Vărgata: populație și statistici
Vărgata are o populație de 2.039 (2026), pe o suprafață de 39,8 km², cu o densitate a populației de 51,2 loc./km². Se află pe locul 2.304 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.039
- 39,8 km²
- 51 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Vărgata ocupă locul 68 (număr de localități: 102).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 10,8 ‰ în Vărgata, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Mureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,49 ‰ în Vărgata, față de o medie de 1,14 ‰ în județul Mureș și 1,87 ‰ la nivel național.
Vărgata: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Vărgata în cifre
Unde se află Vărgata?
Populația din Vărgata în timp
Populația localității Vărgata a fost de 1.955 în 2016 și de 2.039 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.993 |
| 2022 | 1.999 |
| 2023 | 1.991 |
| 2024 | 2.034 |
| 2025 | 2.045 |
| 2026 | 2.039 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.574.
- Cea mai apropiată localitate este Bereni, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Miercurea Nirajului (populație: 5.977), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vărgata
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,49 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.155 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 894 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.644 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 438,5 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.177 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,2 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.533 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,49 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.564 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,91 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 197 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 221 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 601 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.062 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,96 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.696 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 75 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.479 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,8% | 1,6% | 2,3% | pe locul 746 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 984 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,82 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 410 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vărgata | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 130 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 549 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vărgata
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 24,8%
- Construcții18 · 17,1%
- Industria prelucrătoare16 · 15,2%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 13,3%
- Transport și depozitare7 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante5 · 4,8%
- Arte, spectacole și activități recreative5 · 4,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 21,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 17,1%
- Lucrări speciale de construcții17 · 16,2%
- Construcții de clădiri16 · 15,2%
- Lucrări de geniu civil6 · 5,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră6 · 5,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 5,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 4,8%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 3,8%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații4 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vărgata?
Populația localității Vărgata este de 2.039 (2026), pe locul 2.304 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vărgata?
Vărgata are o suprafață de 39,8 km², cu o densitate a populației de 51 loc./km².
Populația din Vărgata crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vărgata a trecut de la 1.955 la 2.039, adică o variație de +4,3%.
Unde se află Vărgata?
Vărgata se află în județul Mureș. Latitudine 46,578, longitudine 24,804.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vărgata?
În Vărgata, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 10,8 ‰ (2025), pe locul 307 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vărgata?
În Vărgata, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,49 ‰ (2025), pe locul 2.155 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Vărgata?
Cele mai apropiate de Vărgata sunt: Bereni (5,3 km), Miercurea Nirajului (5,3 km), Hodoșa (6,5 km), Ernei (8,5 km), Măgherani (11 km).