Județ
Olt: localități în cifre
Olt (județ) are o populație de 402.672 pe o suprafață de 5.502 km², cu o densitate de 73 loc./km². Număr de localități: 112. Populație: −10,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 402.672
- 112 localități
- 5.502 km²
- 73 loc./km²
Hartă și clasamente: Olt
Toate localitățile din Olt
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Slatina | 76.456 | −9,6% | 1.507 loc./km² | 50,7 km² | 62,9 ‰ | 3,14 ‰ |
| Caracal | 31.024 | −12,0% | 437,3 loc./km² | 71,0 km² | 45,6 ‰ | 2,48 ‰ |
| Balș | 19.018 | −10,3% | 456,2 loc./km² | 41,7 km² | 45,4 ‰ | 4,05 ‰ |
| Corabia | 15.704 | −14,1% | 123,8 loc./km² | 126,8 km² | 39,8 ‰ | 1,91 ‰ |
| Scornicești | 11.139 | −7,8% | 66,1 loc./km² | 168,4 km² | 41,7 ‰ | 1,80 ‰ |
| Drăgănești-Olt | 11.092 | −7,8% | 138,6 loc./km² | 80,0 km² | 44,4 ‰ | 2,43 ‰ |
| Piatra-Olt | 6.225 | −5,4% | 80,3 loc./km² | 77,5 km² | 33,7 ‰ | 2,73 ‰ |
| Potcoava | 5.412 | −7,5% | 82,9 loc./km² | 65,3 km² | 60,1 ‰ | 4,25 ‰ |
| Fărcașele | 4.419 | −8,5% | 93,3 loc./km² | 47,4 km² | 15,4 ‰ | 2,04 ‰ |
| Osica de Sus | 4.389 | −8,8% | 94,3 loc./km² | 46,5 km² | 36,2 ‰ | 2,96 ‰ |
| Curtișoara | 4.319 | +0,2% | 81,6 loc./km² | 53,0 km² | 35,7 ‰ | 3,94 ‰ |
| Izbiceni | 4.132 | −10,9% | 80,8 loc./km² | 51,1 km² | 42,6 ‰ | 3,15 ‰ |
| Iancu Jianu | 4.029 | −7,3% | 84,9 loc./km² | 47,4 km² | 37,7 ‰ | 3,47 ‰ |
| Brastavățu | 3.804 | −15,2% | 53,9 loc./km² | 70,6 km² | 16,8 ‰ | 1,31 ‰ |
| Rusănești | 3.750 | −12,4% | 61,6 loc./km² | 60,9 km² | 20,5 ‰ | 1,60 ‰ |
| Tia Mare | 3.750 | −12,5% | 64,5 loc./km² | 58,2 km² | 16,8 ‰ | 1,60 ‰ |
| Valea Mare | 3.581 | −3,3% | 57,4 loc./km² | 62,4 km² | 36,3 ‰ | 2,23 ‰ |
| Mărunței | 3.575 | −10,8% | 59,3 loc./km² | 60,2 km² | 28,0 ‰ | 1,68 ‰ |
| Fălcoiu | 3.543 | −7,3% | 71,6 loc./km² | 49,5 km² | 18,3 ‰ | 2,82 ‰ |
| Dobrosloveni | 3.542 | −5,7% | 62,4 loc./km² | 56,8 km² | 30,2 ‰ | 1,13 ‰ |
| Găneasa | 3.432 | −4,4% | 60,0 loc./km² | 57,2 km² | 46,3 ‰ | 3,21 ‰ |
| Crâmpoia | 3.220 | −10,6% | 83,5 loc./km² | 38,6 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Izvoarele | 3.215 | −10,2% | 66,7 loc./km² | 48,2 km² | 20,8 ‰ | 0,31 ‰ |
| Dăneasa | 3.178 | −13,3% | 55,0 loc./km² | 57,8 km² | 24,5 ‰ | 2,52 ‰ |
| Ianca | 3.152 | −14,7% | 29,4 loc./km² | 107,2 km² | 22,8 ‰ | 0,95 ‰ |
| Bobicești | 3.009 | −1,3% | 58,4 loc./km² | 51,5 km² | 38,2 ‰ | 2,99 ‰ |
| Movileni | 3.008 | −12,3% | 59,5 loc./km² | 50,5 km² | 22,9 ‰ | 1,66 ‰ |
| Deveselu | 2.963 | −7,8% | 52,9 loc./km² | 56,0 km² | 30,0 ‰ | 1,69 ‰ |
| Scărișoara | 2.905 | −7,5% | 64,6 loc./km² | 45,0 km² | 21,7 ‰ | 1,72 ‰ |
| Cilieni | 2.812 | −13,0% | 49,0 loc./km² | 57,4 km² | 22,4 ‰ | 1,42 ‰ |
| Vădăstrița | 2.812 | −13,9% | 67,0 loc./km² | 42,0 km² | 16,0 ‰ | 1,07 ‰ |
| Strejești | 2.799 | −7,5% | 59,5 loc./km² | 47,1 km² | 29,7 ‰ | 2,14 ‰ |
| Pârșcoveni | 2.725 | −9,5% | 94,8 loc./km² | 28,7 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Traian | 2.713 | −11,9% | 98,9 loc./km² | 27,4 km² | 11,4 ‰ | 0,74 ‰ |
| Slătioara | 2.696 | +10,8% | 126,4 loc./km² | 21,3 km² | 91,2 ‰ | 5,56 ‰ |
| Pleșoiu | 2.658 | −6,8% | 53,0 loc./km² | 50,1 km² | 35,4 ‰ | 3,01 ‰ |
| Brebeni | 2.577 | −3,6% | 27,6 loc./km² | 93,5 km² | 36,5 ‰ | 2,72 ‰ |
| Șerbănești | 2.554 | −10,7% | 62,4 loc./km² | 40,9 km² | 27,0 ‰ | 1,57 ‰ |
| Vișina | 2.545 | −11,2% | 71,9 loc./km² | 35,4 km² | 24,4 ‰ | 0,79 ‰ |
| Gostavățu | 2.508 | −12,5% | 53,8 loc./km² | 46,6 km² | 19,1 ‰ | 1,59 ‰ |
| Studina | 2.501 | −7,3% | 66,0 loc./km² | 37,9 km² | 30,0 ‰ | 2,00 ‰ |
| Bârza | 2.481 | −5,8% | 107,1 loc./km² | 23,2 km² | 24,6 ‰ | 2,02 ‰ |
| Grădinari | 2.471 | +0,2% | 121,8 loc./km² | 20,3 km² | 29,9 ‰ | 3,24 ‰ |
| Rotunda | 2.466 | −10,2% | 70,5 loc./km² | 35,0 km² | 19,9 ‰ | 1,22 ‰ |
| Radomirești | 2.448 | −24,5% | 24,0 loc./km² | 102,2 km² | 21,7 ‰ | 1,23 ‰ |
| Verguleasa | 2.448 | −12,1% | 41,7 loc./km² | 58,7 km² | 22,5 ‰ | 1,23 ‰ |
| Redea | 2.405 | −14,1% | 19,4 loc./km² | 124,2 km² | 34,9 ‰ | 3,33 ‰ |
| Schitu | 2.391 | −9,3% | 50,9 loc./km² | 47,0 km² | 26,3 ‰ | 1,67 ‰ |
| Tufeni | 2.388 | −14,7% | 33,6 loc./km² | 71,1 km² | 25,5 ‰ | 1,68 ‰ |
| Brâncoveni | 2.378 | −9,8% | 55,9 loc./km² | 42,5 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Văleni | 2.311 | −14,8% | 34,5 loc./km² | 67,1 km² | 23,4 ‰ | 1,30 ‰ |
| Grojdibodu | 2.304 | −17,8% | 35,6 loc./km² | 64,8 km² | 29,5 ‰ | 1,30 ‰ |
| Obârșia | 2.239 | −15,0% | 53,9 loc./km² | 41,6 km² | 17,9 ‰ | 2,23 ‰ |
| Teslui | 2.239 | −9,1% | 38,3 loc./km² | 58,4 km² | 29,9 ‰ | 0,45 ‰ |
| Stoicănești | 2.198 | −19,1% | 21,9 loc./km² | 100,4 km² | 27,3 ‰ | 2,73 ‰ |
| Vâlcele | 2.128 | −10,5% | 40,1 loc./km² | 53,1 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Sprâncenata | 2.097 | −15,3% | 33,0 loc./km² | 63,6 km² | 21,5 ‰ | 2,86 ‰ |
| Corbu | 2.092 | −8,5% | 42,0 loc./km² | 49,8 km² | 23,4 ‰ | 1,91 ‰ |
| Morunglav | 2.074 | −15,4% | 33,4 loc./km² | 62,1 km² | 24,1 ‰ | 1,93 ‰ |
| Stoenești | 2.064 | −11,0% | 58,6 loc./km² | 35,2 km² | 32,5 ‰ | 3,39 ‰ |
| Vulturești | 2.047 | −12,5% | 45,1 loc./km² | 45,4 km² | 15,6 ‰ | 1,47 ‰ |
| Gârcov | 2.037 | −14,1% | 59,8 loc./km² | 34,1 km² | 16,7 ‰ | 0,49 ‰ |
| Cârlogani | 2.030 | −13,6% | 48,2 loc./km² | 42,1 km² | 28,1 ‰ | 0,99 ‰ |
| Voineasa | 2.003 | −6,2% | 44,2 loc./km² | 45,3 km² | 27,0 ‰ | 0,50 ‰ |
| Coteana | 1.912 | −14,9% | 42,7 loc./km² | 44,8 km² | 38,7 ‰ | 3,14 ‰ |
| Băbiciu | 1.910 | −8,7% | 49,1 loc./km² | 38,9 km² | 20,9 ‰ | 1,05 ‰ |
| Giuvărăști | 1.908 | −16,9% | 59,2 loc./km² | 32,2 km² | 20,4 ‰ | 2,10 ‰ |
| Urzica | 1.906 | −12,4% | 66,3 loc./km² | 28,8 km² | 17,8 ‰ | 1,05 ‰ |
| Vulpeni | 1.880 | −14,8% | 40,5 loc./km² | 46,4 km² | 24,5 ‰ | 2,66 ‰ |
| Orlea | 1.879 | −16,4% | 36,3 loc./km² | 51,8 km² | 25,5 ‰ | 2,66 ‰ |
| Vlădila | 1.846 | −11,2% | 73,2 loc./km² | 25,2 km² | 34,1 ‰ | 2,17 ‰ |
| Perieți | 1.831 | −10,7% | 53,6 loc./km² | 34,1 km² | 27,3 ‰ | 1,64 ‰ |
| Drăghiceni | 1.763 | −1,1% | 58,2 loc./km² | 30,3 km² | 20,4 ‰ | 0,57 ‰ |
| Bucinișu | 1.735 | −12,1% | 63,6 loc./km² | 27,3 km² | 36,9 ‰ | 0,58 ‰ |
| Găvănești | 1.718 | −10,1% | 49,9 loc./km² | 34,4 km² | 23,3 ‰ | 0,58 ‰ |
| Vitomirești | 1.676 | −17,6% | 36,7 loc./km² | 45,7 km² | 24,5 ‰ | 2,39 ‰ |
| Sârbii-Măgura | 1.658 | −12,6% | 38,7 loc./km² | 42,8 km² | 25,3 ‰ | 1,21 ‰ |
| Poboru | 1.652 | −16,4% | 24,0 loc./km² | 68,8 km² | 18,8 ‰ | 0,61 ‰ |
| Cungrea | 1.622 | −17,5% | 24,4 loc./km² | 66,6 km² | 16,6 ‰ | 3,08 ‰ |
| Oboga | 1.598 | −5,5% | 90,7 loc./km² | 17,6 km² | 26,3 ‰ | 0,63 ‰ |
| Gura Padinii | 1.538 | −10,7% | 28,4 loc./km² | 54,2 km² | 22,8 ‰ | 3,90 ‰ |
| Ipotești | 1.523 | −2,4% | 75,0 loc./km² | 20,3 km² | 17,1 ‰ | 2,63 ‰ |
| Bălteni | 1.518 | −6,2% | 45,6 loc./km² | 33,3 km² | 21,7 ‰ | 1,32 ‰ |
| Vișina Nouă | 1.510 | −12,9% | 73,3 loc./km² | 20,6 km² | 23,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Milcov | 1.507 | +2,5% | 63,1 loc./km² | 23,9 km² | 48,4 ‰ | 4,64 ‰ |
| Cezieni | 1.502 | −11,8% | 39,5 loc./km² | 38,0 km² | 21,3 ‰ | 0,67 ‰ |
| Icoana | 1.501 | −17,6% | 26,9 loc./km² | 55,9 km² | 20,7 ‰ | 2,00 ‰ |
| Osica de Jos | 1.479 | −4,9% | 67,1 loc./km² | 22,1 km² | 24,3 ‰ | 1,35 ‰ |
| Seaca | 1.466 | −22,2% | 36,9 loc./km² | 39,7 km² | 17,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Priseaca | 1.435 | −11,1% | 38,3 loc./km² | 37,4 km² | 32,1 ‰ | 1,39 ‰ |
| Colonești | 1.433 | −14,3% | 29,2 loc./km² | 49,0 km² | 37,0 ‰ | 0,70 ‰ |
| Dobroteasa | 1.414 | −12,0% | 37,8 loc./km² | 37,4 km² | 32,5 ‰ | 2,12 ‰ |
| Ștefan cel Mare | 1.400 | −20,9% | 52,8 loc./km² | 26,5 km² | 16,4 ‰ | 0,71 ‰ |
| Dobrun | 1.380 | −7,7% | 36,4 loc./km² | 37,9 km² | 10,9 ‰ | 0,72 ‰ |
| Grădinile | 1.350 | −8,2% | 47,2 loc./km² | 28,6 km² | 23,0 ‰ | 1,48 ‰ |
| Călui | 1.336 | −13,4% | 51,3 loc./km² | 26,1 km² | 32,9 ‰ | 2,99 ‰ |
| Ghimpețeni | 1.273 | −13,9% | 50,2 loc./km² | 25,4 km² | 28,3 ‰ | 4,71 ‰ |
| Spineni | 1.260 | −23,9% | 17,0 loc./km² | 74,1 km² | 30,2 ‰ | 3,17 ‰ |
| Mihăești | 1.205 | −20,9% | 22,2 loc./km² | 54,4 km² | 31,5 ‰ | 0,83 ‰ |
| Vădastra | 1.144 | −17,8% | 53,3 loc./km² | 21,5 km² | 19,2 ‰ | 0,87 ‰ |
| Bărăști | 1.130 | −18,1% | 19,8 loc./km² | 57,1 km² | 22,1 ‰ | 1,77 ‰ |
| Leleasca | 1.111 | −21,0% | 19,1 loc./km² | 58,2 km² | 12,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Șopârlița | 1.096 | −10,6% | 56,9 loc./km² | 19,2 km² | 21,0 ‰ | 2,74 ‰ |
| Nicolae Titulescu | 1.087 | −13,8% | 44,5 loc./km² | 24,4 km² | 45,1 ‰ | 4,60 ‰ |
| Dobrețu | 1.080 | −13,8% | 29,7 loc./km² | 36,4 km² | 24,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Baldovinești | 988 | −7,8% | 46,0 loc./km² | 21,5 km² | 42,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Optași-Măgura | 986 | −18,4% | 32,7 loc./km² | 30,2 km² | 48,7 ‰ | 4,06 ‰ |
| Oporelu | 933 | −14,2% | 14,4 loc./km² | 64,6 km² | 38,6 ‰ | 3,22 ‰ |
| Sâmburești | 899 | −13,6% | 29,1 loc./km² | 30,9 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Tătulești | 762 | −12,3% | 17,0 loc./km² | 44,9 km² | 18,4 ‰ | 2,62 ‰ |
| Făgețelu | 742 | −14,0% | 16,6 loc./km² | 44,6 km² | 25,6 ‰ | 1,35 ‰ |
| Topana | 566 | −19,8% | 16,3 loc./km² | 34,6 km² | 17,7 ‰ | 0,00 ‰ |
Olt comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Olt | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 37,4 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,31 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,43 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 4.558 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 7,19 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 38,9 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 4,04 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,96 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,67 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,75 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 137 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,9 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,5 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 284 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,41 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 19,5 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 211.826 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 526,0 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 47,1 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,82 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 187 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 3,1% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,9 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 13,3 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 7,9 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Olt?
Număr de localități în Olt: 112. Cea mai populată este Slatina, cu o populație de 76.456.
Care este populația din Olt?
Olt are o populație de 402.672 (2026), adică o densitate a populației de 73 loc./km².
Care localitate din județul Olt crește cel mai repede?
Slătioara are cea mai rapidă creștere din județul Olt în ultimii 10 ani: +10,8%.