Județ
Ilfov: localități în cifre
Ilfov (județ) are o populație de 547.872 pe o suprafață de 1.564 km², cu o densitate de 350 loc./km². Număr de localități: 40. Populație: +40,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 547.872
- 40 de localități
- 1.564 km²
- 350 loc./km²
Hartă și clasamente: Ilfov
Toate localitățile din Ilfov
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Popești-Leordeni | 51.701 | +85,5% | 995,8 loc./km² | 51,9 km² | 144,3 ‰ | 16,17 ‰ |
| Voluntari | 50.126 | +23,6% | 1.323 loc./km² | 37,9 km² | 214,8 ‰ | 18,01 ‰ |
| Chiajna | 42.968 | +151,0% | 2.638 loc./km² | 16,3 km² | 142,5 ‰ | 16,76 ‰ |
| Bragadiru | 38.983 | +126,8% | 1.887 loc./km² | 20,7 km² | 172,7 ‰ | 17,01 ‰ |
| Pantelimon | 33.263 | +23,8% | 484,0 loc./km² | 68,7 km² | 123,4 ‰ | 8,75 ‰ |
| Buftea | 23.360 | +5,5% | 426,3 loc./km² | 54,8 km² | 95,2 ‰ | 5,61 ‰ |
| Otopeni | 23.276 | +54,6% | 731,0 loc./km² | 31,8 km² | 169,1 ‰ | 11,81 ‰ |
| Chitila | 16.320 | +8,6% | 1.377 loc./km² | 11,8 km² | 92,3 ‰ | 5,76 ‰ |
| Dobroești | 15.547 | +75,0% | 1.364 loc./km² | 11,4 km² | 222,7 ‰ | 23,22 ‰ |
| Măgurele | 14.507 | +40,0% | 327,8 loc./km² | 44,3 km² | 146,1 ‰ | 17,10 ‰ |
| Berceni | 13.282 | +128,0% | 485,5 loc./km² | 27,4 km² | 141,4 ‰ | 14,38 ‰ |
| Domnești | 12.524 | +47,6% | 331,5 loc./km² | 37,8 km² | 143,7 ‰ | 10,30 ‰ |
| Ștefăneștii de Jos | 12.392 | +82,7% | 423,1 loc./km² | 29,3 km² | 180,6 ‰ | 15,66 ‰ |
| Corbeanca | 12.101 | +82,1% | 402,6 loc./km² | 30,1 km² | 173,4 ‰ | 14,30 ‰ |
| Cernica | 11.480 | +11,0% | 296,2 loc./km² | 38,8 km² | 74,0 ‰ | 5,05 ‰ |
| Balotești | 10.823 | +30,9% | 215,1 loc./km² | 50,3 km² | 140,3 ‰ | 8,41 ‰ |
| Tunari | 10.822 | +96,7% | 363,6 loc./km² | 29,8 km² | 174,6 ‰ | 19,40 ‰ |
| Jilava | 10.760 | +3,5% | 404,4 loc./km² | 26,6 km² | 115,9 ‰ | 8,55 ‰ |
| Mogoșoaia | 10.216 | +31,0% | 389,9 loc./km² | 26,2 km² | 142,6 ‰ | 8,71 ‰ |
| Brănești | 10.089 | +12,4% | 189,3 loc./km² | 53,3 km² | 113,1 ‰ | 7,63 ‰ |
| Vidra | 9.338 | +11,1% | 139,4 loc./km² | 67,0 km² | 106,7 ‰ | 6,75 ‰ |
| 1 Decembrie | 8.962 | +11,6% | 525,9 loc./km² | 17,0 km² | 122,4 ‰ | 9,15 ‰ |
| Clinceni | 8.791 | +37,1% | 378,3 loc./km² | 23,2 km² | 138,3 ‰ | 10,58 ‰ |
| Glina | 8.627 | +6,7% | 298,9 loc./km² | 28,9 km² | 108,7 ‰ | 10,66 ‰ |
| Afumați | 8.487 | +7,2% | 140,3 loc./km² | 60,5 km² | 282,1 ‰ | 28,63 ‰ |
| Snagov | 8.389 | +12,4% | 93,0 loc./km² | 90,2 km² | 140,8 ‰ | 13,47 ‰ |
| Periș | 7.261 | +0,2% | 94,2 loc./km² | 77,1 km² | 80,8 ‰ | 6,06 ‰ |
| Gruiu | 7.162 | +4,2% | 109,2 loc./km² | 65,6 km² | 77,4 ‰ | 9,77 ‰ |
| Cornetu | 7.046 | +20,9% | 422,2 loc./km² | 16,7 km² | 105,7 ‰ | 4,97 ‰ |
| Ciorogârla | 6.836 | +17,5% | 228,9 loc./km² | 29,9 km² | 104,2 ‰ | 6,88 ‰ |
| Moara Vlăsiei | 6.792 | +9,8% | 107,8 loc./km² | 63,0 km² | 122,1 ‰ | 5,59 ‰ |
| Dragomirești-Vale | 6.705 | +37,2% | 213,5 loc./km² | 31,4 km² | 124,4 ‰ | 9,25 ‰ |
| Găneasa | 5.672 | +10,4% | 122,2 loc./km² | 46,4 km² | 92,4 ‰ | 7,23 ‰ |
| Ciolpani | 5.219 | +1,5% | 124,6 loc./km² | 41,9 km² | 86,0 ‰ | 7,09 ‰ |
| Petrăchioaia | 3.649 | +10,2% | 62,2 loc./km² | 58,7 km² | 103,6 ‰ | 6,85 ‰ |
| Dascălu | 3.270 | +13,4% | 84,1 loc./km² | 38,9 km² | 119,3 ‰ | 14,98 ‰ |
| Grădiștea | 3.105 | −0,9% | 107,8 loc./km² | 28,8 km² | 65,4 ‰ | 5,80 ‰ |
| Copăceni | 2.805 | +4,9% | 223,7 loc./km² | 12,5 km² | 93,0 ‰ | 5,35 ‰ |
| Nuci | 2.644 | −6,3% | 50,5 loc./km² | 52,4 km² | 50,3 ‰ | 4,92 ‰ |
| Dărăști-Ilfov | 2.572 | −3,3% | 174,0 loc./km² | 14,8 km² | 83,2 ‰ | 6,22 ‰ |
Ilfov comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Ilfov | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 144,5 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 12,82 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 5,51 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 23.072 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 3,60 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 39,2 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,90 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,23 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,39 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,58 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 119 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,7 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,6 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 1.158 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 6,59 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 52,2 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 24,0 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 312.516 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 570,4 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 71,3 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 14,48 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 336 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 0,3% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 8,0 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 7,8 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 14,4 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Ilfov?
Număr de localități în Ilfov: 40. Cea mai populată este Popești-Leordeni, cu o populație de 51.701.
Care este populația din Ilfov?
Ilfov are o populație de 547.872 (2026), adică o densitate a populației de 350 loc./km².
Care localitate din județul Ilfov crește cel mai repede?
Chiajna are cea mai rapidă creștere din județul Ilfov în ultimii 10 ani: +151,0%.