Sărmașu: populație și statistici
Sărmașu are o populație de 6.452 (2026), pe o suprafață de 76,1 km², cu o densitate a populației de 84,7 loc./km². Se află pe locul 495 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.452
- 76,1 km²
- 85 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Sărmașu ocupă locul 13 (număr de localități: 102).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 2,48 ‰ în Sărmașu, față de o medie de 1,84 ‰ în județul Mureș și 1,08 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,15 ‰ în Sărmașu, față de o medie de 1,14 ‰ în județul Mureș și 1,87 ‰ la nivel național.
Sărmașu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 77).
Sărmașu în cifre
Unde se află Sărmașu?
Populația din Sărmașu în timp
Populația localității Sărmașu a fost de 7.186 în 2016 și de 6.452 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.752 |
| 2022 | 6.675 |
| 2023 | 6.614 |
| 2024 | 6.522 |
| 2025 | 6.508 |
| 2026 | 6.452 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.662.
- Cea mai apropiată localitate este Cămărașu, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luduș (populație: 16.608), la 31 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sărmașu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.189 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.172 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,17 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 735 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,15 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.427 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.147 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 416 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 487,8 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.550 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,3 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.405 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,00 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.908 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 15,02 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 66 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 388 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 270 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,4 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.748 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,70 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.940 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 178 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 470 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 0 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.230 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,5 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.330 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,4 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.164 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,56 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 955 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,08 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 447 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 700 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 2,48 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 9 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sărmașu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 149 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 349 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,5 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.929 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sărmașu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor98 · 21,8%
- Activități administrative și servicii de suport52 · 11,6%
- Transport și depozitare50 · 11,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice43 · 9,6%
- Industria prelucrătoare37 · 8,2%
- Construcții34 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante33 · 7,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit23 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor77 · 17,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 12,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte42 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții31 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 6,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe23 · 5,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management23 · 5,1%
- Activități de închiriere și leasing21 · 4,7%
- Construcții de clădiri19 · 4,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sărmașu?
Populația localității Sărmașu este de 6.452 (2026), pe locul 495 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sărmașu?
Sărmașu are o suprafață de 76,1 km², cu o densitate a populației de 85 loc./km².
Populația din Sărmașu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sărmașu a trecut de la 7.186 la 6.452, adică o variație de −10,2%.
Unde se află Sărmașu?
Sărmașu se află în județul Mureș. Latitudine 46,754, longitudine 24,167.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sărmașu?
În Sărmașu, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 2,48 ‰ (2024), pe locul 9 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sărmașu?
În Sărmașu, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,15 ‰ (2025), pe locul 2.427 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Sărmașu?
Cele mai apropiate de Sărmașu sunt: Cămărașu (6,6 km), Budești (7,8 km), Miheșu de Câmpie (7,9 km), Sânpetru de Câmpie (8,1 km), Silivașu de Câmpie (9,6 km).