Sâncraiu de Mureș: populație și statistici
Sâncraiu de Mureș are o populație de 11.605 (2026), pe o suprafață de 20,6 km², cu o densitate a populației de 564 loc./km². Se află pe locul 199 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +37,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 11.605
- 20,6 km²
- 564 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Sâncraiu de Mureș ocupă locul 6 (număr de localități: 102).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,17 ‰ în Sâncraiu de Mureș, față de o medie de 0,82 ‰ în județul Mureș și 0,60 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 78,8 ‰ în Sâncraiu de Mureș, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Sâncraiu de Mureș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 372).
Sâncraiu de Mureș în cifre
Unde se află Sâncraiu de Mureș?
Populația din Sâncraiu de Mureș în timp
Populația localității Sâncraiu de Mureș a fost de 8.437 în 2016 și de 11.605 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.721 |
| 2022 | 10.105 |
| 2023 | 10.525 |
| 2024 | 10.973 |
| 2025 | 11.321 |
| 2026 | 11.605 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Mureș pentru „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.881.
- Densitatea populației sale este de 6,2 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târgu Mureș (populație: 137.273), la 4,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sâncraiu de Mureș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 39,7 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 115 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.168 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 530 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.033 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,08 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.747 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,60 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 210 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 5.252 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 201 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 452,6 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.988 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,0 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 328 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,38 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 132 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,60 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 562 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 572 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 111 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 78,8 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 127 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,31 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 420 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 271 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 239 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 672 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 298 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.128 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 45,8 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 497 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,94 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 522 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 907 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.708 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.547 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sâncraiu de Mureș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sâncraiu de Mureș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor495 · 19,8%
- Activități administrative și servicii de suport286 · 11,5%
- Transport și depozitare268 · 10,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice251 · 10,1%
- Construcții237 · 9,5%
- Industria prelucrătoare186 · 7,5%
- Tranzacții imobiliare120 · 4,8%
- Informații și comunicații116 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor372 · 14,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor307 · 12,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte226 · 9,1%
- Lucrări speciale de construcții210 · 8,4%
- Construcții de clădiri158 · 6,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi152 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi136 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing125 · 5,0%
- Tranzacții imobiliare120 · 4,8%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice114 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sâncraiu de Mureș?
Populația localității Sâncraiu de Mureș este de 11.605 (2026), pe locul 199 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sâncraiu de Mureș?
Sâncraiu de Mureș are o suprafață de 20,6 km², cu o densitate a populației de 564 loc./km².
Populația din Sâncraiu de Mureș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sâncraiu de Mureș a trecut de la 8.437 la 11.605, adică o variație de +37,5%.
Unde se află Sâncraiu de Mureș?
Sâncraiu de Mureș se află în județul Mureș. Latitudine 46,551, longitudine 24,499.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sâncraiu de Mureș?
În Sâncraiu de Mureș, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,17 ‰ (2024), pe locul 2.708 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sâncraiu de Mureș?
În Sâncraiu de Mureș, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 78,8 ‰ (2026), pe locul 127 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Sâncraiu de Mureș?
Cele mai apropiate de Sâncraiu de Mureș sunt: Târgu Mureș (4,7 km), Pănet (5,0 km), Cristești (5,7 km), Sântana de Mureș (7,0 km), Mădăraș (7,7 km).