Stânceni: populație și statistici
Stânceni are o populație de 1.305 (2026), pe o suprafață de 124,8 km², cu o densitate a populației de 10,5 loc./km². Se află pe locul 2.875 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.305
- 124,8 km²
- 10 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Stânceni ocupă locul 92 (număr de localități: 102).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Stânceni, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,0 ‰ în Stânceni, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Mureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Stânceni în cifre
Unde se află Stânceni?
Populația din Stânceni în timp
Populația localității Stânceni a fost de 1.470 în 2016 și de 1.305 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.390 |
| 2022 | 1.366 |
| 2023 | 1.338 |
| 2024 | 1.308 |
| 2025 | 1.308 |
| 2026 | 1.305 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.473.
- Densitatea populației sale este de 8,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Toplița (populație: 14.715), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Stânceni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.750 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.022 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.158 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,90 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.796 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,07 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 537 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 911 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.604 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 698,1 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 269 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,4 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.562 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,13 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 144 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 0,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.124 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 185 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 445 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,1 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 322 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 469 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 386 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 46,0 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 233 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,7 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.335 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,21 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 622 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 757 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 350 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Stânceni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 48 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.983 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,7 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 289 din 3.122 |
Întrebări frecvente
Care este populația din Stânceni?
Populația localității Stânceni este de 1.305 (2026), pe locul 2.875 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stânceni?
Stânceni are o suprafață de 124,8 km², cu o densitate a populației de 10 loc./km².
Populația din Stânceni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stânceni a trecut de la 1.470 la 1.305, adică o variație de −11,2%.
Unde se află Stânceni?
Stânceni se află în județul Mureș. Latitudine 46,948, longitudine 25,248.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stânceni?
În Stânceni, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2026), pe locul 3.124 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stânceni?
În Stânceni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,0 ‰ (2025), pe locul 3.022 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Stânceni?
Cele mai apropiate de Stânceni sunt: Toplița (11 km), Lunca Bradului (11 km), Gălăuțaș (13 km), Subcetate (15 km), Sărmaș (18 km).