Sânger: populație și statistici
Sânger are o populație de 2.246 (2026), pe o suprafață de 51,5 km², cu o densitate a populației de 43,7 loc./km². Se află pe locul 2.112 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.246
- 51,5 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Sânger ocupă locul 62 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 23,78 km în Sânger, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 27 ‰ în Sânger, față de o medie de 241 ‰ în județul Mureș și 252 ‰ la nivel național.
Sânger: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Sânger în cifre
Unde se află Sânger?
Populația din Sânger în timp
Populația localității Sânger a fost de 2.443 în 2016 și de 2.246 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.345 |
| 2022 | 2.302 |
| 2023 | 2.284 |
| 2024 | 2.281 |
| 2025 | 2.258 |
| 2026 | 2.246 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.206.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tăureni, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luduș (populație: 16.608), la 8,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sânger
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sânger | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,1 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 329 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 399 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sânger | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 16,30 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 282 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.083 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.289 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 482,2 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.619 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,9 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.922 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Sânger | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 23,78 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 14 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 269 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 510 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sânger | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,6 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.105 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,78 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.872 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sânger | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 27 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.996 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,2% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.627 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Sânger | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 63,2 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 234 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Sânger | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sânger
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor31 · 27,7%
- Transport și depozitare13 · 11,6%
- Hoteluri și restaurante13 · 11,6%
- Construcții9 · 8,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 7,1%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 6,2%
- Industria prelucrătoare5 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 17,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 15,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 11,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 10,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 7,1%
- Lucrări speciale de construcții8 · 7,1%
- Construcții de clădiri6 · 5,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora4 · 3,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 3,6%
- Activități de închiriere și leasing4 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sânger?
Populația localității Sânger este de 2.246 (2026), pe locul 2.112 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sânger?
Sânger are o suprafață de 51,5 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Sânger crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sânger a trecut de la 2.443 la 2.246, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Sânger?
Sânger se află în județul Mureș. Latitudine 46,546, longitudine 24,136.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sânger?
În Sânger, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 23,78 km (2025), pe locul 14 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sânger?
În Sânger, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 27 ‰ (2024), pe locul 2.996 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Sânger?
Cele mai apropiate de Sânger sunt: Tăureni (5,7 km), Bogata (6,1 km), Zau de Câmpie (6,5 km), Papiu Ilarian (6,9 km), Luduș (8,1 km).