Ațintiș: populație și statistici
Ațintiș are o populație de 1.411 (2026), pe o suprafață de 48,4 km², cu o densitate a populației de 29,2 loc./km². Se află pe locul 2.801 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.411
- 48,4 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Ațintiș ocupă locul 88 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 19,56 km în Ațintiș, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 21,26 km în Ațintiș, față de o medie de 5,44 km în județul Mureș și 4,84 km la nivel național.
Ațintiș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Ațintiș în cifre
Unde se află Ațintiș?
localități vecine
- Bichiș7,0 km · 732
- Luduș7,1 km · 16.608
- Cuci7,2 km · 1.776
- Noșlac8,6 km · 1.794
- Bogata9,2 km · 1.796
- Fărău11 km · 1.396
- Chețani11 km · 2.416
- Iernut12 km · 9.464
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ațintiș în timp
Populația localității Ațintiș a fost de 1.578 în 2016 și de 1.411 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.475 |
| 2022 | 1.434 |
| 2023 | 1.442 |
| 2024 | 1.434 |
| 2025 | 1.426 |
| 2026 | 1.411 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.775.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bichiș, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luduș (populație: 16.608), la 7,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ațintiș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.528 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,5 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.970 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.251 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 21,26 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 127 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,71 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.934 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 759 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.852 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 537,9 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.015 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,4 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.046 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 19,56 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 33 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 261 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 533 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,7 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.177 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,71 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.772 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 80,1 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 132 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 860 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ațintiș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 366 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ațintiș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 22,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 13,2%
- Transport și depozitare12 · 13,2%
- Industria prelucrătoare9 · 9,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante7 · 7,7%
- Construcții6 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 15,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 14,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 8,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 7,7%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 6,6%
- Lucrări speciale de construcții6 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 5,5%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice5 · 5,5%
- Construcții de clădiri3 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ațintiș?
Populația localității Ațintiș este de 1.411 (2026), pe locul 2.801 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ațintiș?
Ațintiș are o suprafață de 48,4 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Ațintiș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ațintiș a trecut de la 1.578 la 1.411, adică o variație de −10,6%.
Unde se află Ațintiș?
Ațintiș se află în județul Mureș. Latitudine 46,415, longitudine 24,082.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ațintiș?
În Ațintiș, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 19,56 km (2025), pe locul 33 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ațintiș?
În Ațintiș, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 21,26 km (2025), pe locul 127 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Ațintiș?
Cele mai apropiate de Ațintiș sunt: Bichiș (7,0 km), Luduș (7,1 km), Cuci (7,2 km), Noșlac (8,6 km), Bogata (9,2 km).