Gornești: populație și statistici
Gornești are o populație de 5.529 (2026), pe o suprafață de 85,2 km², cu o densitate a populației de 64,9 loc./km². Se află pe locul 636 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.529
- 85,2 km²
- 65 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Gornești ocupă locul 22 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,14 km în Gornești, față de o medie de 3,70 km în județul Mureș și 3,05 km la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,9 ‰ în Gornești, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Mureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Gornești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 67).
Gornești în cifre
Unde se află Gornești?
Populația din Gornești în timp
Populația localității Gornești a fost de 5.736 în 2016 și de 5.529 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.543 |
| 2022 | 5.508 |
| 2023 | 5.521 |
| 2024 | 5.519 |
| 2025 | 5.519 |
| 2026 | 5.529 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.940.
- Cea mai apropiată localitate este Petelea, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Reghin (populație: 35.137), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gornești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.103 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.930 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,96 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.260 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.590 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 592 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 468,4 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.786 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,3 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 413 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,59 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 215 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 263 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 530 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,7 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.554 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,81 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.843 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 76 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.466 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 602 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 322 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 484 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 19,5 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.819 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,14 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.671 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 312 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gornești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 109 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 973 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gornești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor89 · 20,3%
- Construcții52 · 11,8%
- Transport și depozitare43 · 9,8%
- Hoteluri și restaurante36 · 8,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice34 · 7,7%
- Activități administrative și servicii de suport31 · 7,1%
- Industria prelucrătoare28 · 6,4%
- Arte, spectacole și activități recreative21 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 15,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 13,0%
- Lucrări speciale de construcții48 · 10,9%
- Construcții de clădiri39 · 8,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 8,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație36 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 4,3%
- Lucrări de geniu civil18 · 4,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 3,9%
- Tranzacții imobiliare16 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gornești?
Populația localității Gornești este de 5.529 (2026), pe locul 636 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gornești?
Gornești are o suprafață de 85,2 km², cu o densitate a populației de 65 loc./km².
Populația din Gornești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gornești a trecut de la 5.736 la 5.529, adică o variație de −3,6%.
Unde se află Gornești?
Gornești se află în județul Mureș. Latitudine 46,682, longitudine 24,707.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gornești?
În Gornești, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,14 km (2025), pe locul 1.671 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gornești?
În Gornești, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,9 ‰ (2025), pe locul 2.930 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Gornești?
Cele mai apropiate de Gornești sunt: Petelea (4,5 km), Voivodeni (8,5 km), Ernei (8,9 km), Beica de Jos (10 km), Hodoșa (10 km).