Crăciunești: populație și statistici
Crăciunești are o populație de 4.529 (2026), pe o suprafață de 48,4 km², cu o densitate a populației de 93,6 loc./km². Se află pe locul 884 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.529
- 48,4 km²
- 94 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Crăciunești ocupă locul 33 (număr de localități: 102).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Crăciunești, față de o medie de 1,14 ‰ în județul Mureș și 1,87 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,3 ‰ în Crăciunești, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Mureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Crăciunești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 82).
Crăciunești în cifre
Unde se află Crăciunești?
Populația din Crăciunești în timp
Populația localității Crăciunești a fost de 4.358 în 2016 și de 4.529 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.373 |
| 2022 | 4.369 |
| 2023 | 4.391 |
| 2024 | 4.409 |
| 2025 | 4.484 |
| 2026 | 4.529 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.777.
- Cea mai apropiată localitate este Gheorghe Doja, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ungheni (populație: 8.045), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Crăciunești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Crăciunești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,2 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 753 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 530 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.259 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Crăciunești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,22 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.396 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.820 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 1.122 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 401,9 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.652 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,2 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 625 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Crăciunești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,17 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 307 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 409 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 248 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Crăciunești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,1 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.145 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,87 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.001 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Crăciunești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Crăciunești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.536 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 625 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Crăciunești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 140 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 423 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Crăciunești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor107 · 25,3%
- Construcții62 · 14,7%
- Industria prelucrătoare50 · 11,8%
- Activități administrative și servicii de suport40 · 9,5%
- Transport și depozitare38 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante24 · 5,7%
- Alte activități de servicii21 · 5,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor82 · 19,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor68 · 16,1%
- Lucrări speciale de construcții60 · 14,2%
- Construcții de clădiri38 · 9,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte26 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 5,7%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații20 · 4,7%
- Lucrări de geniu civil19 · 4,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi18 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Crăciunești?
Populația localității Crăciunești este de 4.529 (2026), pe locul 884 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Crăciunești?
Crăciunești are o suprafață de 48,4 km², cu o densitate a populației de 94 loc./km².
Populația din Crăciunești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Crăciunești a trecut de la 4.358 la 4.529, adică o variație de +3,9%.
Unde se află Crăciunești?
Crăciunești se află în județul Mureș. Latitudine 46,467, longitudine 24,574.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Crăciunești?
În Crăciunești, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2025), pe locul 2.396 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Crăciunești?
În Crăciunești, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,3 ‰ (2025), pe locul 2.890 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Crăciunești?
Cele mai apropiate de Crăciunești sunt: Gheorghe Doja (5,3 km), Acățari (5,8 km), Cristești (6,7 km), Coroisânmărtin (7,0 km), Corunca (7,4 km).