Județ
Harghita: localități în cifre
Harghita (județ) are o populație de 321.888 pe o suprafață de 6.637 km², cu o densitate de 48 loc./km². Număr de localități: 67. Populație: −3,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 321.888
- 67 de localități
- 6.637 km²
- 48 loc./km²
Hartă și clasamente: Harghita
Toate localitățile din Harghita
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Miercurea Ciuc | 39.358 | −6,6% | 331,2 loc./km² | 118,8 km² | 65,9 ‰ | 1,78 ‰ |
| Odorheiu Secuiesc | 35.917 | −6,9% | 762,2 loc./km² | 47,1 km² | 59,7 ‰ | 2,03 ‰ |
| Gheorgheni | 18.429 | −8,0% | 83,6 loc./km² | 220,5 km² | 48,5 ‰ | 1,36 ‰ |
| Toplița | 14.715 | −8,3% | 43,6 loc./km² | 337,7 km² | 32,6 ‰ | 1,63 ‰ |
| Cristuru Secuiesc | 10.616 | −1,8% | 197,2 loc./km² | 53,8 km² | 38,0 ‰ | 0,94 ‰ |
| Vlăhița | 7.516 | −1,7% | 99,9 loc./km² | 75,2 km² | 29,9 ‰ | 1,60 ‰ |
| Bălan | 7.129 | −10,1% | 5.056 loc./km² | 1,4 km² | 19,9 ‰ | 1,40 ‰ |
| Praid | 6.938 | −0,3% | 38,4 loc./km² | 180,5 km² | 20,3 ‰ | 1,01 ‰ |
| Corund | 6.388 | −2,0% | 55,9 loc./km² | 114,4 km² | 15,0 ‰ | 0,94 ‰ |
| Remetea | 6.301 | −1,5% | 58,5 loc./km² | 107,7 km² | 27,0 ‰ | 0,48 ‰ |
| Sândominic | 6.170 | −3,0% | 40,8 loc./km² | 151,3 km² | 24,8 ‰ | 2,59 ‰ |
| Zetea | 6.000 | −0,3% | 31,6 loc./km² | 189,7 km² | 44,8 ‰ | 1,83 ‰ |
| Joseni | 5.731 | −1,7% | 25,7 loc./km² | 223,2 km² | 38,2 ‰ | 1,57 ‰ |
| Ditrău | 5.638 | −4,5% | 49,6 loc./km² | 113,7 km² | 29,4 ‰ | 1,06 ‰ |
| Lunca de Jos | 5.549 | −2,2% | 40,0 loc./km² | 138,8 km² | 17,8 ‰ | 1,62 ‰ |
| Suseni | 5.144 | −2,6% | 23,1 loc./km² | 222,9 km² | 30,7 ‰ | 0,39 ‰ |
| Ciucsângeorgiu | 5.054 | +0,5% | 20,9 loc./km² | 242,2 km² | 19,6 ‰ | 0,59 ‰ |
| Lupeni | 4.837 | +3,2% | 38,6 loc./km² | 125,3 km² | 49,2 ‰ | 2,27 ‰ |
| Dealu | 4.287 | +4,4% | 45,2 loc./km² | 95,0 km² | 35,9 ‰ | 3,03 ‰ |
| Ciumani | 4.222 | −4,9% | 44,2 loc./km² | 95,4 km² | 34,1 ‰ | 1,42 ‰ |
| Șimonești | 3.828 | −2,9% | 32,9 loc./km² | 116,2 km² | 21,4 ‰ | 1,31 ‰ |
| Frumoasa | 3.783 | −0,2% | 44,9 loc./km² | 84,3 km² | 28,5 ‰ | 1,32 ‰ |
| Feliceni | 3.743 | +12,3% | 48,9 loc./km² | 76,5 km² | 46,2 ‰ | 2,67 ‰ |
| Mugeni | 3.669 | +1,8% | 57,0 loc./km² | 64,4 km² | 26,4 ‰ | 0,27 ‰ |
| Sărmaș | 3.604 | −9,8% | 52,0 loc./km² | 69,3 km² | 33,3 ‰ | 2,77 ‰ |
| Sânsimion | 3.602 | −1,0% | 54,2 loc./km² | 66,5 km² | 22,5 ‰ | 1,39 ‰ |
| Lueta | 3.599 | −2,8% | 35,2 loc./km² | 102,3 km² | 23,6 ‰ | 1,94 ‰ |
| Lăzarea | 3.571 | −0,8% | 43,8 loc./km² | 81,6 km² | 26,9 ‰ | 0,28 ‰ |
| Lunca de Sus | 3.343 | −2,4% | 40,5 loc./km² | 82,6 km² | 18,2 ‰ | 0,90 ‰ |
| Atid | 3.061 | −0,9% | 22,4 loc./km² | 136,8 km² | 11,8 ‰ | 0,65 ‰ |
| Tulgheș | 3.003 | −7,1% | 12,3 loc./km² | 244,0 km² | 38,3 ‰ | 2,00 ‰ |
| Mărtiniș | 2.922 | −0,2% | 20,6 loc./km² | 141,6 km² | 28,1 ‰ | 1,03 ‰ |
| Ciceu | 2.855 | +2,0% | 40,7 loc./km² | 70,2 km² | 28,0 ‰ | 1,40 ‰ |
| Secuieni | 2.818 | −0,1% | 70,8 loc./km² | 39,8 km² | 17,7 ‰ | 1,77 ‰ |
| Plăieșii de Jos | 2.803 | −1,9% | 9,5 loc./km² | 295,7 km² | 16,8 ‰ | 0,71 ‰ |
| Avrămești | 2.764 | −0,8% | 47,5 loc./km² | 58,1 km² | 16,3 ‰ | 0,72 ‰ |
| Mihăileni | 2.741 | 0,0% | 33,1 loc./km² | 82,7 km² | 21,5 ‰ | 0,36 ‰ |
| Sâncrăieni | 2.707 | +3,4% | 51,8 loc./km² | 52,2 km² | 46,2 ‰ | 2,96 ‰ |
| Cârța | 2.681 | −3,6% | 33,5 loc./km² | 79,9 km² | 34,7 ‰ | 1,86 ‰ |
| Siculeni | 2.671 | −6,8% | 66,3 loc./km² | 40,3 km² | 29,6 ‰ | 1,87 ‰ |
| Leliceni | 2.580 | +20,5% | 71,1 loc./km² | 36,3 km² | 42,6 ‰ | 1,55 ‰ |
| Tomești | 2.578 | −3,4% | 38,0 loc./km² | 67,8 km² | 17,5 ‰ | 1,16 ‰ |
| Borsec | 2.572 | −7,2% | 41,9 loc./km² | 61,4 km² | 35,0 ‰ | 0,78 ‰ |
| Bilbor | 2.411 | −10,0% | 10,6 loc./km² | 226,9 km² | 31,5 ‰ | 0,83 ‰ |
| Păuleni-Ciuc | 2.277 | +18,4% | 48,2 loc./km² | 47,2 km² | 42,6 ‰ | 0,44 ‰ |
| Sânmartin | 2.246 | −6,5% | 46,2 loc./km² | 48,6 km² | 30,7 ‰ | 2,23 ‰ |
| Cozmeni | 2.246 | −0,6% | 32,1 loc./km² | 70,0 km² | 20,5 ‰ | 0,89 ‰ |
| Gălăuțaș | 2.235 | −11,0% | 73,5 loc./km² | 30,4 km² | 13,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Tușnad | 2.218 | 0,0% | 29,0 loc./km² | 76,5 km² | 20,7 ‰ | 3,61 ‰ |
| Brădești | 2.212 | +9,3% | 70,2 loc./km² | 31,5 km² | 69,2 ‰ | 2,26 ‰ |
| Dănești | 2.180 | −1,7% | 34,4 loc./km² | 63,4 km² | 34,4 ‰ | 1,38 ‰ |
| Mădăraș | 2.180 | −2,8% | 33,1 loc./km² | 65,9 km² | 39,9 ‰ | 3,67 ‰ |
| Căpâlnița | 2.161 | +1,7% | 28,8 loc./km² | 75,0 km² | 37,9 ‰ | 1,39 ‰ |
| Sântimbru | 2.154 | −1,6% | 39,1 loc./km² | 55,0 km² | 17,6 ‰ | 0,46 ‰ |
| Satu Mare | 2.076 | −1,9% | 50,5 loc./km² | 41,1 km² | 21,7 ‰ | 0,48 ‰ |
| Porumbeni | 1.978 | +4,7% | 47,2 loc./km² | 41,9 km² | 23,8 ‰ | 1,01 ‰ |
| Voșlăbeni | 1.871 | −5,9% | 33,2 loc./km² | 56,3 km² | 32,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Vărșag | 1.771 | +5,7% | 22,7 loc./km² | 77,9 km² | 36,1 ‰ | 2,82 ‰ |
| Subcetate | 1.686 | −10,0% | 32,6 loc./km² | 51,7 km² | 26,1 ‰ | 2,37 ‰ |
| Racu | 1.619 | −1,2% | 34,8 loc./km² | 46,5 km² | 29,6 ‰ | 1,24 ‰ |
| Băile Tușnad | 1.550 | −8,0% | 820,1 loc./km² | 1,9 km² | 60,0 ‰ | 3,87 ‰ |
| Corbu | 1.423 | −4,1% | 8,3 loc./km² | 170,7 km² | 22,5 ‰ | 0,70 ‰ |
| Merești | 1.347 | −1,2% | 12,4 loc./km² | 108,5 km² | 19,3 ‰ | 0,74 ‰ |
| Ocland | 1.278 | −4,0% | 20,9 loc./km² | 61,1 km² | 12,5 ‰ | 1,56 ‰ |
| Ulieș | 1.178 | +0,1% | 17,2 loc./km² | 68,7 km² | 25,5 ‰ | 0,85 ‰ |
| Săcel | 1.144 | −8,9% | 15,7 loc./km² | 73,0 km² | 6,1 ‰ | 1,75 ‰ |
| Dârjiu | 1.010 | −5,5% | 24,0 loc./km² | 42,1 km² | 24,8 ‰ | 2,97 ‰ |
Harghita comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Harghita | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 38,2 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 1,53 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,58 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.727 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,80 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 33,9 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 4,61 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,08 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,48 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,74 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 159 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 4,1 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,7 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 727 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,36 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 10,8 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 11,8 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 151.957 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 472,1 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 53,5 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,17 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 220 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,9% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,6 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,0 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 42,7 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Harghita?
Număr de localități în Harghita: 67. Cea mai populată este Miercurea Ciuc, cu o populație de 39.358.
Care este populația din Harghita?
Harghita are o populație de 321.888 (2026), adică o densitate a populației de 48 loc./km².
Care localitate din județul Harghita crește cel mai repede?
Leliceni are cea mai rapidă creștere din județul Harghita în ultimii 10 ani: +20,5%.