Județ
Galați (județ): localități în cifre
Galați (județ) are o populație de 610.705 pe o suprafață de 4.465 km², cu o densitate de 137 loc./km². Număr de localități: 65. Populație: −3,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 610.705
- 65 de localități
- 4.465 km²
- 137 loc./km²
Hartă și clasamente: Galați (județ)
Toate localitățile din Galați (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Galați | 288.873 | −5,3% | 1.186 loc./km² | 243,6 km² | 51,0 ‰ | 3,17 ‰ |
| Tecuci | 46.763 | +2,7% | 539,4 loc./km² | 86,7 km² | 41,4 ‰ | 2,12 ‰ |
| Matca | 11.915 | −5,0% | 138,5 loc./km² | 86,0 km² | 29,9 ‰ | 2,85 ‰ |
| Pechea | 10.824 | −4,9% | 94,1 loc./km² | 115,0 km² | 24,8 ‰ | 1,85 ‰ |
| Liești | 10.667 | −2,9% | 120,1 loc./km² | 88,8 km² | 33,5 ‰ | 2,44 ‰ |
| Brăhășești | 10.009 | +1,6% | 224,4 loc./km² | 44,6 km² | 7,6 ‰ | 0,20 ‰ |
| Ivești | 10.009 | −1,9% | 110,9 loc./km² | 90,3 km² | 21,7 ‰ | 1,90 ‰ |
| Târgu Bujor | 9.855 | +33,1% | 121,3 loc./km² | 81,3 km² | 23,1 ‰ | 0,91 ‰ |
| Vânători | 8.064 | +43,1% | 183,3 loc./km² | 44,0 km² | 85,4 ‰ | 5,58 ‰ |
| Munteni | 7.643 | −1,8% | 78,7 loc./km² | 97,1 km² | 28,1 ‰ | 2,49 ‰ |
| Tulucești | 7.533 | −2,6% | 104,3 loc./km² | 72,2 km² | 33,6 ‰ | 2,52 ‰ |
| Corod | 7.156 | −7,6% | 67,8 loc./km² | 105,6 km² | 40,2 ‰ | 2,52 ‰ |
| Ghidigeni | 7.100 | +3,3% | 101,9 loc./km² | 69,7 km² | 19,2 ‰ | 2,25 ‰ |
| Cudalbi | 6.961 | −8,7% | 48,5 loc./km² | 143,5 km² | 26,7 ‰ | 2,30 ‰ |
| Umbrărești | 6.821 | −6,6% | 84,5 loc./km² | 80,8 km² | 26,1 ‰ | 2,20 ‰ |
| Drăgănești | 6.608 | −0,3% | 99,9 loc./km² | 66,1 km² | 30,9 ‰ | 2,12 ‰ |
| Barcea | 6.422 | −0,6% | 104,8 loc./km² | 61,3 km² | 28,3 ‰ | 2,49 ‰ |
| Cosmești | 6.294 | −6,9% | 137,7 loc./km² | 45,7 km² | 19,5 ‰ | 1,11 ‰ |
| Smârdan | 6.031 | +8,7% | 41,3 loc./km² | 145,9 km² | 38,6 ‰ | 3,65 ‰ |
| Șendreni | 5.962 | +31,7% | 126,0 loc./km² | 47,3 km² | 71,6 ‰ | 5,20 ‰ |
| Drăgușeni | 5.331 | −8,9% | 56,9 loc./km² | 93,7 km² | 21,8 ‰ | 2,25 ‰ |
| Frumușița | 5.134 | −7,9% | 47,3 loc./km² | 108,5 km² | 28,4 ‰ | 2,14 ‰ |
| Tudor Vladimirescu | 4.839 | −8,9% | 86,1 loc./km² | 56,2 km² | 25,2 ‰ | 2,48 ‰ |
| Fârțănești | 4.756 | −9,0% | 53,7 loc./km² | 88,5 km² | 17,5 ‰ | 1,05 ‰ |
| Braniștea | 4.531 | +3,8% | 72,7 loc./km² | 62,3 km² | 32,7 ‰ | 1,77 ‰ |
| Piscu | 4.471 | −9,2% | 72,0 loc./km² | 62,1 km² | 33,5 ‰ | 3,13 ‰ |
| Independența | 4.384 | −8,2% | 63,5 loc./km² | 69,0 km² | 29,9 ‰ | 2,05 ‰ |
| Măstăcani | 4.181 | −17,1% | 64,2 loc./km² | 65,1 km² | 18,2 ‰ | 1,91 ‰ |
| Slobozia Conachi | 4.015 | −8,7% | 64,2 loc./km² | 62,6 km² | 30,1 ‰ | 2,49 ‰ |
| Nicorești | 3.975 | −3,7% | 60,5 loc./km² | 65,7 km² | 21,1 ‰ | 2,01 ‰ |
| Schela | 3.924 | +2,2% | 88,6 loc./km² | 44,3 km² | 28,5 ‰ | 2,04 ‰ |
| Grivița | 3.575 | −7,2% | 93,1 loc./km² | 38,4 km² | 22,7 ‰ | 1,12 ‰ |
| Fundeni | 3.536 | −9,7% | 84,4 loc./km² | 41,9 km² | 27,7 ‰ | 1,70 ‰ |
| Valea Mărului | 3.498 | −5,1% | 65,3 loc./km² | 53,6 km² | 14,3 ‰ | 2,00 ‰ |
| Berești-Meria | 3.331 | −13,4% | 30,7 loc./km² | 108,4 km² | 15,3 ‰ | 1,50 ‰ |
| Movileni | 3.234 | −4,6% | 81,4 loc./km² | 39,7 km² | 18,6 ‰ | 2,16 ‰ |
| Gohor | 3.141 | −7,8% | 61,4 loc./km² | 51,2 km² | 28,3 ‰ | 2,55 ‰ |
| Foltești | 2.954 | −11,1% | 42,8 loc./km² | 69,0 km² | 32,8 ‰ | 4,40 ‰ |
| Berești | 2.862 | −15,9% | 61,9 loc./km² | 46,2 km² | 19,9 ‰ | 0,70 ‰ |
| Cavadinești | 2.740 | −9,9% | 24,7 loc./km² | 110,8 km² | 15,3 ‰ | 1,46 ‰ |
| Costache Negri | 2.688 | −2,5% | 94,8 loc./km² | 28,3 km² | 21,6 ‰ | 1,49 ‰ |
| Negrilești | 2.579 | +0,7% | 58,6 loc./km² | 44,0 km² | 15,5 ‰ | 1,16 ‰ |
| Cuza Vodă | 2.555 | −9,0% | 99,6 loc./km² | 25,6 km² | 21,9 ‰ | 4,70 ‰ |
| Oancea | 2.545 | +78,8% | 48,7 loc./km² | 52,2 km² | 12,6 ‰ | 1,18 ‰ |
| Suceveni | 2.398 | +33,6% | 34,1 loc./km² | 70,3 km² | 11,3 ‰ | 0,42 ‰ |
| Scânteiești | 2.351 | −7,0% | 46,8 loc./km² | 50,3 km² | 23,0 ‰ | 2,13 ‰ |
| Buciumeni | 2.236 | −12,5% | 52,7 loc./km² | 42,4 km² | 19,2 ‰ | 1,34 ‰ |
| Vlădești | 2.234 | −4,1% | 36,7 loc./km² | 60,9 km² | 13,4 ‰ | 0,90 ‰ |
| Țepu | 2.226 | −12,4% | 61,7 loc./km² | 36,1 km² | 18,4 ‰ | 2,25 ‰ |
| Cerțești | 2.190 | −8,9% | 34,4 loc./km² | 63,6 km² | 17,8 ‰ | 1,83 ‰ |
| Băleni | 2.137 | −12,5% | 31,6 loc./km² | 67,5 km² | 20,6 ‰ | 0,94 ‰ |
| Bălășești | 2.018 | −14,2% | 33,3 loc./km² | 60,6 km² | 14,4 ‰ | 0,99 ‰ |
| Băneasa | 1.996 | −7,1% | 27,4 loc./km² | 72,9 km² | 15,0 ‰ | 0,50 ‰ |
| Corni | 1.949 | −13,1% | 36,0 loc./km² | 54,2 km² | 21,5 ‰ | 2,05 ‰ |
| Priponești | 1.913 | −15,1% | 34,6 loc./km² | 55,3 km² | 13,6 ‰ | 1,57 ‰ |
| Cuca | 1.908 | −15,9% | 42,8 loc./km² | 44,5 km² | 23,1 ‰ | 2,10 ‰ |
| Nămoloasa | 1.874 | −13,8% | 27,0 loc./km² | 69,5 km² | 27,2 ‰ | 1,60 ‰ |
| Vârlezi | 1.849 | −10,3% | 20,1 loc./km² | 91,8 km² | 17,3 ‰ | 1,62 ‰ |
| Jorăști | 1.848 | +0,1% | 27,1 loc./km² | 68,2 km² | 12,4 ‰ | 0,54 ‰ |
| Rediu | 1.842 | −16,8% | 41,8 loc./km² | 44,0 km² | 34,7 ‰ | 2,17 ‰ |
| Bălăbănești | 1.822 | −11,8% | 30,4 loc./km² | 59,9 km² | 15,4 ‰ | 1,65 ‰ |
| Poiana | 1.632 | −7,6% | 44,1 loc./km² | 37,0 km² | 17,2 ‰ | 1,23 ‰ |
| Rădești | 1.360 | −13,5% | 35,4 loc./km² | 38,4 km² | 11,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Suhurlui | 1.318 | −8,0% | 70,6 loc./km² | 18,7 km² | 25,0 ‰ | 0,76 ‰ |
| Smulți | 1.315 | −10,8% | 23,6 loc./km² | 55,7 km² | 16,7 ‰ | 0,00 ‰ |
Galați (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Galați (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 39,5 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,62 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,25 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 2.559 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 4,70 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 27,6 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,37 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,21 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,47 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,72 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 144 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,6 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,6 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 341 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,49 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 14,8 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 22,6 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 240.604 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 394,0 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 49,4 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,36 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 195 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,6% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,4 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 10,9 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 6,6 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Galați (județ)?
Număr de localități în Galați (județ): 65. Cea mai populată este Galați, cu o populație de 288.873.
Care este populația din Galați (județ)?
Galați (județ) are o populație de 610.705 (2026), adică o densitate a populației de 137 loc./km².
Care localitate din județul Galați (județ) crește cel mai repede?
Oancea are cea mai rapidă creștere din județul Galați (județ) în ultimii 10 ani: +78,8%.