Județ
Dâmbovița: localități în cifre
Dâmbovița (județ) are o populație de 499.682 pe o suprafață de 4.046 km², cu o densitate de 124 loc./km². Număr de localități: 89. Populație: −5,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 499.682
- 89 de localități
- 4.046 km²
- 124 loc./km²
Hartă și clasamente: Dâmbovița
Populație (după domiciliu)
- Târgoviște85.122
- Moreni18.026
- Găești14.040
- Pucioasa13.951
- Titu9.768
Evoluția populației în 10 ani
- Crevedia+15,2%
- Cojasca+14,2%
- Ulmi+13,7%
- Crângurile+7,1%
- Aninoasa+5,6%
Densitatea populației
- Târgoviște1.592 loc./km²
- Găești612,6 loc./km²
- Moreni513,9 loc./km²
- Doicești413,0 loc./km²
- Fieni376,9 loc./km²
Toate localitățile din Dâmbovița
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Târgoviște | 85.122 | −9,1% | 1.592 loc./km² | 53,5 km² | 67,5 ‰ | 4,15 ‰ |
| Moreni | 18.026 | −12,2% | 513,9 loc./km² | 35,1 km² | 35,3 ‰ | 2,55 ‰ |
| Găești | 14.040 | −8,5% | 612,6 loc./km² | 22,9 km² | 53,2 ‰ | 2,56 ‰ |
| Pucioasa | 13.951 | −9,5% | 341,6 loc./km² | 40,8 km² | 47,2 ‰ | 2,51 ‰ |
| Titu | 9.768 | −5,7% | 241,4 loc./km² | 40,5 km² | 49,9 ‰ | 3,89 ‰ |
| Cojasca | 9.701 | +14,2% | 373,8 loc./km² | 25,9 km² | 28,5 ‰ | 4,54 ‰ |
| Potlogi | 9.422 | +4,8% | 181,6 loc./km² | 51,9 km² | 32,4 ‰ | 1,59 ‰ |
| Răzvad | 9.036 | +3,0% | 224,1 loc./km² | 40,3 km² | 60,0 ‰ | 5,42 ‰ |
| Dragomirești | 8.820 | +0,4% | 227,4 loc./km² | 38,8 km² | 28,3 ‰ | 1,70 ‰ |
| Băleni | 8.574 | −2,4% | 149,6 loc./km² | 57,3 km² | 23,3 ‰ | 3,03 ‰ |
| Corbii Mari | 8.149 | +1,0% | 85,5 loc./km² | 95,3 km² | 36,9 ‰ | 4,05 ‰ |
| Gura Ocniței | 6.897 | −5,7% | 149,7 loc./km² | 46,1 km² | 30,0 ‰ | 2,03 ‰ |
| Fieni | 6.879 | −10,1% | 376,9 loc./km² | 18,2 km² | 39,4 ‰ | 2,18 ‰ |
| Crevedia | 6.710 | +15,2% | 120,1 loc./km² | 55,9 km² | 94,5 ‰ | 9,09 ‰ |
| Șotânga | 6.619 | −8,2% | 189,3 loc./km² | 35,0 km² | 21,2 ‰ | 1,66 ‰ |
| I.L. Caragiale | 6.568 | −3,5% | 106,1 loc./km² | 61,9 km² | 26,8 ‰ | 2,89 ‰ |
| Aninoasa | 6.564 | +5,6% | 237,0 loc./km² | 27,7 km² | 61,9 ‰ | 4,42 ‰ |
| Bucșani | 6.450 | −7,0% | 111,3 loc./km² | 58,0 km² | 27,6 ‰ | 3,72 ‰ |
| Dragodana | 6.450 | −3,8% | 98,2 loc./km² | 65,7 km² | 43,6 ‰ | 3,88 ‰ |
| Răcari | 6.087 | −6,7% | 72,8 loc./km² | 83,6 km² | 35,5 ‰ | 2,30 ‰ |
| Cornești | 5.737 | −8,5% | 86,3 loc./km² | 66,5 km² | 30,9 ‰ | 2,27 ‰ |
| Voinești | 5.704 | −5,3% | 71,3 loc./km² | 80,0 km² | 34,5 ‰ | 2,28 ‰ |
| Mănești | 5.458 | +4,6% | 144,3 loc./km² | 37,8 km² | 18,0 ‰ | 3,48 ‰ |
| Tărtășești | 5.364 | +4,8% | 91,9 loc./km² | 58,3 km² | 70,7 ‰ | 4,47 ‰ |
| Ciocănești | 5.246 | −0,2% | 113,9 loc./km² | 46,1 km² | 30,9 ‰ | 1,91 ‰ |
| Lungulețu | 5.241 | −5,0% | 139,7 loc./km² | 37,5 km² | 40,5 ‰ | 2,67 ‰ |
| Petrești | 5.209 | −7,4% | 73,7 loc./km² | 70,7 km² | 28,4 ‰ | 1,34 ‰ |
| Gura Șuții | 5.125 | −5,0% | 139,3 loc./km² | 36,8 km² | 31,2 ‰ | 3,90 ‰ |
| Ulmi | 5.022 | +13,7% | 154,4 loc./km² | 32,5 km² | 64,9 ‰ | 3,78 ‰ |
| Comișani | 5.015 | −3,3% | 143,1 loc./km² | 35,0 km² | 37,9 ‰ | 2,99 ‰ |
| Ludești | 5.005 | −2,8% | 58,2 loc./km² | 86,0 km² | 23,8 ‰ | 1,80 ‰ |
| Moroeni | 5.005 | −3,0% | 17,3 loc./km² | 289,4 km² | 36,6 ‰ | 2,80 ‰ |
| Odobești | 5.005 | −2,1% | 126,6 loc./km² | 39,5 km² | 37,0 ‰ | 5,79 ‰ |
| Văcărești | 4.934 | −5,4% | 126,3 loc./km² | 39,1 km² | 35,1 ‰ | 3,24 ‰ |
| Vulcana-Pandele | 4.873 | −4,9% | 196,4 loc./km² | 24,8 km² | 26,3 ‰ | 1,64 ‰ |
| Tătărani | 4.812 | −7,5% | 74,9 loc./km² | 64,3 km² | 20,6 ‰ | 1,87 ‰ |
| Mătăsaru | 4.651 | −11,4% | 89,2 loc./km² | 52,1 km² | 28,4 ‰ | 3,01 ‰ |
| Doicești | 4.626 | −3,4% | 413,0 loc./km² | 11,2 km² | 24,9 ‰ | 1,08 ‰ |
| Dărmănești | 4.551 | −7,0% | 150,2 loc./km² | 30,3 km² | 30,5 ‰ | 2,86 ‰ |
| Valea Lungă | 4.451 | −6,7% | 66,8 loc./km² | 66,6 km² | 18,9 ‰ | 2,92 ‰ |
| Conțești | 4.360 | +0,7% | 91,8 loc./km² | 47,5 km² | 34,2 ‰ | 3,67 ‰ |
| Niculești | 4.247 | −1,8% | 153,2 loc./km² | 27,7 km² | 39,6 ‰ | 5,65 ‰ |
| Ocnița | 4.175 | −6,5% | 102,3 loc./km² | 40,8 km² | 25,9 ‰ | 3,11 ‰ |
| Nucet | 4.152 | −3,1% | 111,0 loc./km² | 37,4 km² | 23,8 ‰ | 2,17 ‰ |
| Runcu | 4.090 | −7,8% | 51,5 loc./km² | 79,5 km² | 31,3 ‰ | 3,67 ‰ |
| Mogoșani | 4.084 | −6,0% | 125,6 loc./km² | 32,5 km² | 26,4 ‰ | 3,18 ‰ |
| Bezdead | 4.027 | −11,7% | 69,9 loc./km² | 57,6 km² | 26,6 ‰ | 2,23 ‰ |
| Buciumeni | 4.021 | −11,2% | 141,9 loc./km² | 28,3 km² | 27,6 ‰ | 1,99 ‰ |
| Brănești | 4.008 | −7,4% | 224,9 loc./km² | 17,8 km² | 34,7 ‰ | 2,50 ‰ |
| Glodeni | 3.848 | −11,7% | 124,5 loc./km² | 30,9 km² | 11,2 ‰ | 1,04 ‰ |
| Braniștea | 3.792 | −9,5% | 179,3 loc./km² | 21,1 km² | 23,5 ‰ | 1,58 ‰ |
| Iedera | 3.787 | −4,3% | 71,2 loc./km² | 53,2 km² | 20,1 ‰ | 2,11 ‰ |
| Uliești | 3.768 | −8,8% | 62,3 loc./km² | 60,5 km² | 30,5 ‰ | 2,92 ‰ |
| Vișina | 3.744 | −6,6% | 54,9 loc./km² | 68,2 km² | 36,9 ‰ | 3,21 ‰ |
| Finta | 3.736 | −10,0% | 74,9 loc./km² | 49,9 km² | 28,6 ‰ | 2,41 ‰ |
| Crângurile | 3.692 | +7,1% | 71,6 loc./km² | 51,6 km² | 37,1 ‰ | 4,06 ‰ |
| Sălcioara | 3.661 | −6,5% | 66,6 loc./km² | 55,0 km² | 25,1 ‰ | 2,46 ‰ |
| Dobra | 3.381 | −6,9% | 70,7 loc./km² | 47,8 km² | 20,4 ‰ | 0,59 ‰ |
| Brezoaele | 3.345 | −7,0% | 91,3 loc./km² | 36,6 km² | 34,7 ‰ | 2,09 ‰ |
| Poiana | 3.343 | −7,4% | 123,1 loc./km² | 27,2 km² | 29,9 ‰ | 3,89 ‰ |
| Costeștii din Vale | 3.332 | −6,0% | 121,5 loc./km² | 27,4 km² | 22,8 ‰ | 1,80 ‰ |
| Produlești | 3.213 | −6,3% | 108,7 loc./km² | 29,6 km² | 29,3 ‰ | 2,18 ‰ |
| Raciu | 3.110 | −5,0% | 124,6 loc./km² | 24,9 km² | 22,5 ‰ | 1,61 ‰ |
| Hulubești | 3.003 | −7,3% | 46,7 loc./km² | 64,3 km² | 18,3 ‰ | 1,33 ‰ |
| Lucieni | 3.003 | −0,3% | 67,2 loc./km² | 44,7 km² | 24,6 ‰ | 3,00 ‰ |
| Vulcana-Băi | 3.003 | −1,1% | 110,4 loc./km² | 27,2 km² | 25,0 ‰ | 3,33 ‰ |
| Pietroșița | 2.905 | −9,2% | 107,5 loc./km² | 27,0 km² | 30,3 ‰ | 2,41 ‰ |
| Cobia | 2.815 | −8,0% | 53,5 loc./km² | 52,6 km² | 25,2 ‰ | 1,78 ‰ |
| Vlădeni | 2.752 | −4,9% | 102,0 loc./km² | 27,0 km² | 28,7 ‰ | 2,54 ‰ |
| Șelaru | 2.739 | −13,4% | 33,4 loc./km² | 82,0 km² | 26,7 ‰ | 1,46 ‰ |
| Perșinari | 2.635 | −6,9% | 165,1 loc./km² | 16,0 km² | 42,1 ‰ | 3,04 ‰ |
| Morteni | 2.523 | −11,1% | 47,3 loc./km² | 53,3 km² | 28,1 ‰ | 1,19 ‰ |
| Cândești | 2.505 | −10,6% | 47,9 loc./km² | 52,3 km² | 23,2 ‰ | 3,59 ‰ |
| Butimanu | 2.311 | +0,8% | 49,2 loc./km² | 47,0 km² | 32,5 ‰ | 3,46 ‰ |
| Pietrari | 2.225 | −7,9% | 82,9 loc./km² | 26,8 km² | 21,1 ‰ | 2,70 ‰ |
| Văleni-Dâmbovița | 2.223 | −14,9% | 79,8 loc./km² | 27,9 km² | 29,2 ‰ | 2,25 ‰ |
| Răscăeți | 2.137 | −5,4% | 59,2 loc./km² | 36,1 km² | 27,1 ‰ | 3,28 ‰ |
| Gura Foii | 2.118 | −4,6% | 87,7 loc./km² | 24,1 km² | 34,5 ‰ | 2,83 ‰ |
| Malu cu Flori | 2.021 | −12,2% | 88,7 loc./km² | 22,8 km² | 32,7 ‰ | 2,47 ‰ |
| Slobozia Moară | 1.953 | −3,4% | 117,4 loc./km² | 16,6 km² | 50,7 ‰ | 6,66 ‰ |
| Valea Mare | 1.945 | −11,8% | 59,7 loc./km² | 32,6 km² | 33,9 ‰ | 2,06 ‰ |
| Bărbulețu | 1.937 | −12,2% | 79,9 loc./km² | 24,2 km² | 19,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Bilciurești | 1.919 | +4,1% | 57,7 loc./km² | 33,2 km² | 40,6 ‰ | 2,08 ‰ |
| Moțăieni | 1.883 | −10,0% | 159,8 loc./km² | 11,8 km² | 35,1 ‰ | 3,19 ‰ |
| Vârfuri | 1.668 | −11,8% | 75,1 loc./km² | 22,2 km² | 18,0 ‰ | 0,60 ‰ |
| Pucheni | 1.542 | −16,9% | 43,5 loc./km² | 35,5 km² | 20,1 ‰ | 3,24 ‰ |
| Vișinești | 1.536 | −18,7% | 43,1 loc./km² | 35,6 km² | 35,2 ‰ | 3,91 ‰ |
| Cornățelu | 1.339 | −6,2% | 20,4 loc./km² | 65,7 km² | 44,8 ‰ | 3,73 ‰ |
| Râu Alb | 1.259 | −10,6% | 50,3 loc./km² | 25,0 km² | 22,2 ‰ | 0,00 ‰ |
Dâmbovița comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Dâmbovița | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 40,4 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,13 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,80 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 19.271 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,16 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 30,2 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,84 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,25 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,42 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,72 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 142 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,0 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 407 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,77 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,8 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 17,6 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 226.358 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 453,0 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 52,8 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,09 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 175 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,1% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,5 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,9 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 14,3 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Dâmbovița?
Număr de localități în Dâmbovița: 89. Cea mai populată este Târgoviște, cu o populație de 85.122.
Care este populația din Dâmbovița?
Dâmbovița are o populație de 499.682 (2026), adică o densitate a populației de 124 loc./km².
Care localitate din județul Dâmbovița crește cel mai repede?
Crevedia are cea mai rapidă creștere din județul Dâmbovița în ultimii 10 ani: +15,2%.