Zau de Câmpie: populație și statistici
Zau de Câmpie are o populație de 3.041 (2026), pe o suprafață de 50,1 km², cu o densitate a populației de 60,7 loc./km². Se află pe locul 1.553 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.041
- 50,1 km²
- 61 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Zau de Câmpie ocupă locul 50 (număr de localități: 102).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Zau de Câmpie, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,0 ‰ în Zau de Câmpie, față de o medie de 29,8 ‰ în județul Mureș și 29,5 ‰ la nivel național.
Zau de Câmpie în cifre
Unde se află Zau de Câmpie?
Populația din Zau de Câmpie în timp
Populația localității Zau de Câmpie a fost de 3.332 în 2016 și de 3.041 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.168 |
| 2022 | 3.142 |
| 2023 | 3.094 |
| 2024 | 3.064 |
| 2025 | 3.048 |
| 2026 | 3.041 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.022.
- Cea mai apropiată localitate este Șăulia, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luduș (populație: 16.608), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Zau de Câmpie
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.363 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.965 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.038 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,93 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.065 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,33 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.314 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.376 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 1.742 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 452,5 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.990 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,5 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.495 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 16,01 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 55 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 343 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 351 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 0,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.124 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 64 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.753 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 948 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 16 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.122 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,0 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.298 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,7 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.610 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,60 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 728 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 989 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 571 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 625 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Zau de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 120 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 704 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Întrebări frecvente
Care este populația din Zau de Câmpie?
Populația localității Zau de Câmpie este de 3.041 (2026), pe locul 1.553 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Zau de Câmpie?
Zau de Câmpie are o suprafață de 50,1 km², cu o densitate a populației de 61 loc./km².
Populația din Zau de Câmpie crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Zau de Câmpie a trecut de la 3.332 la 3.041, adică o variație de −8,7%.
Unde se află Zau de Câmpie?
Zau de Câmpie se află în județul Mureș. Latitudine 46,603, longitudine 24,155.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zau de Câmpie?
În Zau de Câmpie, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2026), pe locul 3.124 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zau de Câmpie?
În Zau de Câmpie, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,0 ‰ (2025), pe locul 1.298 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Zau de Câmpie?
Cele mai apropiate de Zau de Câmpie sunt: Șăulia (5,4 km), Papiu Ilarian (5,7 km), Valea Largă (6,4 km), Sânger (6,5 km), Tăureni (6,9 km).