Județ
Hunedoara (județ): localități în cifre
Hunedoara (județ) are o populație de 421.663 pe o suprafață de 7.073 km², cu o densitate de 60 loc./km². Număr de localități: 69. Populație: −10,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 421.663
- 69 de localități
- 7.073 km²
- 60 loc./km²
Hartă și clasamente: Hunedoara (județ)
Toate localitățile din Hunedoara (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hunedoara | 65.705 | −11,6% | 671,6 loc./km² | 97,8 km² | 41,9 ‰ | 2,22 ‰ |
| Deva | 63.068 | −10,5% | 1.073 loc./km² | 58,8 km² | 74,6 ‰ | 3,74 ‰ |
| Petroșani | 36.932 | −14,6% | 175,2 loc./km² | 210,8 km² | 48,8 ‰ | 2,36 ‰ |
| Vulcan | 25.150 | −13,2% | 289,9 loc./km² | 86,8 km² | 29,1 ‰ | 1,99 ‰ |
| Lupeni | 23.296 | −14,4% | 300,8 loc./km² | 77,5 km² | 30,2 ‰ | 1,46 ‰ |
| Petrila | 21.846 | −13,1% | 69,3 loc./km² | 315,4 km² | 34,5 ‰ | 2,47 ‰ |
| Orăștie | 20.021 | −11,5% | 501,7 loc./km² | 39,9 km² | 48,8 ‰ | 2,70 ‰ |
| Brad | 14.001 | −12,2% | 175,5 loc./km² | 79,8 km² | 55,5 ‰ | 3,07 ‰ |
| Simeria | 12.925 | −7,3% | 255,1 loc./km² | 50,7 km² | 64,8 ‰ | 2,86 ‰ |
| Călan | 12.202 | −8,7% | 118,8 loc./km² | 102,7 km² | 46,5 ‰ | 4,59 ‰ |
| Hațeg | 10.149 | −6,9% | 164,5 loc./km² | 61,7 km² | 66,5 ‰ | 3,15 ‰ |
| Uricani | 8.426 | −14,5% | 34,5 loc./km² | 244,4 km² | 41,3 ‰ | 3,32 ‰ |
| Geoagiu | 5.642 | +0,1% | 36,2 loc./km² | 155,9 km² | 44,7 ‰ | 2,48 ‰ |
| Aninoasa | 4.065 | −14,6% | 131,4 loc./km² | 30,9 km² | 38,4 ‰ | 1,72 ‰ |
| Pui | 3.931 | −8,0% | 17,5 loc./km² | 224,7 km² | 32,3 ‰ | 4,07 ‰ |
| Beriu | 3.703 | +8,8% | 18,8 loc./km² | 197,1 km² | 43,7 ‰ | 4,86 ‰ |
| Crișcior | 3.540 | −9,2% | 88,1 loc./km² | 40,2 km² | 45,5 ‰ | 2,82 ‰ |
| Șoimuș | 3.510 | +0,2% | 50,1 loc./km² | 70,1 km² | 74,4 ‰ | 3,70 ‰ |
| Ilia | 3.356 | −8,7% | 36,6 loc./km² | 91,8 km² | 50,7 ‰ | 5,36 ‰ |
| Vața de Jos | 3.202 | −11,7% | 15,8 loc./km² | 202,1 km² | 32,8 ‰ | 3,44 ‰ |
| Dobra | 3.199 | −4,6% | 26,7 loc./km² | 119,7 km² | 40,6 ‰ | 4,38 ‰ |
| Băița | 3.190 | −8,7% | 28,5 loc./km² | 111,9 km² | 49,2 ‰ | 4,08 ‰ |
| Râu de Mori | 3.101 | −4,3% | 8,0 loc./km² | 386,0 km² | 45,8 ‰ | 4,84 ‰ |
| Sântămăria-Orlea | 3.003 | −6,0% | 42,9 loc./km² | 69,9 km² | 36,6 ‰ | 2,00 ‰ |
| Vețel | 2.898 | +1,7% | 24,8 loc./km² | 117,0 km² | 67,6 ‰ | 6,56 ‰ |
| Certeju de Sus | 2.810 | −7,4% | 31,6 loc./km² | 89,0 km² | 52,0 ‰ | 2,14 ‰ |
| Baru | 2.715 | −2,3% | 19,3 loc./km² | 140,8 km² | 34,6 ‰ | 4,05 ‰ |
| Bretea Română | 2.705 | −4,3% | 27,0 loc./km² | 100,2 km² | 47,7 ‰ | 2,96 ‰ |
| Romos | 2.696 | −1,4% | 27,4 loc./km² | 98,6 km² | 34,1 ‰ | 2,60 ‰ |
| Teliucu Inferior | 2.414 | −5,2% | 60,4 loc./km² | 39,9 km² | 43,5 ‰ | 3,31 ‰ |
| Baia de Criș | 2.215 | −13,5% | 24,8 loc./km² | 89,3 km² | 37,9 ‰ | 3,16 ‰ |
| Turdaș | 2.178 | +3,6% | 66,7 loc./km² | 32,6 km² | 36,3 ‰ | 0,46 ‰ |
| Hărău | 2.099 | 0,0% | 42,5 loc./km² | 49,4 km² | 55,7 ‰ | 5,72 ‰ |
| Orăștioara de Sus | 2.086 | −3,3% | 9,2 loc./km² | 227,3 km² | 46,0 ‰ | 3,36 ‰ |
| Sălașu de Sus | 2.086 | −9,6% | 9,4 loc./km² | 222,1 km² | 48,4 ‰ | 1,92 ‰ |
| Rapoltu Mare | 1.891 | −4,6% | 23,4 loc./km² | 80,8 km² | 42,8 ‰ | 1,59 ‰ |
| Totești | 1.872 | −1,8% | 81,7 loc./km² | 22,9 km² | 36,9 ‰ | 2,14 ‰ |
| Băcia | 1.835 | −0,6% | 62,5 loc./km² | 29,3 km² | 59,4 ‰ | 4,36 ‰ |
| Ghelari | 1.826 | −13,0% | 39,2 loc./km² | 46,5 km² | 67,9 ‰ | 6,57 ‰ |
| Boșorod | 1.767 | −11,0% | 13,4 loc./km² | 132,2 km² | 39,0 ‰ | 1,70 ‰ |
| Buceș | 1.707 | −9,7% | 13,9 loc./km² | 122,7 km² | 35,7 ‰ | 2,34 ‰ |
| Luncoiu de Jos | 1.630 | −8,1% | 32,9 loc./km² | 49,6 km² | 34,4 ‰ | 3,68 ‰ |
| Zam | 1.502 | −10,5% | 9,2 loc./km² | 163,4 km² | 32,0 ‰ | 1,33 ‰ |
| Brănișca | 1.448 | −8,1% | 18,8 loc./km² | 77,0 km² | 39,4 ‰ | 2,07 ‰ |
| Lăpugiu de Jos | 1.403 | −1,7% | 13,7 loc./km² | 102,4 km² | 45,6 ‰ | 4,28 ‰ |
| Densuș | 1.391 | −5,7% | 10,2 loc./km² | 135,7 km² | 56,1 ‰ | 4,31 ‰ |
| Bucureșci | 1.351 | −13,5% | 19,5 loc./km² | 69,4 km² | 31,8 ‰ | 0,74 ‰ |
| Gurasada | 1.277 | −9,9% | 13,6 loc./km² | 93,6 km² | 33,7 ‰ | 2,35 ‰ |
| Bănița | 1.237 | +7,3% | 15,3 loc./km² | 81,0 km² | 34,8 ‰ | 3,23 ‰ |
| Pestișu Mic | 1.225 | +6,4% | 24,3 loc./km² | 50,5 km² | 65,3 ‰ | 8,16 ‰ |
| Răchitova | 1.175 | −11,7% | 17,0 loc./km² | 69,2 km² | 34,0 ‰ | 1,70 ‰ |
| Ribița | 1.138 | −11,8% | 15,4 loc./km² | 73,9 km² | 26,4 ‰ | 2,64 ‰ |
| Sarmizegetusa | 1.071 | −10,1% | 14,8 loc./km² | 72,5 km² | 43,0 ‰ | 1,87 ‰ |
| Vălișoara | 1.061 | −12,2% | 31,1 loc./km² | 34,2 km² | 29,2 ‰ | 2,83 ‰ |
| Mărtinești | 1.008 | +0,3% | 16,6 loc./km² | 60,6 km² | 35,7 ‰ | 5,95 ‰ |
| Tomești | 1.001 | −3,9% | 16,7 loc./km² | 59,8 km² | 24,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Blăjeni | 960 | −11,8% | 11,2 loc./km² | 85,9 km² | 20,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| General Berthelot | 941 | +2,5% | 30,5 loc./km² | 30,8 km² | 39,3 ‰ | 1,06 ‰ |
| Balșa | 797 | −7,0% | 5,2 loc./km² | 151,9 km² | 43,9 ‰ | 2,51 ‰ |
| Lunca Cernii de Jos | 776 | −12,6% | 5,1 loc./km² | 151,3 km² | 30,9 ‰ | 2,58 ‰ |
| Burjuc | 737 | −10,0% | 11,3 loc./km² | 65,0 km² | 28,5 ‰ | 1,36 ‰ |
| Cârjiți | 733 | +7,8% | 16,2 loc./km² | 45,3 km² | 57,3 ‰ | 6,82 ‰ |
| Toplița | 703 | −8,7% | 12,8 loc./km² | 55,1 km² | 28,4 ‰ | 1,42 ‰ |
| Vorța | 683 | −13,8% | 6,7 loc./km² | 101,8 km² | 17,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Cerbăl | 388 | −16,0% | 3,0 loc./km² | 128,5 km² | 43,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Lelese | 327 | −16,8% | 4,3 loc./km² | 76,0 km² | 42,8 ‰ | 12,23 ‰ |
| Bulzeștii de Sus | 319 | +13,1% | 2,9 loc./km² | 110,4 km² | 53,3 ‰ | 12,54 ‰ |
| Bunila | 309 | −4,3% | 5,0 loc./km² | 61,5 km² | 35,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Bătrâna | 109 | −10,7% | 2,2 loc./km² | 49,3 km² | 9,2 ‰ | 0,00 ‰ |
Hunedoara (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Hunedoara (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 48,2 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,88 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,99 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 7.058 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,11 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 48,2 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,55 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 3,00 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,60 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,87 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 132 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,9 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 550 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 0,95 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 13,9 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,1 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 213.611 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 506,6 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 49,0 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 0,68 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 242 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 3,1% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,0 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,8 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 28,7 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Hunedoara (județ)?
Număr de localități în Hunedoara (județ): 69. Cea mai populată este Hunedoara, cu o populație de 65.705.
Care este populația din Hunedoara (județ)?
Hunedoara (județ) are o populație de 421.663 (2026), adică o densitate a populației de 60 loc./km².
Care localitate din județul Hunedoara (județ) crește cel mai repede?
Bulzeștii de Sus are cea mai rapidă creștere din județul Hunedoara (județ) în ultimii 10 ani: +13,1%.