Bălăușeri: populație și statistici
Bălăușeri are o populație de 4.838 (2026), pe o suprafață de 78,0 km², cu o densitate a populației de 62,0 loc./km². Se află pe locul 797 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.838
- 78,0 km²
- 62 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Bălăușeri ocupă locul 28 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 0,02 km în Bălăușeri, față de o medie de 5,44 km în județul Mureș și 4,84 km la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 15,1 ‰ în Bălăușeri, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Mureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Bălăușeri: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 51).
Bălăușeri în cifre
Unde se află Bălăușeri?
localități vecine
- Zagăr5,2 km · 1.317
- Nadeș7,4 km · 3.152
- Coroisânmărtin8,3 km · 1.523
- Acățari9,7 km · 4.793
- Fântânele10 km · 4.754
- Vețca11 km · 737
- Viișoara11 km · 2.082
- Suplac13 km · 2.233
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Bălăușeri în timp
Populația localității Bălăușeri a fost de 5.143 în 2016 și de 4.838 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.936 |
| 2022 | 4.875 |
| 2023 | 4.871 |
| 2024 | 4.876 |
| 2025 | 4.830 |
| 2026 | 4.838 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Mureș pentru „Născuți vii la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.926.
- Cea mai apropiată localitate este Zagăr, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dumbrăveni (populație: 8.009), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bălăușeri
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.650 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.802 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 52 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.514 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 0,02 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.728 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.989 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 972 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 411,1 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,6 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 524 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,57 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 352 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 369 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 300 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,5 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.194 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,07 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.600 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 110 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 879 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.117 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,21 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.652 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.111 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 700 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,83 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 389 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bălăușeri | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 129 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 563 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bălăușeri
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor63 · 22,7%
- Hoteluri și restaurante33 · 11,9%
- Transport și depozitare31 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 9,7%
- Construcții25 · 9,0%
- Industria prelucrătoare24 · 8,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare12 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 18,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 9,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 9,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte26 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții22 · 7,9%
- Construcții de clădiri17 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi13 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare12 · 4,3%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora9 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bălăușeri?
Populația localității Bălăușeri este de 4.838 (2026), pe locul 797 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bălăușeri?
Bălăușeri are o suprafață de 78,0 km², cu o densitate a populației de 62 loc./km².
Populația din Bălăușeri crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bălăușeri a trecut de la 5.143 la 4.838, adică o variație de −5,9%.
Unde se află Bălăușeri?
Bălăușeri se află în județul Mureș. Latitudine 46,363, longitudine 24,670.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bălăușeri?
În Bălăușeri, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 0,02 km (2025), pe locul 2.728 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bălăușeri?
În Bălăușeri, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 15,1 ‰ (2025), pe locul 52 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Bălăușeri?
Cele mai apropiate de Bălăușeri sunt: Zagăr (5,2 km), Nadeș (7,4 km), Coroisânmărtin (8,3 km), Acățari (9,7 km), Fântânele (10 km).