Ghindari: populație și statistici
Ghindari are o populație de 3.345 (2026), pe o suprafață de 80,2 km², cu o densitate a populației de 41,7 loc./km². Se află pe locul 1.365 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.345
- 80,2 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Ghindari ocupă locul 44 (număr de localități: 102).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,20 ‰ în Ghindari, față de o medie de 1,84 ‰ în județul Mureș și 1,08 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 13,5 ‰ în Ghindari, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Ghindari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Ghindari în cifre
Unde se află Ghindari?
Populația din Ghindari în timp
Populația localității Ghindari a fost de 3.400 în 2016 și de 3.345 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.352 |
| 2022 | 3.325 |
| 2023 | 3.346 |
| 2024 | 3.350 |
| 2025 | 3.343 |
| 2026 | 3.345 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.238.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Chibed, la 7,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sângeorgiu de Pădure (populație: 5.216), la 9,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ghindari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.532 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.802 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.259 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,62 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.322 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.682 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 1.282 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 502,8 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.383 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,8 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.567 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,41 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 589 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 97 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 867 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,5 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.886 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,60 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.850 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 80 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.366 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 809 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,0 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.991 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,35 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 597 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,20 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 136 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ghindari | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 123 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 646 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ghindari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 24,6%
- Industria prelucrătoare13 · 11,4%
- Hoteluri și restaurante13 · 11,4%
- Transport și depozitare11 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 7,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 6,1%
- Alte activități de servicii7 · 6,1%
- Construcții5 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 20,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 12,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 9,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 7,9%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice6 · 5,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 4,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)5 · 4,4%
- Fabricarea mobilei5 · 4,4%
- Construcții de clădiri5 · 4,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare5 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ghindari?
Populația localității Ghindari este de 3.345 (2026), pe locul 1.365 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ghindari?
Ghindari are o suprafață de 80,2 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Ghindari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ghindari a trecut de la 3.400 la 3.345, adică o variație de −1,6%.
Unde se află Ghindari?
Ghindari se află în județul Mureș. Latitudine 46,473, longitudine 24,948.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghindari?
În Ghindari, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,20 ‰ (2024), pe locul 136 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghindari?
În Ghindari, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 13,5 ‰ (2026), pe locul 2.886 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Ghindari?
Cele mai apropiate de Ghindari sunt: Chibed (7,7 km), Neaua (7,8 km), Atid (8,5 km), Sângeorgiu de Pădure (9,4 km), Sărățeni (11 km).