Ungheni (Mureș): populație și statistici
Ungheni are o populație de 8.045 (2026), pe o suprafață de 63,6 km², cu o densitate a populației de 126 loc./km². Se află pe locul 364 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 8.045
- 63,6 km²
- 126 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Ungheni ocupă locul 10 (număr de localități: 102).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,2 în Ungheni, față de o medie de 3,2 la 10 000 loc. în județul Mureș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,3% în Ungheni, față de o medie de 1,6% în județul Mureș și 2,0% la nivel național.
Ungheni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 185).
Ungheni în cifre
Unde se află Ungheni?
Populația din Ungheni în timp
Populația localității Ungheni a fost de 7.552 în 2016 și de 8.045 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.828 |
| 2022 | 7.848 |
| 2023 | 7.893 |
| 2024 | 7.960 |
| 2025 | 8.024 |
| 2026 | 8.045 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.905.
- Cea mai apropiată localitate este Cristești, la 3,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târgu Mureș (populație: 137.273), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ungheni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,3 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 738 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.009 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 420 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.396 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,58 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.902 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,37 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.274 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.001 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 448 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 373,0 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.895 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,8 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.871 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,36 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 534 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,83 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 330 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 713 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 64 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 51,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 451 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,85 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 554 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 303 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 165 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 6,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 83 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 3.484 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 69 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 41,5 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 261 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 43,0 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 571 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,96 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.101 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,87 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 622 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 476 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ungheni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,2 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.034 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ungheni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor255 · 22,6%
- Transport și depozitare128 · 11,4%
- Construcții126 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport113 · 10,0%
- Industria prelucrătoare88 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice83 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante70 · 6,2%
- Tranzacții imobiliare59 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor185 · 16,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor160 · 14,2%
- Lucrări speciale de construcții117 · 10,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte98 · 8,7%
- Construcții de clădiri80 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi73 · 6,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație63 · 5,6%
- Tranzacții imobiliare59 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil53 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing50 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ungheni?
Populația localității Ungheni este de 8.045 (2026), pe locul 364 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ungheni?
Ungheni are o suprafață de 63,6 km², cu o densitate a populației de 126 loc./km².
Populația din Ungheni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ungheni a trecut de la 7.552 la 8.045, adică o variație de +6,5%.
Unde se află Ungheni?
Ungheni se află în județul Mureș. Latitudine 46,486, longitudine 24,461.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ungheni?
În Ungheni, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.034 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Ungheni?
În Ungheni, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,3% (2026), pe locul 3.029 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Ungheni?
Cele mai apropiate de Ungheni sunt: Cristești (3,3 km), Gheorghe Doja (4,3 km), Sâncraiu de Mureș (7,8 km), Sânpaul (7,9 km), Pănet (8,5 km).