Răstolița: populație și statistici
Răstolița are o populație de 1.728 (2026), pe o suprafață de 265,8 km², cu o densitate a populației de 6,5 loc./km². Se află pe locul 2.567 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.728
- 265,8 km²
- 6 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Răstolița ocupă locul 80 (număr de localități: 102).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 75,2 m³ în Răstolița, față de o medie de 44,0 m³ în județul Mureș și 39,9 m³ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 68,8 m² în Răstolița, față de o medie de 51,3 m² în județul Mureș și 51,1 m² la nivel național.
Răstolița: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 46).
Răstolița în cifre
Unde se află Răstolița?
Populația din Răstolița în timp
Populația localității Răstolița a fost de 1.847 în 2016 și de 1.728 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.763 |
| 2022 | 1.749 |
| 2023 | 1.737 |
| 2024 | 1.716 |
| 2025 | 1.723 |
| 2026 | 1.728 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 37.230.
- Densitatea populației sale este de 14,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Lunca Bradului, la 8,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Deda (populație: 4.139), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Răstolița
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,4 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.304 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.481 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 17,36 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 248 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,58 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.078 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.045 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.353 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 604,7 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 587 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,8 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 200 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.033 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 59,6 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 293 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,31 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.401 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 146 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 610 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,8 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 391 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 492 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 373 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 46,9 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 230 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 75,2 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 154 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 800 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Răstolița | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 109 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 973 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,8 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 621 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Răstolița
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor62 · 20,7%
- Transport și depozitare47 · 15,7%
- Industria prelucrătoare36 · 12,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 11,7%
- Construcții29 · 9,7%
- Hoteluri și restaurante27 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 6,7%
- Arte, spectacole și activități recreative13 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte46 · 15,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 14,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 13,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră29 · 9,7%
- Lucrări speciale de construcții26 · 8,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)23 · 7,7%
- Construcții de clădiri23 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 6,0%
- Lucrări de geniu civil15 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Răstolița?
Populația localității Răstolița este de 1.728 (2026), pe locul 2.567 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Răstolița?
Răstolița are o suprafață de 265,8 km², cu o densitate a populației de 6 loc./km².
Populația din Răstolița crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Răstolița a trecut de la 1.847 la 1.728, adică o variație de −6,4%.
Unde se află Răstolița?
Răstolița se află în județul Mureș. Latitudine 47,033, longitudine 25,017.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Răstolița?
În Răstolița, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 75,2 m³ (2025), pe locul 154 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Răstolița?
În Răstolița, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 68,8 m² (2025), pe locul 200 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Răstolița?
Cele mai apropiate de Răstolița sunt: Lunca Bradului (8,6 km), Deda (13 km), Vătava (15 km), Rușii-Munți (16 km), Bistrița Bârgăului (17 km).