Județ
Iași (județ): localități în cifre
Iași (județ) are o populație de 985.803 pe o suprafață de 5.478 km², cu o densitate de 180 loc./km². Număr de localități: 98. Populație: +6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 985.803
- 98 de localități
- 5.478 km²
- 180 loc./km²
Hartă și clasamente: Iași (județ)
Toate localitățile din Iași (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Iași | 370.437 | +1,8% | 4.048 loc./km² | 91,5 km² | 72,5 ‰ | 4,42 ‰ |
| Pașcani | 43.302 | −0,2% | 574,9 loc./km² | 75,3 km² | 30,1 ‰ | 1,27 ‰ |
| Miroslava | 35.792 | +128,1% | 431,2 loc./km² | 83,0 km² | 81,0 ‰ | 7,57 ‰ |
| Ciurea | 21.654 | +49,4% | 454,1 loc./km² | 47,7 km² | 59,5 ‰ | 5,26 ‰ |
| Valea Lupului | 18.689 | +188,7% | 1.756 loc./km² | 10,6 km² | 90,2 ‰ | 7,65 ‰ |
| Holboca | 16.381 | +10,0% | 327,5 loc./km² | 50,0 km² | 42,4 ‰ | 3,11 ‰ |
| Hârlău | 16.230 | +30,3% | 461,3 loc./km² | 35,2 km² | 24,5 ‰ | 1,91 ‰ |
| Tomești | 14.925 | +7,1% | 380,2 loc./km² | 39,3 km² | 66,3 ‰ | 5,09 ‰ |
| Scânteia | 13.777 | +152,6% | 329,9 loc./km² | 41,8 km² | 5,3 ‰ | 0,80 ‰ |
| Târgu Frumos | 13.463 | −7,8% | 529,0 loc./km² | 25,4 km² | 35,0 ‰ | 1,34 ‰ |
| Podu Iloaiei | 11.971 | +8,4% | 269,9 loc./km² | 44,4 km² | 23,8 ‰ | 1,84 ‰ |
| Rediu | 10.607 | +73,5% | 235,3 loc./km² | 45,1 km² | 87,8 ‰ | 7,92 ‰ |
| Belcești | 10.323 | −10,4% | 99,7 loc./km² | 103,5 km² | 15,3 ‰ | 0,97 ‰ |
| Bârnova | 10.208 | +62,0% | 247,8 loc./km² | 41,2 km² | 88,9 ‰ | 5,78 ‰ |
| Deleni | 9.789 | −6,9% | 64,8 loc./km² | 151,2 km² | 14,6 ‰ | 1,33 ‰ |
| Răducăneni | 9.559 | +3,4% | 110,6 loc./km² | 86,5 km² | 20,6 ‰ | 0,84 ‰ |
| Voinești | 8.823 | +8,8% | 140,3 loc./km² | 62,9 km² | 13,3 ‰ | 1,47 ‰ |
| Popricani | 8.821 | +6,4% | 126,3 loc./km² | 69,8 km² | 39,2 ‰ | 3,63 ‰ |
| Prisăcani | 8.601 | +147,4% | 143,7 loc./km² | 59,9 km² | 9,5 ‰ | 0,70 ‰ |
| Țibana | 8.233 | +0,6% | 112,5 loc./km² | 73,2 km² | 14,9 ‰ | 1,94 ‰ |
| Lețcani | 8.204 | +6,8% | 139,9 loc./km² | 58,6 km² | 45,2 ‰ | 1,71 ‰ |
| Țibănești | 8.030 | −3,3% | 88,2 loc./km² | 91,0 km² | 23,2 ‰ | 1,99 ‰ |
| Scobinți | 7.652 | −0,2% | 107,5 loc./km² | 71,2 km² | 20,5 ‰ | 2,22 ‰ |
| Costuleni | 7.550 | +35,5% | 108,0 loc./km² | 69,9 km² | 10,2 ‰ | 1,32 ‰ |
| Popești | 7.150 | +27,5% | 97,5 loc./km² | 73,3 km² | 10,6 ‰ | 1,54 ‰ |
| Cotnari | 7.082 | −11,3% | 68,5 loc./km² | 103,3 km² | 16,9 ‰ | 2,82 ‰ |
| Lungani | 6.723 | +6,0% | 105,8 loc./km² | 63,6 km² | 9,4 ‰ | 0,59 ‰ |
| Cozmești | 6.068 | +110,5% | 139,2 loc./km² | 43,6 km² | 6,3 ‰ | 1,65 ‰ |
| Grajduri | 6.040 | −28,3% | 146,4 loc./km² | 41,3 km² | 24,0 ‰ | 1,16 ‰ |
| Ruginoasa | 6.024 | −6,7% | 104,1 loc./km² | 57,9 km² | 20,1 ‰ | 1,16 ‰ |
| Lespezi | 5.965 | −0,7% | 116,4 loc./km² | 51,2 km² | 18,1 ‰ | 1,34 ‰ |
| Valea Seacă | 5.914 | −4,2% | 165,0 loc./km² | 35,9 km² | 11,0 ‰ | 0,68 ‰ |
| Ion Neculce | 5.792 | −0,5% | 80,7 loc./km² | 71,8 km² | 26,4 ‰ | 1,73 ‰ |
| Erbiceni | 5.679 | −1,9% | 69,7 loc./km² | 81,4 km² | 14,6 ‰ | 1,76 ‰ |
| Bălțați | 5.504 | −2,2% | 119,1 loc./km² | 46,2 km² | 22,9 ‰ | 2,00 ‰ |
| Hălăucești | 5.481 | −6,4% | 116,5 loc./km² | 47,0 km² | 16,8 ‰ | 0,91 ‰ |
| Moțca | 5.275 | −3,8% | 146,6 loc./km² | 36,0 km² | 22,9 ‰ | 0,57 ‰ |
| Aroneanu | 5.166 | +35,6% | 131,5 loc./km² | 39,3 km² | 67,2 ‰ | 3,68 ‰ |
| Stolniceni-Prăjescu | 5.128 | −7,0% | 81,4 loc./km² | 63,0 km² | 18,1 ‰ | 0,98 ‰ |
| Tătăruși | 5.122 | −9,2% | 77,9 loc./km² | 65,7 km² | 16,4 ‰ | 0,98 ‰ |
| Mogoșești | 5.110 | −4,1% | 75,8 loc./km² | 67,4 km² | 21,5 ‰ | 1,17 ‰ |
| Țigănași | 5.058 | +5,0% | 78,4 loc./km² | 64,5 km² | 19,4 ‰ | 1,58 ‰ |
| Todirești | 5.042 | −5,5% | 115,1 loc./km² | 43,8 km² | 10,3 ‰ | 0,60 ‰ |
| Comarna | 5.005 | −11,5% | 106,0 loc./km² | 47,2 km² | 26,8 ‰ | 2,20 ‰ |
| Mironeasa | 5.005 | −13,8% | 107,2 loc./km² | 46,7 km² | 9,2 ‰ | 0,80 ‰ |
| Moșna | 5.001 | −27,6% | 176,5 loc./km² | 28,3 km² | 5,0 ‰ | 0,80 ‰ |
| Dumești | 4.921 | −3,3% | 68,5 loc./km² | 71,9 km² | 17,1 ‰ | 1,83 ‰ |
| Sirețel | 4.705 | +7,3% | 83,2 loc./km² | 56,5 km² | 8,7 ‰ | 0,43 ‰ |
| Șipote | 4.574 | −14,6% | 50,7 loc./km² | 90,3 km² | 12,7 ‰ | 0,66 ‰ |
| Vânători | 4.524 | −3,9% | 87,5 loc./km² | 51,7 km² | 13,7 ‰ | 1,11 ‰ |
| Ceplenița | 4.513 | +1,8% | 99,6 loc./km² | 45,3 km² | 10,6 ‰ | 1,55 ‰ |
| Victoria | 4.484 | −1,2% | 72,9 loc./km² | 61,5 km² | 26,8 ‰ | 3,12 ‰ |
| Dagâța | 4.464 | −9,7% | 96,9 loc./km² | 46,1 km² | 6,5 ‰ | 0,67 ‰ |
| Ungheni | 4.243 | −4,2% | 92,0 loc./km² | 46,1 km² | 20,7 ‰ | 2,12 ‰ |
| Sinești | 4.209 | −8,5% | 50,5 loc./km² | 83,4 km² | 10,2 ‰ | 0,71 ‰ |
| Butea | 4.092 | −5,2% | 110,0 loc./km² | 37,2 km² | 18,1 ‰ | 0,98 ‰ |
| Miroslovești | 4.015 | −10,7% | 73,5 loc./km² | 54,6 km² | 16,4 ‰ | 0,50 ‰ |
| Vlădeni | 3.999 | −9,9% | 50,4 loc./km² | 79,3 km² | 24,3 ‰ | 1,75 ‰ |
| Golăiești | 3.923 | −1,8% | 72,7 loc./km² | 54,0 km² | 16,3 ‰ | 1,27 ‰ |
| Strunga | 3.909 | −12,2% | 58,9 loc./km² | 66,3 km² | 18,2 ‰ | 1,53 ‰ |
| Ciortești | 3.907 | −8,6% | 58,1 loc./km² | 67,2 km² | 13,8 ‰ | 1,02 ‰ |
| Bivolari | 3.880 | −10,5% | 52,5 loc./km² | 74,0 km² | 22,7 ‰ | 3,61 ‰ |
| Trifești | 3.870 | −3,5% | 68,0 loc./km² | 57,0 km² | 17,8 ‰ | 1,55 ‰ |
| Cristești | 3.840 | −6,0% | 71,0 loc./km² | 54,1 km² | 20,6 ‰ | 2,08 ‰ |
| Schitu Duca | 3.796 | −7,8% | 32,6 loc./km² | 116,6 km² | 29,0 ‰ | 2,63 ‰ |
| Focuri | 3.795 | −7,5% | 62,7 loc./km² | 60,5 km² | 16,6 ‰ | 3,16 ‰ |
| Andrieșeni | 3.764 | −14,9% | 40,9 loc./km² | 92,0 km² | 16,2 ‰ | 0,80 ‰ |
| Mircești | 3.692 | −7,0% | 192,4 loc./km² | 19,2 km² | 20,6 ‰ | 1,63 ‰ |
| Balș | 3.574 | −2,2% | 113,0 loc./km² | 31,6 km² | 14,5 ‰ | 0,84 ‰ |
| Probota | 3.478 | −7,6% | 44,2 loc./km² | 78,7 km² | 16,4 ‰ | 2,01 ‰ |
| Mogoșești-Siret | 3.470 | −10,1% | 90,3 loc./km² | 38,4 km² | 14,1 ‰ | 2,02 ‰ |
| Oțeleni | 3.427 | −9,1% | 77,8 loc./km² | 44,0 km² | 13,4 ‰ | 0,58 ‰ |
| Plugari | 3.279 | −7,3% | 60,2 loc./km² | 54,5 km² | 10,1 ‰ | 1,22 ‰ |
| Gropnița | 3.225 | −4,8% | 39,5 loc./km² | 81,7 km² | 14,9 ‰ | 2,48 ‰ |
| Gorban | 3.147 | +2,9% | 55,0 loc./km² | 57,3 km² | 38,8 ‰ | 2,54 ‰ |
| Răchiteni | 3.099 | −9,9% | 187,9 loc./km² | 16,5 km² | 13,2 ‰ | 1,29 ‰ |
| Șcheia | 3.098 | −7,9% | 76,1 loc./km² | 40,7 km² | 11,0 ‰ | 1,61 ‰ |
| Brăești | 3.073 | −4,3% | 57,3 loc./km² | 53,6 km² | 18,2 ‰ | 0,98 ‰ |
| Movileni | 3.057 | −3,3% | 40,4 loc./km² | 75,6 km² | 25,8 ‰ | 1,64 ‰ |
| Tansa | 3.034 | +17,2% | 85,0 loc./km² | 35,7 km² | 15,2 ‰ | 0,99 ‰ |
| Horlești | 3.003 | −3,7% | 58,4 loc./km² | 51,4 km² | 17,6 ‰ | 1,00 ‰ |
| Dolhești | 2.815 | −0,6% | 48,8 loc./km² | 57,7 km² | 26,6 ‰ | 1,07 ‰ |
| Coarnele Caprei | 2.794 | −8,6% | 63,0 loc./km² | 44,3 km² | 16,1 ‰ | 2,86 ‰ |
| Alexandru I. Cuza | 2.726 | −6,7% | 55,1 loc./km² | 49,5 km² | 12,8 ‰ | 0,73 ‰ |
| Țuțora | 2.691 | +24,8% | 71,2 loc./km² | 37,8 km² | 28,2 ‰ | 1,86 ‰ |
| Hărmănești | 2.610 | +4,7% | 93,8 loc./km² | 27,8 km² | 13,0 ‰ | 0,38 ‰ |
| Heleșteni | 2.392 | −13,1% | 60,8 loc./km² | 39,3 km² | 10,0 ‰ | 1,25 ‰ |
| Grozești | 2.369 | +34,8% | 82,4 loc./km² | 28,7 km² | 10,1 ‰ | 0,84 ‰ |
| Dobrovăț | 2.152 | −10,9% | 23,2 loc./km² | 92,6 km² | 30,7 ‰ | 2,79 ‰ |
| Fântânele | 2.042 | −3,0% | 61,5 loc./km² | 33,2 km² | 13,7 ‰ | 2,45 ‰ |
| Ciohorăni | 1.881 | −7,5% | 114,2 loc./km² | 16,5 km² | 6,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Costești | 1.754 | −4,3% | 66,8 loc./km² | 26,3 km² | 9,7 ‰ | 0,57 ‰ |
| Românești | 1.659 | −10,7% | 38,8 loc./km² | 42,8 km² | 18,7 ‰ | 0,60 ‰ |
| Mădârjac | 1.596 | −4,8% | 30,4 loc./km² | 52,6 km² | 5,6 ‰ | 0,63 ‰ |
| Ipatele | 1.594 | −12,8% | 33,0 loc./km² | 48,4 km² | 8,2 ‰ | 0,63 ‰ |
| Roșcani | 1.542 | −1,1% | 40,7 loc./km² | 37,9 km² | 8,4 ‰ | 0,65 ‰ |
| Drăgușeni | 1.421 | −6,1% | 63,2 loc./km² | 22,5 km² | 7,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Cucuteni | 1.327 | +0,8% | 46,7 loc./km² | 28,4 km² | 14,3 ‰ | 0,00 ‰ |
Iași (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Iași (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 46,5 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,19 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,45 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 7.241 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 3,80 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 30,8 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,19 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 5,12 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,59 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 1,35 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 187 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,7 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,0 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 576 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,21 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 25,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 30,9 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 417.276 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 423,3 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 48,4 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 3,34 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 189 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,5% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,7 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 8,5 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 8,0 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Iași (județ)?
Număr de localități în Iași (județ): 98. Cea mai populată este Iași, cu o populație de 370.437.
Care este populația din Iași (județ)?
Iași (județ) are o populație de 985.803 (2026), adică o densitate a populației de 180 loc./km².
Care localitate din județul Iași (județ) crește cel mai repede?
Valea Lupului are cea mai rapidă creștere din județul Iași (județ) în ultimii 10 ani: +188,7%.