 3.468 | −9,9% | 122,2 loc./km² | 28,4 km² | 19,3 ‰ | 1,73 ‰ |
| Dumbrăvești | 3.429 | −7,4% | 132,7 loc./km² | 25,8 km² | 26,0 ‰ | 1,46 ‰ |
| Teișani | 3.411 | −7,8% | 112,9 loc./km² | 30,2 km² | 37,2 ‰ | 1,47 ‰ |
| Starchiojd | 3.298 | −13,5% | 39,2 loc./km² | 84,1 km² | 30,0 ‰ | 4,24 ‰ |
| Șotrile | 3.241 | −3,3% | 109,7 loc./km² | 29,6 km² | 25,3 ‰ | 1,23 ‰ |
| Cocorăștii Mislii | 3.136 | −7,2% | 91,3 loc./km² | 34,4 km² | 37,6 ‰ | 3,51 ‰ |
| Aluniș | 3.003 | −11,7% | 112,1 loc./km² | 26,8 km² | 18,6 ‰ | 3,33 ‰ |
| Fulga | 2.867 | −12,2% | 38,5 loc./km² | 74,6 km² | 31,4 ‰ | 3,84 ‰ |
| Șoimari | 2.824 | −9,5% | 73,6 loc./km² | 38,4 km² | 22,7 ‰ | 0,71 ‰ |
| Bertea | 2.793 | −12,3% | 53,4 loc./km² | 52,3 km² | 22,2 ‰ | 1,07 ‰ |
| Cocorăștii Colț | 2.790 | −6,6% | 106,0 loc./km² | 26,3 km² | 35,1 ‰ | 1,79 ‰ |
| Gornet | 2.644 | −9,0% | 121,3 loc./km² | 21,8 km² | 23,8 ‰ | 1,89 ‰ |
| Plopu | 2.416 | +1,4% | 53,3 loc./km² | 45,4 km² | 41,8 ‰ | 2,07 ‰ |
| Balta Doamnei | 2.285 | −4,5% | 64,6 loc./km² | 35,4 km² | 42,9 ‰ | 3,50 ‰ |
| Tinosu | 2.176 | −10,0% | 120,0 loc./km² | 18,1 km² | 42,3 ‰ | 1,84 ‰ |
| Provița de Jos | 2.154 | −5,5% | 85,3 loc./km² | 25,2 km² | 26,0 ‰ | 1,39 ‰ |
| Ștefești | 2.141 | −10,1% | 49,0 loc./km² | 43,7 km² | 21,5 ‰ | 1,40 ‰ |
| Predeal-Sărari | 2.079 | −10,4% | 85,5 loc./km² | 24,3 km² | 26,9 ‰ | 1,92 ‰ |
| Gornet-Cricov | 2.012 | −11,2% | 72,0 loc./km² | 28,0 km² | 24,4 ‰ | 0,99 ‰ |
| Gura Vadului | 1.978 | −12,4% | 55,5 loc./km² | 35,7 km² | 36,9 ‰ | 2,02 ‰ |
| Gherghița | 1.945 | −2,7% | 55,8 loc./km² | 34,8 km² | 35,0 ‰ | 2,06 ‰ |
| Bătrâni | 1.929 | −8,7% | 42,0 loc./km² | 45,9 km² | 17,6 ‰ | 0,52 ‰ |
| Apostolache | 1.877 | −10,9% | 92,8 loc./km² | 20,2 km² | 28,2 ‰ | 2,13 ‰ |
| Adunați | 1.868 | −10,4% | 82,2 loc./km² | 22,7 km² | 24,1 ‰ | 1,61 ‰ |
| Fântânele | 1.849 | −9,5% | 104,3 loc./km² | 17,7 km² | 33,0 ‰ | 2,70 ‰ |
| Păcureți | 1.812 | −14,0% | 66,7 loc./km² | 27,2 km² | 19,3 ‰ | 0,55 ‰ |
| Provița de Sus | 1.801 | −10,9% | 89,8 loc./km² | 20,1 km² | 39,4 ‰ | 2,78 ‰ |
| Olari | 1.757 | −8,1% | 97,2 loc./km² | 18,1 km² | 28,5 ‰ | 2,85 ‰ |
| Surani | 1.728 | −7,6% | 107,0 loc./km² | 16,1 km² | 36,5 ‰ | 0,58 ‰ |
| Cărbunești | 1.571 | −9,8% | 73,7 loc./km² | 21,3 km² | 24,2 ‰ | 0,64 ‰ |
| Sălciile | 1.548 | −16,1% | 39,0 loc./km² | 39,7 km² | 34,9 ‰ | 2,58 ‰ |
| Vadu Săpat | 1.548 | −10,3% | 77,4 loc./km² | 20,0 km² | 33,6 ‰ | 1,94 ‰ |
| Chiojdeanca | 1.437 | −9,7% | 45,6 loc./km² | 31,5 km² | 32,0 ‰ | 2,09 ‰ |
| Boldești-Gradiștea | 1.427 | −19,6% | 36,2 loc./km² | 39,5 km² | 24,5 ‰ | 2,80 ‰ |
| Călugăreni | 1.072 | −11,1% | 53,9 loc./km² | 19,9 km² | 17,7 ‰ | 0,93 ‰ |
| Secăria | 1.067 | −12,9% | 23,6 loc./km² | 45,2 km² | 38,4 ‰ | 3,75 ‰ |
| Ariceștii Zeletin | 1.023 | −16,6% | 49,5 loc./km² | 20,7 km² | 26,4 ‰ | 3,91 ‰ |
| Lapoș | 975 | −19,3% | 32,6 loc./km² | 29,9 km² | 14,4 ‰ | 0,00 ‰ |
| Talea | 934 | −10,6% | 37,6 loc./km² | 24,8 km² | 47,1 ‰ | 1,07 ‰ |
| Cosminele | 883 | −13,6% | 35,3 loc./km² | 25,0 km² | 21,5 ‰ | 1,13 ‰ |
| Salcia | 878 | −15,8% | 40,7 loc./km² | 21,6 km² | 12,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Tătaru | 712 | −20,1% | 34,9 loc./km² | 20,4 km² | 21,1 ‰ | 1,40 ‰ |
| Jugureni | 455 | −15,6% | 16,9 loc./km² | 26,9 km² | 39,6 ‰ | 2,20 ‰ |
Prahova comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Prahova | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 50,7 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,08 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,79 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 27.182 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,54 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 38,7 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,89 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,78 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,52 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,76 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 146 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,0 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 2,0 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 1.019 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,73 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 15,2 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 16,3 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 354.081 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 474,6 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 50,6 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,57 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 246 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,4% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,8 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,9 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 26,2 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Prahova?
Număr de localități în Prahova: 104. Cea mai populată este Ploiești, cu o populație de 205.427.
Care este populația din Prahova?
Prahova are o populație de 746.038 (2026), adică o densitate a populației de 158 loc./km².
Care localitate din județul Prahova crește cel mai repede?
Păulești are cea mai rapidă creștere din județul Prahova în ultimii 10 ani: +40,6%.