Tăureni: populație și statistici
Tăureni are o populație de 892 (2026), pe o suprafață de 20,7 km², cu o densitate a populației de 43,1 loc./km². Se află pe locul 3.087 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 892
- 20,7 km²
- 43 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Tăureni ocupă locul 96 (număr de localități: 102).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 3,4 ‰ în Tăureni, față de o medie de 14,3 ‰ în județul Mureș și 18,5 ‰ la nivel național.
Tăureni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 11).
Tăureni în cifre
Unde se află Tăureni?
Populația din Tăureni în timp
Populația localității Tăureni a fost de 987 în 2016 și de 892 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 942 |
| 2022 | 927 |
| 2023 | 911 |
| 2024 | 914 |
| 2025 | 910 |
| 2026 | 892 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.901.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tritenii de Jos (populație: 4.324), la 4,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tăureni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 3,4 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.162 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 508 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.139 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.488 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,02 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 363 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,12 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.535 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 458 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 3.141 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 513,5 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.271 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,0 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.632 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 22,87 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 18 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 280 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 483 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,8 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.900 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,48 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 378 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 67 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,2% | 1,6% | 2,3% | pe locul 860 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,6 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.138 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,12 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 171 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tăureni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 120 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 704 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 11,2 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 76 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tăureni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor15 · 19,7%
- Transport și depozitare10 · 13,2%
- Industria prelucrătoare8 · 10,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante6 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 7,9%
- Construcții5 · 6,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 14,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 11,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 9,2%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 7,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 7,9%
- Lucrări de geniu civil5 · 6,6%
- Lucrări speciale de construcții5 · 6,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management5 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tăureni?
Populația localității Tăureni este de 892 (2026), pe locul 3.087 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tăureni?
Tăureni are o suprafață de 20,7 km², cu o densitate a populației de 43 loc./km².
Populația din Tăureni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tăureni a trecut de la 987 la 892, adică o variație de −9,6%.
Unde se află Tăureni?
Tăureni se află în județul Mureș. Latitudine 46,575, longitudine 24,075.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tăureni?
În Tăureni, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 3,4 ‰ (2025), pe locul 3.162 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Tăureni?
În Tăureni, „Locuințe existente” se situează la 458 (2025), pe locul 3.141 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Tăureni?
Cele mai apropiate de Tăureni sunt: Tritenii de Jos (4,7 km), Valea Largă (5,1 km), Sânger (5,7 km), Zau de Câmpie (6,9 km), Bogata (10 km).