Ernei: populație și statistici
Ernei are o populație de 6.392 (2026), pe o suprafață de 67,3 km², cu o densitate a populației de 95,0 loc./km². Se află pe locul 504 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.392
- 67,3 km²
- 95 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Ernei ocupă locul 14 (număr de localități: 102).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,6 în Ernei, față de o medie de 3,2 la 10 000 loc. în județul Mureș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 10,6 ‰ în Ernei, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Mureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Ernei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 94).
Ernei în cifre
Unde se află Ernei?
Populația din Ernei în timp
Populația localității Ernei a fost de 5.978 în 2016 și de 6.392 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.158 |
| 2022 | 6.208 |
| 2023 | 6.239 |
| 2024 | 6.306 |
| 2025 | 6.367 |
| 2026 | 6.392 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.426.
- Cea mai apropiată localitate este Livezeni, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sângeorgiu de Mureș (populație: 11.207), la 6,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ernei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.219 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 348 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,80 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.086 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,10 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.543 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.660 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 556 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 416,1 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,4 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 913 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,47 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.583 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,85 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 421 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 314 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 406 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,1 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.224 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,50 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.254 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 160 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 544 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 162 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 683 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.189 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,7 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.754 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,69 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.172 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.081 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 668 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 703 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ernei | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ernei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor124 · 20,1%
- Construcții78 · 12,6%
- Transport și depozitare59 · 9,6%
- Industria prelucrătoare58 · 9,4%
- Activități administrative și servicii de suport56 · 9,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice54 · 8,8%
- Alte activități de servicii36 · 5,8%
- Hoteluri și restaurante34 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor94 · 15,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor86 · 13,9%
- Lucrări speciale de construcții68 · 11,0%
- Construcții de clădiri53 · 8,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte49 · 7,9%
- Lucrări de geniu civil29 · 4,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație29 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare29 · 4,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi25 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ernei?
Populația localității Ernei este de 6.392 (2026), pe locul 504 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ernei?
Ernei are o suprafață de 67,3 km², cu o densitate a populației de 95 loc./km².
Populația din Ernei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ernei a trecut de la 5.978 la 6.392, adică o variație de +6,9%.
Unde se află Ernei?
Ernei se află în județul Mureș. Latitudine 46,602, longitudine 24,698.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ernei?
În Ernei, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,6 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.871 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ernei?
În Ernei, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 10,6 ‰ (2025), pe locul 348 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Ernei?
Cele mai apropiate de Ernei sunt: Livezeni (6,7 km), Sângeorgiu de Mureș (6,9 km), Vărgata (8,5 km), Gornești (8,9 km), Hodoșa (10 km).