Județ
Caraș-Severin: localități în cifre
Caraș-Severin (județ) are o populație de 294.738 pe o suprafață de 8.532 km², cu o densitate de 34 loc./km². Număr de localități: 77. Populație: −10,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 294.738
- 77 de localități
- 8.532 km²
- 34 loc./km²
Hartă și clasamente: Caraș-Severin
Populație (după domiciliu)
- Reșița76.155
- Caransebeș27.273
- Bocșa17.922
- Moldova Nouă11.871
- Oțelu Roșu11.409
Evoluția populației în 10 ani
- Zorlențu Mare+24,1%
- Brebu Nou+10,1%
- Ciuchici+7,0%
- Ezeriș+2,4%
- Vărădia+1,1%
Densitatea populației
- Caransebeș412,2 loc./km²
- Reșița384,0 loc./km²
- Oțelu Roșu187,0 loc./km²
- Bocșa148,0 loc./km²
- Moldova Nouă100,2 loc./km²
Toate localitățile din Caraș-Severin
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Reșița | 76.155 | −14,1% | 384,0 loc./km² | 198,3 km² | 46,2 ‰ | 2,28 ‰ |
| Caransebeș | 27.273 | −10,7% | 412,2 loc./km² | 66,2 km² | 57,8 ‰ | 2,38 ‰ |
| Bocșa | 17.922 | −6,5% | 148,0 loc./km² | 121,1 km² | 26,2 ‰ | 1,34 ‰ |
| Moldova Nouă | 11.871 | −12,5% | 100,2 loc./km² | 118,5 km² | 30,7 ‰ | 0,84 ‰ |
| Oțelu Roșu | 11.409 | −10,2% | 187,0 loc./km² | 61,0 km² | 42,4 ‰ | 2,45 ‰ |
| Oravița | 11.394 | −14,7% | 70,9 loc./km² | 160,8 km² | 39,4 ‰ | 3,16 ‰ |
| Anina | 8.164 | −12,7% | 55,5 loc./km² | 147,1 km² | 27,6 ‰ | 2,08 ‰ |
| Băile Herculane | 4.191 | −18,9% | 59,5 loc./km² | 70,4 km² | 76,8 ‰ | 2,62 ‰ |
| Mehadia | 3.862 | −6,7% | 19,0 loc./km² | 203,2 km² | 48,7 ‰ | 2,07 ‰ |
| Zăvoi | 3.780 | −8,8% | 9,7 loc./km² | 391,3 km² | 41,5 ‰ | 3,44 ‰ |
| Berzovia | 3.737 | −5,1% | 31,4 loc./km² | 119,0 km² | 24,4 ‰ | 0,27 ‰ |
| Teregova | 3.600 | −11,4% | 10,7 loc./km² | 336,3 km² | 42,8 ‰ | 2,22 ‰ |
| Turnu Ruieni | 3.408 | −2,2% | 22,7 loc./km² | 150,1 km² | 26,1 ‰ | 3,81 ‰ |
| Obreja | 3.345 | −2,5% | 27,2 loc./km² | 123,0 km² | 35,0 ‰ | 1,79 ‰ |
| Măureni | 2.931 | −0,3% | 32,6 loc./km² | 90,0 km² | 22,9 ‰ | 1,36 ‰ |
| Slatina-Timiș | 2.802 | −7,2% | 18,7 loc./km² | 149,5 km² | 31,8 ‰ | 2,50 ‰ |
| Bucoșnița | 2.751 | −1,6% | 28,2 loc./km² | 97,7 km² | 22,5 ‰ | 2,18 ‰ |
| Carașova | 2.725 | −8,4% | 19,0 loc./km² | 143,5 km² | 27,2 ‰ | 2,20 ‰ |
| Cornereva | 2.691 | −9,3% | 10,3 loc./km² | 260,2 km² | 22,3 ‰ | 1,86 ‰ |
| Constantin Daicoviciu | 2.654 | −4,8% | 25,2 loc./km² | 105,2 km² | 31,7 ‰ | 1,88 ‰ |
| Bozovici | 2.589 | −14,3% | 13,3 loc./km² | 195,0 km² | 55,6 ‰ | 2,70 ‰ |
| Pojejena | 2.583 | −9,7% | 19,3 loc./km² | 133,7 km² | 28,3 ‰ | 1,55 ‰ |
| Păltiniș | 2.451 | −0,1% | 24,0 loc./km² | 102,3 km² | 31,8 ‰ | 1,22 ‰ |
| Lupac | 2.429 | −8,9% | 36,3 loc./km² | 66,9 km² | 20,2 ‰ | 2,06 ‰ |
| Berzasca | 2.352 | −15,2% | 8,8 loc./km² | 266,9 km² | 44,2 ‰ | 0,85 ‰ |
| Topleț | 2.344 | −10,3% | 25,2 loc./km² | 93,1 km² | 34,6 ‰ | 1,71 ‰ |
| Armeniș | 2.233 | −8,2% | 15,6 loc./km² | 142,9 km² | 35,4 ‰ | 1,79 ‰ |
| Băuțar | 2.229 | −13,4% | 11,8 loc./km² | 188,9 km² | 36,3 ‰ | 1,79 ‰ |
| Prigor | 2.205 | −11,2% | 7,3 loc./km² | 301,2 km² | 40,8 ‰ | 3,63 ‰ |
| Dognecea | 2.158 | +0,4% | 28,8 loc./km² | 75,0 km² | 20,9 ‰ | 3,71 ‰ |
| Socol | 2.091 | −3,8% | 30,0 loc./km² | 69,8 km² | 12,0 ‰ | 0,96 ‰ |
| Luncavița | 2.079 | −14,8% | 40,4 loc./km² | 51,5 km² | 20,2 ‰ | 1,92 ‰ |
| Răcășdia | 2.049 | −3,5% | 32,8 loc./km² | 62,4 km² | 22,0 ‰ | 0,49 ‰ |
| Buchin | 2.006 | −1,3% | 22,7 loc./km² | 88,5 km² | 42,4 ‰ | 1,50 ‰ |
| Ticvaniu Mare | 1.970 | −1,9% | 16,3 loc./km² | 120,6 km² | 18,3 ‰ | 1,02 ‰ |
| Sichevița | 1.938 | −9,2% | 15,3 loc./km² | 126,3 km² | 23,7 ‰ | 1,55 ‰ |
| Iablanița | 1.933 | −9,8% | 16,3 loc./km² | 118,8 km² | 46,6 ‰ | 2,07 ‰ |
| Grădinari | 1.911 | −7,4% | 42,0 loc./km² | 45,5 km² | 26,7 ‰ | 2,09 ‰ |
| Coronini | 1.908 | −3,6% | 54,4 loc./km² | 35,1 km² | 21,5 ‰ | 1,05 ‰ |
| Glimboca | 1.803 | −3,8% | 38,3 loc./km² | 47,1 km² | 41,0 ‰ | 1,66 ‰ |
| Doclin | 1.752 | −9,7% | 14,5 loc./km² | 121,2 km² | 22,3 ‰ | 0,00 ‰ |
| Fârliug | 1.685 | −3,3% | 12,0 loc./km² | 140,0 km² | 42,1 ‰ | 4,15 ‰ |
| Rusca Montană | 1.659 | −14,7% | 10,8 loc./km² | 153,8 km² | 48,8 ‰ | 2,41 ‰ |
| Cornea | 1.632 | −7,6% | 37,1 loc./km² | 44,0 km² | 27,6 ‰ | 1,84 ‰ |
| Forotic | 1.623 | −9,3% | 15,5 loc./km² | 104,9 km² | 20,3 ‰ | 3,08 ‰ |
| Târnova | 1.577 | −5,7% | 31,6 loc./km² | 50,0 km² | 20,3 ‰ | 1,27 ‰ |
| Ciclova Română | 1.550 | −3,5% | 13,4 loc./km² | 116,0 km² | 34,8 ‰ | 1,29 ‰ |
| Sacu | 1.546 | −3,7% | 25,4 loc./km² | 60,8 km² | 34,3 ‰ | 3,88 ‰ |
| Bănia | 1.526 | −12,7% | 8,0 loc./km² | 189,7 km² | 19,0 ‰ | 1,97 ‰ |
| Dalboșeț | 1.502 | −10,4% | 14,3 loc./km² | 105,0 km² | 32,0 ‰ | 2,66 ‰ |
| Ramna | 1.502 | −6,3% | 15,0 loc./km² | 100,2 km² | 25,3 ‰ | 2,66 ‰ |
| Lăpușnicu Mare | 1.469 | −13,3% | 11,5 loc./km² | 127,8 km² | 30,0 ‰ | 1,36 ‰ |
| Vărădia | 1.437 | +1,1% | 16,5 loc./km² | 87,3 km² | 19,5 ‰ | 2,09 ‰ |
| Sasca Montană | 1.415 | −5,5% | 10,9 loc./km² | 129,2 km² | 36,7 ‰ | 2,83 ‰ |
| Vermeș | 1.401 | −8,7% | 12,3 loc./km² | 114,4 km² | 17,8 ‰ | 0,71 ‰ |
| Eftimie Murgu | 1.395 | −13,0% | 14,2 loc./km² | 98,2 km² | 29,4 ‰ | 0,72 ‰ |
| Ezeriș | 1.337 | +2,4% | 17,6 loc./km² | 76,0 km² | 48,6 ‰ | 2,24 ‰ |
| Bolvașnița | 1.260 | −9,4% | 14,1 loc./km² | 89,3 km² | 15,1 ‰ | 0,79 ‰ |
| Berliște | 1.224 | −3,1% | 20,1 loc./km² | 60,9 km² | 31,9 ‰ | 1,63 ‰ |
| Domașnea | 1.204 | −8,0% | 23,2 loc./km² | 51,8 km² | 29,1 ‰ | 2,49 ‰ |
| Gârnic | 1.203 | −16,9% | 25,9 loc./km² | 46,4 km² | 17,5 ‰ | 2,49 ‰ |
| Brebu | 1.156 | −0,2% | 15,4 loc./km² | 75,2 km² | 56,2 ‰ | 2,60 ‰ |
| Ciuchici | 1.130 | +7,0% | 18,5 loc./km² | 61,2 km² | 21,2 ‰ | 0,88 ‰ |
| Vrani | 1.078 | −8,2% | 24,6 loc./km² | 43,8 km² | 12,1 ‰ | 1,86 ‰ |
| Naidăș | 1.077 | −0,6% | 16,8 loc./km² | 64,0 km² | 13,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Zorlențu Mare | 1.076 | +24,1% | 15,2 loc./km² | 70,6 km² | 34,4 ‰ | 0,00 ‰ |
| Copăcele | 1.040 | −8,5% | 19,4 loc./km² | 53,7 km² | 21,2 ‰ | 1,92 ‰ |
| Șopotu Nou | 1.005 | −13,7% | 13,5 loc./km² | 74,7 km² | 16,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Marga | 1.000 | −8,7% | 18,5 loc./km² | 54,2 km² | 55,0 ‰ | 4,00 ‰ |
| Lăpușnicel | 879 | −11,5% | 11,9 loc./km² | 74,2 km² | 20,5 ‰ | 1,14 ‰ |
| Cărbunari | 805 | −18,1% | 12,3 loc./km² | 65,6 km² | 36,0 ‰ | 3,73 ‰ |
| Văliug | 768 | −0,1% | 7,8 loc./km² | 98,0 km² | 105,5 ‰ | 7,81 ‰ |
| Goruia | 751 | −5,1% | 12,1 loc./km² | 62,2 km² | 36,0 ‰ | 1,33 ‰ |
| Ocna de Fier | 669 | −7,9% | 30,5 loc./km² | 21,9 km² | 22,4 ‰ | 0,00 ‰ |
| Mehadica | 605 | −13,1% | 5,2 loc./km² | 117,0 km² | 28,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Ciudanovița | 546 | −19,8% | 9,7 loc./km² | 56,1 km² | 11,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Brebu Nou | 328 | +10,1% | 11,3 loc./km² | 28,9 km² | 122,0 ‰ | 12,20 ‰ |
Caraș-Severin comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Caraș-Severin | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 38,6 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,08 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,67 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 2.456 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,12 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 38,1 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,18 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,92 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,53 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,89 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 122 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 2,7 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 955 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 0,71 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 14,1 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,9 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 140.490 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 476,7 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 54,5 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 0,58 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 182 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,8% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,1 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,2 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 41,5 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Caraș-Severin?
Număr de localități în Caraș-Severin: 77. Cea mai populată este Reșița, cu o populație de 76.155.
Care este populația din Caraș-Severin?
Caraș-Severin are o populație de 294.738 (2026), adică o densitate a populației de 34 loc./km².
Care localitate din județul Caraș-Severin crește cel mai repede?
Zorlențu Mare are cea mai rapidă creștere din județul Caraș-Severin în ultimii 10 ani: +24,1%.