Județ
Buzău (județ): localități în cifre
Buzău (județ) are o populație de 431.831 pe o suprafață de 6.100 km², cu o densitate de 71 loc./km². Număr de localități: 87. Populație: −9,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 431.831
- 87 de localități
- 6.100 km²
- 71 loc./km²
Hartă și clasamente: Buzău (județ)
Populație (după domiciliu)
- Buzău118.200
- Râmnicu Sărat36.406
- Vadu Pașii10.247
- Nehoiu9.753
- Mărăcineni9.654
Evoluția populației în 10 ani
- Mărăcineni+9,3%
- Râmnicelu+7,0%
- Vadu Pașii+5,5%
- Vernești+3,8%
- Săpoca+3,4%
Densitatea populației
- Buzău1.445 loc./km²
- Râmnicu Sărat694,0 loc./km²
- Mărăcineni321,5 loc./km²
- Săpoca133,1 loc./km²
- Unguriu131,6 loc./km²
Toate localitățile din Buzău (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Buzău | 118.200 | −12,9% | 1.445 loc./km² | 81,8 km² | 60,5 ‰ | 3,01 ‰ |
| Râmnicu Sărat | 36.406 | −10,9% | 694,0 loc./km² | 52,5 km² | 61,3 ‰ | 4,09 ‰ |
| Vadu Pașii | 10.247 | +5,5% | 125,1 loc./km² | 81,9 km² | 45,5 ‰ | 3,81 ‰ |
| Nehoiu | 9.753 | −13,0% | 86,5 loc./km² | 112,8 km² | 40,9 ‰ | 3,49 ‰ |
| Mărăcineni | 9.654 | +9,3% | 321,5 loc./km² | 30,0 km² | 60,6 ‰ | 4,97 ‰ |
| Vernești | 9.444 | +3,8% | 102,9 loc./km² | 91,7 km² | 55,1 ‰ | 4,02 ‰ |
| Berca | 7.830 | −10,6% | 105,4 loc./km² | 74,3 km² | 43,4 ‰ | 3,32 ‰ |
| Pătârlagele | 6.952 | −10,3% | 86,6 loc./km² | 80,3 km² | 40,9 ‰ | 2,59 ‰ |
| Pogoanele | 6.715 | −11,1% | 54,1 loc./km² | 124,1 km² | 30,1 ‰ | 2,53 ‰ |
| Merei | 6.495 | −4,2% | 65,5 loc./km² | 99,2 km² | 58,7 ‰ | 4,31 ‰ |
| Smeeni | 6.260 | −5,7% | 59,7 loc./km² | 104,8 km² | 25,1 ‰ | 2,72 ‰ |
| Poșta Câlnău | 5.994 | −2,5% | 73,8 loc./km² | 81,3 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Râmnicelu | 5.240 | +7,0% | 108,1 loc./km² | 48,5 km² | 56,1 ‰ | 8,59 ‰ |
| Grebănu | 5.183 | −4,3% | 90,1 loc./km² | 57,5 km² | 33,8 ‰ | 2,70 ‰ |
| Valea Râmnicului | 5.166 | −9,1% | 91,8 loc./km² | 56,2 km² | 49,4 ‰ | 4,65 ‰ |
| Pârscov | 5.155 | −8,7% | 88,3 loc./km² | 58,4 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Cochirleanca | 5.005 | −9,0% | 63,8 loc./km² | 78,5 km² | 16,8 ‰ | 0,80 ‰ |
| Costești | 5.005 | +0,9% | 82,3 loc./km² | 60,8 km² | 58,5 ‰ | 4,40 ‰ |
| Zărnești | 4.772 | −6,1% | 61,0 loc./km² | 78,2 km² | 30,4 ‰ | 3,35 ‰ |
| Calvini | 4.707 | −0,7% | 79,6 loc./km² | 59,2 km² | 15,9 ‰ | 0,85 ‰ |
| Cislău | 4.592 | −3,8% | 74,1 loc./km² | 62,0 km² | 29,8 ‰ | 3,05 ‰ |
| Țintești | 4.408 | −2,9% | 61,4 loc./km² | 71,8 km² | 36,8 ‰ | 3,40 ‰ |
| Gălbinași | 4.351 | +2,0% | 56,6 loc./km² | 76,8 km² | 46,2 ‰ | 4,37 ‰ |
| Tisău | 4.179 | −9,2% | 41,1 loc./km² | 101,8 km² | 31,1 ‰ | 2,87 ‰ |
| Săgeata | 4.147 | −13,2% | 40,5 loc./km² | 102,4 km² | 30,1 ‰ | 3,38 ‰ |
| Topliceni | 4.066 | −6,8% | 60,5 loc./km² | 67,2 km² | 42,5 ‰ | 2,46 ‰ |
| Ziduri | 3.940 | −11,1% | 45,7 loc./km² | 86,2 km² | 31,0 ‰ | 1,52 ‰ |
| Beceni | 3.876 | −12,6% | 50,7 loc./km² | 76,4 km² | 34,6 ‰ | 2,58 ‰ |
| Glodeanu Sărat | 3.631 | −14,3% | 61,7 loc./km² | 58,8 km² | 30,3 ‰ | 3,03 ‰ |
| Săpoca | 3.542 | +3,4% | 133,1 loc./km² | 26,6 km² | 40,4 ‰ | 3,39 ‰ |
| Padina | 3.413 | −16,9% | 18,1 loc./km² | 188,8 km² | 26,1 ‰ | 2,34 ‰ |
| Cernătești | 3.384 | −9,1% | 67,1 loc./km² | 50,4 km² | 40,5 ‰ | 2,07 ‰ |
| Viperești | 3.316 | −6,3% | 50,4 loc./km² | 65,8 km² | 21,1 ‰ | 2,41 ‰ |
| Rușețu | 3.309 | −13,7% | 32,5 loc./km² | 101,8 km² | 23,0 ‰ | 1,81 ‰ |
| Puiești | 3.213 | −17,3% | 32,0 loc./km² | 100,5 km² | 31,4 ‰ | 1,87 ‰ |
| C.A. Rosetti | 3.183 | −13,2% | 28,6 loc./km² | 111,3 km² | 24,5 ‰ | 3,14 ‰ |
| Glodeanu-Siliștea | 3.135 | −16,4% | 31,9 loc./km² | 98,2 km² | 24,9 ‰ | 1,59 ‰ |
| Lopătari | 3.107 | −21,4% | 30,3 loc./km² | 102,4 km² | 36,7 ‰ | 0,64 ‰ |
| Săhăteni | 3.088 | −9,1% | 43,8 loc./km² | 70,5 km² | 23,6 ‰ | 1,30 ‰ |
| Stâlpu | 3.065 | −2,0% | 72,3 loc./km² | 42,4 km² | 36,5 ‰ | 2,28 ‰ |
| Gherăseni | 3.041 | −10,8% | 56,7 loc./km² | 53,6 km² | 33,2 ‰ | 1,32 ‰ |
| Gura Teghii | 3.027 | −12,8% | 6,6 loc./km² | 460,4 km² | 31,4 ‰ | 3,30 ‰ |
| Siriu | 3.022 | −6,5% | 13,6 loc./km² | 222,3 km² | 38,7 ‰ | 0,99 ‰ |
| Chiojdu | 3.010 | −12,8% | 23,4 loc./km² | 128,7 km² | 17,6 ‰ | 1,33 ‰ |
| Pietroasele | 3.003 | −8,9% | 53,8 loc./km² | 55,9 km² | 35,0 ‰ | 2,33 ‰ |
| Ulmeni | 3.003 | −4,9% | 82,2 loc./km² | 36,5 km² | 32,3 ‰ | 2,33 ‰ |
| Podgoria | 2.952 | −7,9% | 57,3 loc./km² | 51,5 km² | 36,9 ‰ | 1,69 ‰ |
| Buda | 2.696 | −12,0% | 61,3 loc./km² | 44,0 km² | 21,1 ‰ | 2,23 ‰ |
| Luciu | 2.615 | −8,4% | 30,2 loc./km² | 86,7 km² | 16,1 ‰ | 1,15 ‰ |
| Vintilă Vodă | 2.605 | −12,8% | 38,3 loc./km² | 68,1 km² | 26,9 ‰ | 3,84 ‰ |
| Breaza | 2.383 | −12,2% | 47,6 loc./km² | 50,1 km² | 35,7 ‰ | 1,26 ‰ |
| Movila Banului | 2.379 | −8,1% | 36,5 loc./km² | 65,1 km² | 29,0 ‰ | 3,78 ‰ |
| Scorțoasa | 2.326 | −17,6% | 24,2 loc./km² | 96,0 km² | 16,3 ‰ | 0,86 ‰ |
| Bisoca | 2.216 | −20,0% | 30,5 loc./km² | 72,7 km² | 20,3 ‰ | 2,71 ‰ |
| Măgura | 2.174 | +1,0% | 82,3 loc./km² | 26,4 km² | 36,3 ‰ | 1,38 ‰ |
| Brădeanu | 2.158 | −13,0% | 28,6 loc./km² | 75,4 km² | 25,5 ‰ | 2,32 ‰ |
| Mihăilești | 2.134 | +0,8% | 74,3 loc./km² | 28,7 km² | 27,2 ‰ | 1,41 ‰ |
| Cătina | 2.131 | −14,7% | 56,0 loc./km² | 38,0 km² | 9,9 ‰ | 0,47 ‰ |
| Unguriu | 2.116 | −8,1% | 131,6 loc./km² | 16,1 km² | 38,3 ‰ | 1,89 ‰ |
| Balta Albă | 2.108 | −15,3% | 24,9 loc./km² | 84,7 km² | 38,0 ‰ | 1,42 ‰ |
| Brăești | 2.079 | −16,0% | 44,6 loc./km² | 46,6 km² | 18,8 ‰ | 0,48 ‰ |
| Amaru | 2.070 | −14,4% | 30,6 loc./km² | 67,7 km² | 21,3 ‰ | 0,97 ‰ |
| Boldu | 2.047 | −9,7% | 28,5 loc./km² | 71,8 km² | 28,8 ‰ | 5,37 ‰ |
| Mânzălești | 2.019 | −18,4% | 21,3 loc./km² | 94,9 km² | 30,7 ‰ | 0,99 ‰ |
| Ghergheasa | 2.007 | −12,1% | 35,9 loc./km² | 55,8 km² | 24,4 ‰ | 1,49 ‰ |
| Pănătău | 1.997 | −17,4% | 39,9 loc./km² | 50,1 km² | 26,0 ‰ | 3,51 ‰ |
| Scutelnici | 1.882 | −18,9% | 27,8 loc./km² | 67,7 km² | 22,8 ‰ | 3,19 ‰ |
| Cilibia | 1.830 | −2,6% | 36,8 loc./km² | 49,7 km² | 31,7 ‰ | 1,64 ‰ |
| Cozieni | 1.582 | −21,3% | 28,5 loc./km² | 55,6 km² | 33,5 ‰ | 3,16 ‰ |
| Năeni | 1.513 | −15,0% | 34,2 loc./km² | 44,2 km² | 25,8 ‰ | 1,32 ‰ |
| Bălăceanu | 1.451 | −11,5% | 46,1 loc./km² | 31,5 km² | 24,8 ‰ | 0,69 ‰ |
| Largu | 1.351 | −13,7% | 32,2 loc./km² | 41,9 km² | 26,6 ‰ | 0,74 ‰ |
| Vâlcelele | 1.299 | −13,0% | 27,1 loc./km² | 47,9 km² | 21,6 ‰ | 2,31 ‰ |
| Racovițeni | 1.134 | −13,7% | 34,3 loc./km² | 33,1 km² | 35,3 ‰ | 6,17 ‰ |
| Sărulești | 1.121 | −17,7% | 33,3 loc./km² | 33,6 km² | 9,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Florica | 1.116 | −17,4% | 26,5 loc./km² | 42,1 km² | 29,6 ‰ | 0,90 ‰ |
| Robeasca | 988 | −9,8% | 37,0 loc./km² | 26,7 km² | 22,3 ‰ | 3,04 ‰ |
| Bozioru | 856 | −21,1% | 23,3 loc./km² | 36,7 km² | 26,9 ‰ | 10,51 ‰ |
| Blăjani | 843 | −18,6% | 37,0 loc./km² | 22,8 km² | 32,0 ‰ | 4,74 ‰ |
| Colți | 757 | −27,7% | 21,7 loc./km² | 34,9 km² | 50,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Murgești | 731 | −18,6% | 24,9 loc./km² | 29,3 km² | 16,4 ‰ | 4,10 ‰ |
| Cănești | 599 | −26,0% | 19,3 loc./km² | 31,0 km² | 25,0 ‰ | 1,67 ‰ |
| Odăile | 596 | −30,2% | 16,6 loc./km² | 36,0 km² | 18,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Valea Salciei | 577 | −22,7% | 17,8 loc./km² | 32,5 km² | 26,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Mărgăritești | 475 | −26,6% | 20,6 loc./km² | 23,0 km² | 35,8 ‰ | 4,21 ‰ |
| Chiliile | 397 | −30,0% | 11,1 loc./km² | 35,7 km² | 22,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Pardoși | 287 | −28,2% | 12,6 loc./km² | 22,7 km² | 38,3 ‰ | 0,00 ‰ |
Buzău (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Buzău (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 43,4 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,92 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,29 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.138 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 7,19 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 33,7 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,75 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,59 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,47 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,73 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 137 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,2 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,7 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 414 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,70 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 15,4 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,6 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 213.362 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 494,1 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,0 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,38 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 205 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,1% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,2 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 13,3 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 16,7 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Buzău (județ)?
Număr de localități în Buzău (județ): 87. Cea mai populată este Buzău, cu o populație de 118.200.
Care este populația din Buzău (județ)?
Buzău (județ) are o populație de 431.831 (2026), adică o densitate a populației de 71 loc./km².
Care localitate din județul Buzău (județ) crește cel mai repede?
Mărăcineni are cea mai rapidă creștere din județul Buzău (județ) în ultimii 10 ani: +9,3%.