Județ
Cluj: localități în cifre
Cluj (județ) are o populație de 747.392 pe o suprafață de 6.665 km², cu o densitate de 112 loc./km². Număr de localități: 81. Populație: +3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 747.392
- 81 de localități
- 6.665 km²
- 112 loc./km²
Hartă și clasamente: Cluj
Populație (după domiciliu)
- Cluj-Napoca324.860
- Florești58.010
- Turda51.377
- Dej35.981
- Câmpia Turzii25.468
Evoluția populației în 10 ani
- Florești+105,9%
- Apahida+55,6%
- Chinteni+53,3%
- Baciu+41,6%
- Ciurila+35,0%
Densitatea populației
- Cluj-Napoca1.858 loc./km²
- Câmpia Turzii1.071 loc./km²
- Florești953,2 loc./km²
- Gherla597,7 loc./km²
- Turda561,4 loc./km²
Toate localitățile din Cluj
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cluj-Napoca | 324.860 | +0,9% | 1.858 loc./km² | 174,8 km² | 133,6 ‰ | 7,56 ‰ |
| Florești | 58.010 | +105,9% | 953,2 loc./km² | 60,9 km² | 122,0 ‰ | 9,93 ‰ |
| Turda | 51.377 | −10,5% | 561,4 loc./km² | 91,5 km² | 57,5 ‰ | 2,71 ‰ |
| Dej | 35.981 | −7,7% | 330,4 loc./km² | 108,9 km² | 64,6 ‰ | 3,89 ‰ |
| Câmpia Turzii | 25.468 | −10,1% | 1.071 loc./km² | 23,8 km² | 50,1 ‰ | 2,12 ‰ |
| Gherla | 21.677 | −6,7% | 597,7 loc./km² | 36,3 km² | 65,2 ‰ | 3,97 ‰ |
| Apahida | 18.576 | +55,6% | 175,0 loc./km² | 106,1 km² | 98,5 ‰ | 8,34 ‰ |
| Baciu | 15.330 | +41,6% | 175,1 loc./km² | 87,5 km² | 90,2 ‰ | 6,91 ‰ |
| Gilău | 9.322 | +7,1% | 79,5 loc./km² | 117,2 km² | 102,8 ‰ | 6,11 ‰ |
| Huedin | 8.972 | −7,4% | 146,5 loc./km² | 61,2 km² | 65,4 ‰ | 2,90 ‰ |
| Aghireșu | 6.218 | −8,5% | 58,8 loc./km² | 105,8 km² | 39,4 ‰ | 2,09 ‰ |
| Mihai Viteazu | 5.933 | +2,3% | 124,6 loc./km² | 47,6 km² | 63,9 ‰ | 4,55 ‰ |
| Viișoara | 5.899 | −1,7% | 95,9 loc./km² | 61,5 km² | 36,6 ‰ | 2,20 ‰ |
| Jucu | 5.611 | +29,8% | 66,7 loc./km² | 84,1 km² | 85,2 ‰ | 6,42 ‰ |
| Feleacu | 5.037 | +33,7% | 76,1 loc./km² | 66,2 km² | 129,2 ‰ | 10,13 ‰ |
| Chinteni | 4.826 | +53,3% | 50,0 loc./km² | 96,5 km² | 101,3 ‰ | 10,98 ‰ |
| Bonțida | 4.740 | −2,9% | 58,3 loc./km² | 81,4 km² | 62,4 ‰ | 3,80 ‰ |
| Cășeiu | 4.717 | −1,5% | 56,6 loc./km² | 83,3 km² | 59,1 ‰ | 6,78 ‰ |
| Luna | 4.613 | −1,5% | 86,7 loc./km² | 53,2 km² | 39,7 ‰ | 1,52 ‰ |
| Poieni | 4.435 | −12,2% | 23,8 loc./km² | 186,4 km² | 57,0 ‰ | 3,16 ‰ |
| Tritenii de Jos | 4.324 | −8,1% | 72,7 loc./km² | 59,4 km² | 26,6 ‰ | 3,01 ‰ |
| Cojocna | 4.202 | +0,3% | 30,3 loc./km² | 138,6 km² | 58,5 ‰ | 1,90 ‰ |
| Iclod | 4.094 | −6,2% | 60,3 loc./km² | 67,9 km² | 59,1 ‰ | 5,37 ‰ |
| Săvădisla | 4.087 | −2,2% | 37,1 loc./km² | 110,0 km² | 75,9 ‰ | 2,94 ‰ |
| Mintiu Gherlii | 3.836 | +0,1% | 48,9 loc./km² | 78,5 km² | 49,3 ‰ | 4,43 ‰ |
| Frata | 3.682 | −9,9% | 50,5 loc./km² | 72,9 km² | 42,1 ‰ | 2,44 ‰ |
| Iara | 3.558 | −12,5% | 24,8 loc./km² | 143,7 km² | 50,0 ‰ | 2,53 ‰ |
| Mica | 3.541 | −2,1% | 54,6 loc./km² | 64,8 km² | 41,2 ‰ | 3,11 ‰ |
| Ceanu Mare | 3.515 | −10,5% | 37,0 loc./km² | 95,0 km² | 33,9 ‰ | 1,99 ‰ |
| Moldovenești | 3.203 | −0,7% | 23,0 loc./km² | 139,0 km² | 50,9 ‰ | 3,75 ‰ |
| Mociu | 3.153 | −5,5% | 43,5 loc./km² | 72,5 km² | 49,8 ‰ | 2,85 ‰ |
| Cuzdrioara | 3.003 | +0,3% | 125,8 loc./km² | 23,9 km² | 44,6 ‰ | 3,33 ‰ |
| Căpușu Mare | 2.910 | −6,6% | 21,7 loc./km² | 134,4 km² | 66,0 ‰ | 1,37 ‰ |
| Fizeșu Gherlii | 2.545 | −5,0% | 37,9 loc./km² | 67,2 km² | 43,2 ‰ | 3,54 ‰ |
| Cămărașu | 2.542 | −8,6% | 52,8 loc./km² | 48,2 km² | 28,7 ‰ | 1,97 ‰ |
| Călățele | 2.452 | −0,3% | 32,6 loc./km² | 75,2 km² | 62,0 ‰ | 4,08 ‰ |
| Unguraș | 2.381 | −13,1% | 37,4 loc./km² | 63,6 km² | 26,0 ‰ | 3,78 ‰ |
| Căianu | 2.267 | −5,0% | 41,3 loc./km² | 54,9 km² | 62,2 ‰ | 4,85 ‰ |
| Călărași | 2.246 | −8,0% | 59,4 loc./km² | 37,8 km² | 38,7 ‰ | 2,23 ‰ |
| Săndulești | 2.243 | +11,7% | 100,5 loc./km² | 22,3 km² | 78,0 ‰ | 8,47 ‰ |
| Măguri-Răcătău | 2.223 | −6,4% | 8,3 loc./km² | 268,3 km² | 46,3 ‰ | 3,15 ‰ |
| Chiuiești | 2.214 | −12,5% | 19,7 loc./km² | 112,4 km² | 31,2 ‰ | 4,07 ‰ |
| Sânpaul | 2.213 | −2,8% | 23,9 loc./km² | 92,7 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Tureni | 2.195 | −1,7% | 29,7 loc./km² | 74,0 km² | 63,8 ‰ | 5,01 ‰ |
| Câțcău | 2.191 | −5,5% | 58,3 loc./km² | 37,6 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Sic | 2.164 | −10,1% | 38,5 loc./km² | 56,2 km² | 98,9 ‰ | 6,47 ‰ |
| Gârbău | 2.129 | −8,2% | 29,5 loc./km² | 72,1 km² | 63,9 ‰ | 7,05 ‰ |
| Negreni | 2.109 | −11,9% | 32,2 loc./km² | 65,5 km² | 53,1 ‰ | 2,84 ‰ |
| Băișoara | 1.979 | −4,0% | 18,9 loc./km² | 104,4 km² | 61,1 ‰ | 4,04 ‰ |
| Ciurila | 1.973 | +35,0% | 27,3 loc./km² | 72,3 km² | 138,9 ‰ | 13,18 ‰ |
| Vad | 1.957 | −3,4% | 25,3 loc./km² | 77,2 km² | 40,9 ‰ | 1,53 ‰ |
| Panticeu | 1.694 | −2,8% | 18,7 loc./km² | 90,4 km² | 43,1 ‰ | 1,18 ‰ |
| Țaga | 1.588 | −12,8% | 15,9 loc./km² | 100,0 km² | 52,3 ‰ | 8,19 ‰ |
| Cătina | 1.507 | −19,5% | 28,4 loc./km² | 53,1 km² | 39,2 ‰ | 3,98 ‰ |
| Vultureni | 1.502 | +9,9% | 21,0 loc./km² | 71,6 km² | 72,6 ‰ | 2,66 ‰ |
| Sâncraiu | 1.486 | −5,5% | 26,0 loc./km² | 57,1 km² | 84,1 ‰ | 7,40 ‰ |
| Mărișel | 1.465 | −6,7% | 17,1 loc./km² | 85,7 km² | 83,3 ‰ | 4,78 ‰ |
| Mărgău | 1.445 | −8,9% | 6,8 loc./km² | 211,9 km² | 77,5 ‰ | 6,23 ‰ |
| Petreștii de Jos | 1.440 | −6,5% | 19,8 loc./km² | 72,7 km² | 65,3 ‰ | 9,03 ‰ |
| Izvoru Crișului | 1.425 | −8,4% | 34,4 loc./km² | 41,4 km² | 36,5 ‰ | 2,11 ‰ |
| Ciucea | 1.408 | −10,3% | 28,9 loc./km² | 48,6 km² | 73,2 ‰ | 4,97 ‰ |
| Suatu | 1.408 | −15,6% | 26,5 loc./km² | 53,1 km² | 43,3 ‰ | 7,10 ‰ |
| Săcuieu | 1.397 | −6,6% | 11,5 loc./km² | 121,0 km² | 59,4 ‰ | 5,01 ‰ |
| Așchileu | 1.396 | −12,9% | 21,6 loc./km² | 64,5 km² | 30,8 ‰ | 1,43 ‰ |
| Recea-Cristur | 1.355 | −2,2% | 17,8 loc./km² | 76,2 km² | 35,4 ‰ | 1,48 ‰ |
| Geaca | 1.340 | −13,8% | 19,6 loc./km² | 68,2 km² | 49,3 ‰ | 3,73 ‰ |
| Dăbâca | 1.336 | −7,6% | 26,6 loc./km² | 50,2 km² | 33,7 ‰ | 0,75 ‰ |
| Bobâlna | 1.305 | −12,9% | 13,4 loc./km² | 97,5 km² | 46,0 ‰ | 4,60 ‰ |
| Rișca | 1.289 | −13,6% | 19,6 loc./km² | 65,6 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Mănăstireni | 1.263 | −12,9% | 20,1 loc./km² | 62,7 km² | 75,2 ‰ | 3,96 ‰ |
| Borșa | 1.255 | −9,2% | 20,4 loc./km² | 61,6 km² | 59,8 ‰ | 7,17 ‰ |
| Cornești | 1.252 | −9,4% | 15,1 loc./km² | 83,0 km² | 36,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Beliș | 1.217 | −8,3% | 5,9 loc./km² | 205,4 km² | 114,2 ‰ | 6,57 ‰ |
| Sânmărtin | 1.214 | −12,3% | 16,9 loc./km² | 71,7 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Buza | 1.095 | −14,5% | 36,8 loc./km² | 29,7 km² | 44,7 ‰ | 1,83 ‰ |
| Aiton | 1.076 | +3,2% | 23,8 loc./km² | 45,3 km² | 74,3 ‰ | 8,36 ‰ |
| Jichișu de Jos | 1.071 | −6,9% | 24,7 loc./km² | 43,4 km² | 40,1 ‰ | 1,87 ‰ |
| Aluniș | 1.036 | −14,5% | 18,3 loc./km² | 56,5 km² | 36,7 ‰ | 8,69 ‰ |
| Pălatca | 952 | −15,3% | 19,0 loc./km² | 50,1 km² | 35,7 ‰ | 4,20 ‰ |
| Valea Ierii | 856 | −8,6% | 5,8 loc./km² | 148,4 km² | 94,6 ‰ | 5,84 ‰ |
| Ploscoș | 586 | −15,4% | 14,1 loc./km² | 41,6 km² | 37,5 ‰ | 0,00 ‰ |
Cluj comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Cluj | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 97,8 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 6,06 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,12 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 15.508 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 4,84 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 49,3 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,32 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 6,15 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,66 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 1,50 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 245 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,7 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,8 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 1.010 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,77 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 22,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,2 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 385.061 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 515,2 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 49,4 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 5,13 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 349 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,2% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,8 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 10,3 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 26,1 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Cluj?
Număr de localități în Cluj: 81. Cea mai populată este Cluj-Napoca, cu o populație de 324.860.
Care este populația din Cluj?
Cluj are o populație de 747.392 (2026), adică o densitate a populației de 112 loc./km².
Care localitate din județul Cluj crește cel mai repede?
Florești are cea mai rapidă creștere din județul Cluj în ultimii 10 ani: +105,9%.