Județ
Argeș: localități în cifre
Argeș (județ) are o populație de 603.028 pe o suprafață de 6.822 km², cu o densitate de 88 loc./km². Număr de localități: 102. Populație: −6,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 603.028
- 102 localități
- 6.822 km²
- 88 loc./km²
Hartă și clasamente: Argeș
Toate localitățile din Argeș
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pitești | 160.262 | −9,4% | 3.915 loc./km² | 40,9 km² | 82,9 ‰ | 4,52 ‰ |
| Mioveni | 32.607 | −5,7% | 644,2 loc./km² | 50,6 km² | 47,8 ‰ | 2,70 ‰ |
| Câmpulung | 31.748 | −14,1% | 894,6 loc./km² | 35,5 km² | 63,4 ‰ | 2,61 ‰ |
| Curtea de Argeș | 29.941 | −10,5% | 432,2 loc./km² | 69,3 km² | 61,0 ‰ | 3,51 ‰ |
| Ștefănești | 16.812 | +10,3% | 296,7 loc./km² | 56,7 km² | 81,8 ‰ | 5,35 ‰ |
| Bascov | 11.267 | +7,0% | 275,1 loc./km² | 41,0 km² | 97,5 ‰ | 4,88 ‰ |
| Călinești | 11.030 | −1,2% | 103,3 loc./km² | 106,8 km² | 40,9 ‰ | 3,81 ‰ |
| Bradu | 10.045 | +30,2% | 241,1 loc./km² | 41,7 km² | 110,6 ‰ | 9,06 ‰ |
| Costești | 9.324 | −12,4% | 86,1 loc./km² | 108,3 km² | 54,4 ‰ | 4,40 ‰ |
| Topoloveni | 9.137 | −3,2% | 253,4 loc./km² | 36,1 km² | 62,3 ‰ | 6,35 ‰ |
| Moșoaia | 8.213 | +43,9% | 182,8 loc./km² | 44,9 km² | 99,8 ‰ | 9,01 ‰ |
| Poiana Lacului | 6.143 | −5,8% | 110,1 loc./km² | 55,8 km² | 42,5 ‰ | 2,28 ‰ |
| Mihăești | 6.058 | −1,2% | 94,4 loc./km² | 64,2 km² | 26,9 ‰ | 3,63 ‰ |
| Albeștii de Argeș | 5.854 | −3,4% | 136,8 loc./km² | 42,8 km² | 35,5 ‰ | 1,88 ‰ |
| Băiculești | 5.786 | −5,3% | 76,1 loc./km² | 76,0 km² | 35,4 ‰ | 2,94 ‰ |
| Mărăcineni | 5.584 | +6,4% | 256,9 loc./km² | 21,7 km² | 93,5 ‰ | 4,12 ‰ |
| Corbeni | 5.560 | −5,5% | 91,0 loc./km² | 61,1 km² | 36,0 ‰ | 1,44 ‰ |
| Rucăr | 5.435 | −10,1% | 19,2 loc./km² | 283,2 km² | 62,2 ‰ | 3,13 ‰ |
| Țițești | 5.215 | +1,8% | 220,4 loc./km² | 23,7 km² | 30,5 ‰ | 1,53 ‰ |
| Pietroșani | 5.188 | −8,5% | 105,9 loc./km² | 49,0 km² | 36,2 ‰ | 2,51 ‰ |
| Leordeni | 5.095 | −10,7% | 81,0 loc./km² | 62,9 km² | 44,4 ‰ | 3,34 ‰ |
| Coșești | 5.064 | −4,2% | 81,2 loc./km² | 62,3 km² | 38,3 ‰ | 1,97 ‰ |
| Schitu Golești | 5.005 | −1,5% | 193,4 loc./km² | 25,9 km² | 36,4 ‰ | 2,60 ‰ |
| Micești | 4.914 | +6,3% | 112,9 loc./km² | 43,5 km² | 43,8 ‰ | 2,85 ‰ |
| Buzoești | 4.913 | −13,1% | 35,1 loc./km² | 140,0 km² | 29,1 ‰ | 1,42 ‰ |
| Merișani | 4.749 | +2,3% | 73,9 loc./km² | 64,3 km² | 33,5 ‰ | 2,53 ‰ |
| Stâlpeni | 4.620 | −8,1% | 128,2 loc./km² | 36,0 km² | 36,8 ‰ | 2,16 ‰ |
| Mălureni | 4.480 | −4,4% | 41,4 loc./km² | 108,2 km² | 25,9 ‰ | 2,46 ‰ |
| Albota | 4.250 | +8,2% | 74,4 loc./km² | 57,1 km² | 89,4 ‰ | 7,06 ‰ |
| Budeasa | 4.243 | +2,8% | 102,7 loc./km² | 41,3 km² | 63,9 ‰ | 4,24 ‰ |
| Valea Mare Pravăț | 4.170 | −2,5% | 68,7 loc./km² | 60,7 km² | 32,4 ‰ | 3,12 ‰ |
| Lerești | 4.158 | −10,4% | 29,3 loc./km² | 141,8 km² | 50,5 ‰ | 4,57 ‰ |
| Slobozia | 4.137 | −13,4% | 68,6 loc./km² | 60,3 km² | 63,3 ‰ | 5,08 ‰ |
| Stoenești | 4.118 | −10,1% | 32,1 loc./km² | 128,3 km² | 33,8 ‰ | 2,67 ‰ |
| Bogați | 4.006 | −10,9% | 56,6 loc./km² | 70,7 km² | 41,9 ‰ | 7,74 ‰ |
| Bârla | 3.797 | −18,0% | 36,6 loc./km² | 103,8 km² | 33,2 ‰ | 1,32 ‰ |
| Bălilești | 3.765 | −7,6% | 63,0 loc./km² | 59,8 km² | 30,5 ‰ | 2,12 ‰ |
| Corbi | 3.700 | −9,7% | 65,0 loc./km² | 56,9 km² | 46,8 ‰ | 4,59 ‰ |
| Căteasca | 3.566 | −4,2% | 45,2 loc./km² | 78,9 km² | 70,7 ‰ | 5,05 ‰ |
| Berevoești | 3.430 | −2,3% | 34,2 loc./km² | 100,2 km² | 33,2 ‰ | 2,33 ‰ |
| Mușătești | 3.419 | −7,2% | 34,9 loc./km² | 97,9 km² | 34,5 ‰ | 2,34 ‰ |
| Tigveni | 3.370 | −3,6% | 68,2 loc./km² | 49,4 km² | 30,3 ‰ | 2,37 ‰ |
| Dârmănești | 3.360 | −5,4% | 97,1 loc./km² | 34,6 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Priboieni | 3.308 | −6,3% | 149,7 loc./km² | 22,1 km² | 39,9 ‰ | 3,63 ‰ |
| Aninoasa | 3.167 | −5,5% | 54,1 loc./km² | 58,5 km² | 24,9 ‰ | 1,26 ‰ |
| Vedea | 3.162 | −12,5% | 46,3 loc./km² | 68,4 km² | 47,4 ‰ | 5,06 ‰ |
| Davidești | 3.156 | +1,5% | 75,7 loc./km² | 41,7 km² | 28,2 ‰ | 1,90 ‰ |
| Vlădești | 3.094 | −4,0% | 79,6 loc./km² | 38,9 km² | 24,9 ‰ | 1,94 ‰ |
| Bughea de Jos | 3.053 | −1,0% | 166,5 loc./km² | 18,3 km² | 27,2 ‰ | 2,95 ‰ |
| Bughea de Sus | 3.015 | +0,4% | 91,6 loc./km² | 32,9 km² | 25,9 ‰ | 1,66 ‰ |
| Domnești | 3.003 | −4,8% | 162,1 loc./km² | 18,5 km² | 56,9 ‰ | 3,33 ‰ |
| Poienarii de Muscel | 3.003 | −11,9% | 77,8 loc./km² | 38,6 km² | 24,6 ‰ | 2,33 ‰ |
| Valea Danului | 2.912 | −3,6% | 90,9 loc./km² | 32,0 km² | 38,5 ‰ | 2,75 ‰ |
| Suseni | 2.866 | −6,6% | 55,0 loc./km² | 52,1 km² | 49,9 ‰ | 3,14 ‰ |
| Băbana | 2.865 | −1,2% | 72,6 loc./km² | 39,5 km² | 45,4 ‰ | 2,44 ‰ |
| Cetățeni | 2.783 | −7,4% | 95,9 loc./km² | 29,0 km² | 25,2 ‰ | 2,52 ‰ |
| Rătești | 2.779 | −9,3% | 35,2 loc./km² | 79,0 km² | 55,1 ‰ | 1,80 ‰ |
| Valea Iașului | 2.718 | −1,8% | 124,4 loc./km² | 21,9 km² | 57,0 ‰ | 2,58 ‰ |
| Oarja | 2.693 | −5,0% | 71,5 loc./km² | 37,6 km² | 52,4 ‰ | 3,71 ‰ |
| Vulturești | 2.686 | −4,5% | 55,1 loc./km² | 48,7 km² | 20,5 ‰ | 2,61 ‰ |
| Godeni | 2.642 | −12,1% | 85,1 loc./km² | 31,0 km² | 29,5 ‰ | 1,51 ‰ |
| Stolnici | 2.639 | −13,9% | 33,6 loc./km² | 78,5 km² | 26,1 ‰ | 2,65 ‰ |
| Dragoslavele | 2.564 | −2,4% | 23,0 loc./km² | 111,5 km² | 38,6 ‰ | 3,12 ‰ |
| Lunca Corbului | 2.406 | −11,1% | 26,7 loc./km² | 90,0 km² | 49,0 ‰ | 3,74 ‰ |
| Recea | 2.346 | −15,3% | 33,0 loc./km² | 71,0 km² | 25,6 ‰ | 0,85 ‰ |
| Hârtiești | 2.328 | +1,7% | 48,2 loc./km² | 48,3 km² | 20,2 ‰ | 2,15 ‰ |
| Ungheni | 2.259 | −19,3% | 30,1 loc./km² | 75,0 km² | 32,3 ‰ | 1,33 ‰ |
| Rociu | 2.218 | −11,5% | 27,9 loc./km² | 79,5 km² | 40,6 ‰ | 1,80 ‰ |
| Ciofrângeni | 2.142 | −9,0% | 49,1 loc./km² | 43,6 km² | 26,6 ‰ | 2,80 ‰ |
| Boteni | 2.091 | −14,0% | 85,5 loc./km² | 24,5 km² | 36,8 ‰ | 2,39 ‰ |
| Șuici | 2.089 | −14,8% | 61,1 loc./km² | 34,2 km² | 29,2 ‰ | 2,39 ‰ |
| Sălătrucu | 2.081 | −6,6% | 15,3 loc./km² | 135,6 km² | 28,8 ‰ | 1,44 ‰ |
| Arefu | 2.080 | −15,6% | 5,0 loc./km² | 418,3 km² | 32,7 ‰ | 2,40 ‰ |
| Ștefan cel Mare | 2.029 | −14,2% | 57,3 loc./km² | 35,4 km² | 36,0 ‰ | 1,48 ‰ |
| Izvoru | 2.015 | −8,4% | 40,3 loc./km² | 50,0 km² | 27,3 ‰ | 2,48 ‰ |
| Cocu | 1.981 | −14,5% | 33,8 loc./km² | 58,6 km² | 40,4 ‰ | 4,54 ‰ |
| Miroși | 1.965 | −17,1% | 41,0 loc./km² | 47,9 km² | 21,4 ‰ | 0,51 ‰ |
| Hârsești | 1.962 | −14,2% | 35,6 loc./km² | 55,1 km² | 22,4 ‰ | 1,02 ‰ |
| Cicănești | 1.938 | −7,8% | 56,7 loc./km² | 34,2 km² | 42,3 ‰ | 5,16 ‰ |
| Drăganu | 1.926 | −1,5% | 54,7 loc./km² | 35,2 km² | 65,4 ‰ | 5,71 ‰ |
| Căldăraru | 1.904 | −19,6% | 31,7 loc./km² | 60,1 km² | 28,4 ‰ | 0,53 ‰ |
| Cepari | 1.883 | −15,8% | 50,5 loc./km² | 37,3 km² | 25,5 ‰ | 2,66 ‰ |
| Cuca | 1.781 | −15,3% | 34,5 loc./km² | 51,6 km² | 50,5 ‰ | 1,12 ‰ |
| Mozăceni | 1.712 | −20,1% | 21,6 loc./km² | 79,1 km² | 31,5 ‰ | 2,92 ‰ |
| Cotmeana | 1.695 | −11,3% | 23,1 loc./km² | 73,4 km² | 34,8 ‰ | 0,59 ‰ |
| Beleți-Negrești | 1.667 | −11,2% | 34,4 loc./km² | 48,4 km² | 31,2 ‰ | 1,80 ‰ |
| Negrași | 1.661 | −18,8% | 21,4 loc./km² | 77,7 km² | 54,8 ‰ | 6,62 ‰ |
| Popești | 1.647 | −18,2% | 34,0 loc./km² | 48,5 km² | 24,9 ‰ | 1,82 ‰ |
| Dobrești | 1.611 | −9,6% | 41,5 loc./km² | 38,8 km² | 45,3 ‰ | 2,48 ‰ |
| Uda | 1.563 | −20,3% | 19,6 loc./km² | 79,9 km² | 24,3 ‰ | 3,20 ‰ |
| Brăduleț | 1.525 | −16,0% | 33,8 loc./km² | 45,1 km² | 43,3 ‰ | 3,28 ‰ |
| Morărești | 1.523 | −18,0% | 32,0 loc./km² | 47,6 km² | 57,8 ‰ | 3,28 ‰ |
| Săpata | 1.502 | −7,6% | 31,8 loc./km² | 47,3 km² | 48,6 ‰ | 3,99 ‰ |
| Mioarele | 1.451 | −9,4% | 44,0 loc./km² | 33,0 km² | 46,2 ‰ | 1,38 ‰ |
| Albeștii de Muscel | 1.406 | −10,8% | 11,6 loc./km² | 121,4 km² | 19,9 ‰ | 0,71 ‰ |
| Nucșoara | 1.266 | −12,4% | 2,8 loc./km² | 450,8 km² | 49,8 ‰ | 4,74 ‰ |
| Teiu | 1.157 | −14,7% | 26,0 loc./km² | 44,4 km² | 39,8 ‰ | 1,73 ‰ |
| Boțești | 1.019 | −10,2% | 28,4 loc./km² | 35,9 km² | 36,3 ‰ | 5,89 ‰ |
| Ciomăgești | 943 | −17,8% | 24,4 loc./km² | 38,7 km² | 23,3 ‰ | 1,06 ‰ |
| Poienarii de Argeș | 888 | −11,1% | 42,1 loc./km² | 21,1 km² | 37,2 ‰ | 5,63 ‰ |
| Râca | 870 | −22,9% | 17,7 loc./km² | 49,1 km² | 21,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Dâmbovicioara | 852 | −7,9% | 13,6 loc./km² | 62,8 km² | 91,5 ‰ | 7,04 ‰ |
Argeș comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Argeș | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 58,7 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,68 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,99 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 13.857 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 7,76 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 42,3 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,31 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,65 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,55 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,60 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 160 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,0 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 584 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,27 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,8 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,6 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 316.668 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 525,1 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,5 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,48 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 258 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,7% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,2 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,8 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 22,2 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Argeș?
Număr de localități în Argeș: 102. Cea mai populată este Pitești, cu o populație de 160.262.
Care este populația din Argeș?
Argeș are o populație de 603.028 (2026), adică o densitate a populației de 88 loc./km².
Care localitate din județul Argeș crește cel mai repede?
Moșoaia are cea mai rapidă creștere din județul Argeș în ultimii 10 ani: +43,9%.