Județ
Tulcea (județ): localități în cifre
Tulcea (județ) are o populație de 217.312 pe o suprafață de 8.484 km², cu o densitate de 26 loc./km². Număr de localități: 51. Populație: −11,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 217.312
- 51 de localități
- 8.484 km²
- 26 loc./km²
Hartă și clasamente: Tulcea (județ)
Toate localitățile din Tulcea (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tulcea | 77.647 | −13,5% | 388,3 loc./km² | 200,0 km² | 56,1 ‰ | 2,42 ‰ |
| Babadag | 10.014 | −6,0% | 86,4 loc./km² | 115,9 km² | 30,0 ‰ | 1,60 ‰ |
| Măcin | 9.538 | −14,1% | 165,4 loc./km² | 57,7 km² | 35,9 ‰ | 3,04 ‰ |
| Sarichioi | 6.200 | −9,5% | 21,7 loc./km² | 285,3 km² | 39,4 ‰ | 1,45 ‰ |
| Somova | 5.299 | +8,2% | 37,2 loc./km² | 142,4 km² | 42,1 ‰ | 3,02 ‰ |
| Jijila | 5.049 | −10,6% | 49,3 loc./km² | 102,5 km² | 28,9 ‰ | 1,98 ‰ |
| Isaccea | 4.872 | −8,4% | 47,7 loc./km² | 102,1 km² | 26,3 ‰ | 0,62 ‰ |
| Greci | 4.726 | −10,8% | 53,3 loc./km² | 88,6 km² | 30,9 ‰ | 1,27 ‰ |
| Baia | 4.387 | −4,1% | 20,5 loc./km² | 214,1 km² | 43,5 ‰ | 2,05 ‰ |
| Niculițel | 4.276 | −11,9% | 48,5 loc./km² | 88,1 km² | 23,6 ‰ | 1,40 ‰ |
| Topolog | 4.223 | −10,1% | 22,9 loc./km² | 184,8 km² | 25,1 ‰ | 1,89 ‰ |
| Luncavița | 4.046 | −6,4% | 26,8 loc./km² | 151,0 km² | 20,0 ‰ | 4,20 ‰ |
| Jurilovca | 3.989 | −13,8% | 13,3 loc./km² | 299,5 km² | 39,1 ‰ | 2,76 ‰ |
| Sulina | 3.425 | −16,5% | 10,4 loc./km² | 328,3 km² | 49,1 ‰ | 2,63 ‰ |
| Frecăței | 3.390 | −7,0% | 31,4 loc./km² | 108,1 km² | 54,0 ‰ | 3,24 ‰ |
| Cerna | 3.321 | −13,9% | 14,9 loc./km² | 223,0 km² | 26,5 ‰ | 1,20 ‰ |
| Murighiol | 3.235 | −8,4% | 4,0 loc./km² | 814,6 km² | 76,0 ‰ | 4,64 ‰ |
| Valea Nucarilor | 3.183 | −9,6% | 21,2 loc./km² | 149,9 km² | 35,5 ‰ | 1,26 ‰ |
| Mihail Kogălniceanu | 3.074 | −6,5% | 22,1 loc./km² | 139,0 km² | 42,9 ‰ | 3,25 ‰ |
| Turcoaia | 3.011 | −13,4% | 61,6 loc./km² | 48,9 km² | 23,6 ‰ | 0,66 ‰ |
| Nufăru | 2.758 | +2,9% | 42,4 loc./km² | 65,1 km² | 49,7 ‰ | 2,90 ‰ |
| Casimcea | 2.724 | −9,6% | 10,2 loc./km² | 268,1 km² | 16,9 ‰ | 1,10 ‰ |
| Nalbant | 2.689 | −5,6% | 21,0 loc./km² | 128,3 km² | 26,4 ‰ | 2,23 ‰ |
| Carcaliu | 2.608 | −13,6% | 88,9 loc./km² | 29,3 km² | 11,9 ‰ | 1,92 ‰ |
| Mihai Bravu | 2.545 | −5,7% | 34,0 loc./km² | 74,8 km² | 30,6 ‰ | 2,36 ‰ |
| Mahmudia | 2.339 | −14,9% | 38,2 loc./km² | 61,2 km² | 41,5 ‰ | 2,57 ‰ |
| Ceamurlia de Jos | 2.314 | −7,7% | 14,5 loc./km² | 160,0 km² | 32,4 ‰ | 1,30 ‰ |
| Ciucurova | 2.098 | −6,5% | 13,6 loc./km² | 154,4 km² | 23,8 ‰ | 0,95 ‰ |
| Slava Cercheză | 2.051 | −13,9% | 19,4 loc./km² | 105,6 km² | 21,5 ‰ | 1,46 ‰ |
| Văcăreni | 2.050 | −7,7% | 40,5 loc./km² | 50,6 km² | 20,0 ‰ | 0,49 ‰ |
| Ostrov | 1.822 | −13,3% | 34,0 loc./km² | 53,6 km² | 15,4 ‰ | 1,65 ‰ |
| Izvoarele | 1.815 | −15,0% | 19,2 loc./km² | 94,6 km² | 41,9 ‰ | 1,10 ‰ |
| Dăeni | 1.803 | −12,6% | 17,2 loc./km² | 104,6 km² | 27,7 ‰ | 4,99 ‰ |
| Chilia Veche | 1.695 | −20,4% | 3,2 loc./km² | 533,2 km² | 24,8 ‰ | 1,18 ‰ |
| Beștepe | 1.621 | −11,3% | 25,5 loc./km² | 63,6 km² | 44,4 ‰ | 3,70 ‰ |
| Peceneaga | 1.562 | −13,0% | 28,5 loc./km² | 54,8 km² | 22,4 ‰ | 0,64 ‰ |
| Beidaud | 1.560 | −5,8% | 12,1 loc./km² | 128,4 km² | 24,4 ‰ | 0,64 ‰ |
| Valea Teilor | 1.417 | −6,8% | 26,9 loc./km² | 52,7 km² | 24,0 ‰ | 0,71 ‰ |
| Stejaru | 1.386 | −12,4% | 29,6 loc./km² | 46,9 km² | 57,7 ‰ | 0,72 ‰ |
| Horia | 1.325 | −9,1% | 32,3 loc./km² | 41,0 km² | 15,1 ‰ | 0,75 ‰ |
| Dorobanțu | 1.230 | −18,9% | 10,3 loc./km² | 119,0 km² | 15,4 ‰ | 3,25 ‰ |
| Grindu | 1.216 | −13,7% | 14,1 loc./km² | 86,1 km² | 3,3 ‰ | 0,82 ‰ |
| Hamcearca | 1.193 | −11,4% | 9,8 loc./km² | 121,2 km² | 19,3 ‰ | 0,00 ‰ |
| Smârdan | 1.081 | −6,2% | 11,9 loc./km² | 91,0 km² | 27,8 ‰ | 2,78 ‰ |
| Crișan | 1.071 | −13,3% | 2,8 loc./km² | 383,3 km² | 85,9 ‰ | 6,54 ‰ |
| I.C. Brătianu | 1.056 | −11,6% | 23,5 loc./km² | 45,0 km² | 15,2 ‰ | 1,89 ‰ |
| Maliuc | 791 | −16,9% | 3,0 loc./km² | 259,7 km² | 72,1 ‰ | 6,32 ‰ |
| Sfântu Gheorghe | 766 | −8,4% | 1,2 loc./km² | 615,5 km² | 88,8 ‰ | 14,36 ‰ |
| Ceatalchioi | 646 | −6,4% | 7,8 loc./km² | 82,7 km² | 46,4 ‰ | 3,10 ‰ |
| C.A. Rosetti | 634 | −26,8% | 2,4 loc./km² | 265,8 km² | 33,1 ‰ | 1,58 ‰ |
| Pardina | 541 | −7,2% | 1,8 loc./km² | 299,7 km² | 18,5 ‰ | 1,85 ‰ |
Tulcea (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Tulcea (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 41,6 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,25 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,00 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 705 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 7,73 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 52,8 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,88 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,55 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,39 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,73 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 120 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 2,2 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 981 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,05 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 14,9 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 20,0 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 99.726 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 458,9 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 49,3 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 0,58 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 221 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,2% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,4 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,6 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 62,4 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Tulcea (județ)?
Număr de localități în Tulcea (județ): 51. Cea mai populată este Tulcea, cu o populație de 77.647.
Care este populația din Tulcea (județ)?
Tulcea (județ) are o populație de 217.312 (2026), adică o densitate a populației de 26 loc./km².
Care localitate din județul Tulcea (județ) crește cel mai repede?
Somova are cea mai rapidă creștere din județul Tulcea (județ) în ultimii 10 ani: +8,2%.