Județ
Călărași (județ): localități în cifre
Călărași (județ) are o populație de 290.268 pe o suprafață de 5.089 km², cu o densitate de 57 loc./km². Număr de localități: 55. Populație: −8,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 290.268
- 55 de localități
- 5.089 km²
- 57 loc./km²
Hartă și clasamente: Călărași (județ)
Toate localitățile din Călărași (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Călărași | 68.519 | −11,9% | 514,3 loc./km² | 133,2 km² | 50,6 ‰ | 2,19 ‰ |
| Oltenița | 24.565 | −13,4% | 237,4 loc./km² | 103,5 km² | 50,0 ‰ | 2,61 ‰ |
| Modelu | 10.564 | −0,5% | 94,8 loc./km² | 111,4 km² | 21,9 ‰ | 2,27 ‰ |
| Dragalina | 8.207 | −6,3% | 45,9 loc./km² | 178,8 km² | 27,4 ‰ | 1,83 ‰ |
| Budești | 7.508 | −3,0% | 94,8 loc./km² | 79,2 km² | 57,3 ‰ | 4,79 ‰ |
| Borcea | 7.449 | −10,1% | 19,2 loc./km² | 387,4 km² | 20,0 ‰ | 1,34 ‰ |
| Chirnogi | 6.754 | −8,7% | 34,2 loc./km² | 197,6 km² | 30,5 ‰ | 4,15 ‰ |
| Roseți | 6.524 | +0,6% | 76,7 loc./km² | 85,0 km² | 20,1 ‰ | 1,53 ‰ |
| Dor Mărunt | 6.510 | −4,5% | 41,1 loc./km² | 158,5 km² | 25,7 ‰ | 3,07 ‰ |
| Fundulea | 6.440 | −4,8% | 60,3 loc./km² | 106,8 km² | 53,4 ‰ | 2,17 ‰ |
| Lehliu Gară | 6.190 | −7,8% | 75,9 loc./km² | 81,6 km² | 62,2 ‰ | 5,33 ‰ |
| Frumușani | 5.330 | +7,0% | 73,6 loc./km² | 72,4 km² | 64,9 ‰ | 5,63 ‰ |
| Curcani | 5.099 | −6,9% | 95,1 loc./km² | 53,6 km² | 43,5 ‰ | 2,94 ‰ |
| Perișoru | 4.971 | −6,3% | 23,3 loc./km² | 213,6 km² | 18,3 ‰ | 1,41 ‰ |
| Mânăstirea | 4.889 | −11,9% | 39,9 loc./km² | 122,4 km² | 42,1 ‰ | 3,27 ‰ |
| Spanțov | 4.621 | −2,9% | 71,1 loc./km² | 65,0 km² | 32,5 ‰ | 3,25 ‰ |
| Grădiștea | 4.595 | −4,2% | 25,2 loc./km² | 182,4 km² | 35,5 ‰ | 1,96 ‰ |
| Fundeni | 4.572 | −6,1% | 65,5 loc./km² | 69,8 km² | 33,7 ‰ | 3,94 ‰ |
| Ulmeni | 4.427 | −12,6% | 79,7 loc./km² | 55,5 km² | 24,6 ‰ | 2,03 ‰ |
| Cuza Vodă | 4.162 | +5,1% | 31,3 loc./km² | 132,9 km² | 39,6 ‰ | 4,32 ‰ |
| Vasilați | 4.066 | −7,7% | 62,3 loc./km² | 65,2 km² | 30,7 ‰ | 4,67 ‰ |
| Jegălia | 3.794 | −11,7% | 29,7 loc./km² | 127,6 km² | 17,7 ‰ | 0,26 ‰ |
| Mitreni | 3.753 | −10,9% | 71,9 loc./km² | 52,2 km² | 28,8 ‰ | 1,87 ‰ |
| Ciocănești | 3.716 | −9,8% | 28,1 loc./km² | 132,4 km² | 36,6 ‰ | 2,15 ‰ |
| Gălbinași | 3.715 | +1,3% | 190,8 loc./km² | 19,5 km² | 31,0 ‰ | 3,77 ‰ |
| Radovanu | 3.349 | −17,8% | 56,1 loc./km² | 59,7 km² | 26,9 ‰ | 1,79 ‰ |
| Independența | 3.303 | −6,9% | 57,5 loc./km² | 57,5 km² | 22,4 ‰ | 0,61 ‰ |
| Ștefan cel Mare | 3.235 | −1,7% | 138,3 loc./km² | 23,4 km² | 17,9 ‰ | 0,93 ‰ |
| Șoldanu | 3.235 | −5,5% | 76,6 loc./km² | 42,2 km² | 35,5 ‰ | 1,85 ‰ |
| Plătărești | 3.133 | −11,4% | 54,9 loc./km² | 57,0 km² | 32,9 ‰ | 2,23 ‰ |
| Chiselet | 3.037 | −8,7% | 35,5 loc./km² | 85,6 km² | 33,3 ‰ | 3,95 ‰ |
| Sărulești | 3.003 | +1,3% | 43,9 loc./km² | 68,4 km² | 45,0 ‰ | 4,00 ‰ |
| Ileana | 2.909 | −10,0% | 20,7 loc./km² | 140,4 km² | 34,4 ‰ | 3,78 ‰ |
| Lupșanu | 2.779 | −13,1% | 29,5 loc./km² | 94,3 km² | 35,3 ‰ | 2,88 ‰ |
| Dragoș Vodă | 2.775 | −5,4% | 21,4 loc./km² | 129,8 km² | 23,8 ‰ | 1,80 ‰ |
| Unirea | 2.608 | −6,2% | 28,0 loc./km² | 93,0 km² | 21,1 ‰ | 1,15 ‰ |
| Alexandru Odobescu | 2.606 | −4,8% | 42,8 loc./km² | 60,9 km² | 31,1 ‰ | 2,30 ‰ |
| Dorobanțu | 2.532 | −10,3% | 24,7 loc./km² | 102,7 km² | 28,8 ‰ | 0,79 ‰ |
| Tămădău Mare | 2.394 | −4,4% | 58,1 loc./km² | 41,2 km² | 33,0 ‰ | 3,76 ‰ |
| Lehliu | 2.343 | −9,6% | 41,2 loc./km² | 56,8 km² | 31,6 ‰ | 2,99 ‰ |
| Nana | 2.203 | −8,6% | 28,5 loc./km² | 77,4 km² | 38,1 ‰ | 3,18 ‰ |
| Valea Argovei | 2.197 | −11,1% | 25,6 loc./km² | 85,8 km² | 42,8 ‰ | 3,19 ‰ |
| Ștefan Vodă | 2.169 | −8,1% | 30,3 loc./km² | 71,5 km² | 25,4 ‰ | 1,84 ‰ |
| Sohatu | 2.157 | −20,2% | 25,9 loc./km² | 83,2 km² | 31,5 ‰ | 2,32 ‰ |
| Belciugatele | 2.000 | −7,0% | 25,3 loc./km² | 78,9 km² | 53,5 ‰ | 5,00 ‰ |
| Luica | 1.923 | −9,8% | 50,7 loc./km² | 38,0 km² | 22,9 ‰ | 2,60 ‰ |
| Vlad Țepeș | 1.824 | −13,4% | 24,4 loc./km² | 74,6 km² | 50,4 ‰ | 7,13 ‰ |
| Crivăț | 1.758 | −14,5% | 68,4 loc./km² | 25,7 km² | 63,7 ‰ | 3,98 ‰ |
| Dichiseni | 1.738 | −2,9% | 18,7 loc./km² | 92,8 km² | 21,9 ‰ | 1,73 ‰ |
| Vâlcelele | 1.600 | −8,2% | 23,5 loc./km² | 68,0 km² | 27,5 ‰ | 1,88 ‰ |
| Nicolae Bălcescu | 1.562 | −4,0% | 44,9 loc./km² | 34,8 km² | 26,2 ‰ | 2,56 ‰ |
| Frăsinet | 1.502 | −12,2% | 17,3 loc./km² | 86,8 km² | 31,3 ‰ | 4,66 ‰ |
| Căscioarele | 1.461 | −19,9% | 55,4 loc./km² | 26,4 km² | 37,0 ‰ | 2,74 ‰ |
| Ulmu | 1.092 | −20,0% | 15,7 loc./km² | 69,7 km² | 23,8 ‰ | 2,75 ‰ |
| Gurbănești | 901 | −24,3% | 12,0 loc./km² | 75,2 km² | 48,8 ‰ | 7,77 ‰ |
Călărași (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Călărași (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 39,2 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,68 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,26 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.233 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,88 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 43,6 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,96 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,25 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,35 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,47 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 129 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,5 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 304 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,75 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 15,1 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 16,8 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 136.667 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 470,8 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 47,7 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,14 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 168 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,5% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,4 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 13,6 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 8,1 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Călărași (județ)?
Număr de localități în Călărași (județ): 55. Cea mai populată este Călărași, cu o populație de 68.519.
Care este populația din Călărași (județ)?
Călărași (județ) are o populație de 290.268 (2026), adică o densitate a populației de 57 loc./km².
Care localitate din județul Călărași (județ) crește cel mai repede?
Frumușani are cea mai rapidă creștere din județul Călărași (județ) în ultimii 10 ani: +7,0%.