Fântânele (Mureș): populație și statistici
Fântânele are o populație de 4.754 (2026), pe o suprafață de 64,3 km², cu o densitate a populației de 74,0 loc./km². Se află pe locul 820 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.754
- 64,3 km²
- 74 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Fântânele ocupă locul 30 (număr de localități: 102).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Fântânele, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Fântânele, față de o medie de 1,71 ‰ în județul Mureș și 3,20 ‰ la nivel național.
Fântânele în cifre
Unde se află Fântânele?
Populația din Fântânele în timp
Populația localității Fântânele a fost de 4.970 în 2016 și de 4.754 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.909 |
| 2022 | 4.874 |
| 2023 | 4.833 |
| 2024 | 4.851 |
| 2025 | 4.801 |
| 2026 | 4.754 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.000.
- Cea mai apropiată localitate este Sângeorgiu de Pădure, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sighișoara (populație: 31.045), la 20 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fântânele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.982 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.930 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,8 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.589 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.434 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,49 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.926 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,42 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.225 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.997 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 961 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 420,1 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.427 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,9 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.386 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,21 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.852 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,91 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 529 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 281 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 479 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 0,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.124 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 69 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.609 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 923 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,9 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.925 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,41 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 989 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,84 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 667 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,84 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 263 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 703 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Fântânele | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 112 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 888 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Întrebări frecvente
Care este populația din Fântânele?
Populația localității Fântânele este de 4.754 (2026), pe locul 820 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fântânele?
Fântânele are o suprafață de 64,3 km², cu o densitate a populației de 74 loc./km².
Populația din Fântânele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fântânele a trecut de la 4.970 la 4.754, adică o variație de −4,3%.
Unde se află Fântânele?
Fântânele se află în județul Mureș. Latitudine 46,396, longitudine 24,796.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2026), pe locul 3.124 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2025), pe locul 1.852 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Fântânele?
Cele mai apropiate de Fântânele sunt: Sângeorgiu de Pădure (5,2 km), Vețca (5,5 km), Nadeș (9,8 km), Bălăușeri (10 km), Săcel (10 km).