Județ
Vaslui (județ): localități în cifre
Vaslui (județ) are o populație de 497.221 pe o suprafață de 5.317 km², cu o densitate de 94 loc./km². Număr de localități: 86. Populație: +3,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 497.221
- 86 de localități
- 5.317 km²
- 94 loc./km²
Hartă și clasamente: Vaslui (județ)
Populație (după domiciliu)
- Vaslui131.722
- Bârlad64.938
- Huși34.522
- Negrești9.659
- Zorleni9.542
Evoluția populației în 10 ani
- Bogdana+114,4%
- Ferești+96,0%
- Zăpodeni+45,0%
- Muntenii de Jos+38,0%
- Vaslui+32,9%
Densitatea populației
- Bârlad3.180 loc./km²
- Vaslui1.937 loc./km²
- Huși536,3 loc./km²
- Muntenii de Sus195,6 loc./km²
- Ferești172,8 loc./km²
Toate localitățile din Vaslui (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaslui | 131.722 | +32,9% | 1.937 loc./km² | 68,0 km² | 24,6 ‰ | 1,42 ‰ |
| Bârlad | 64.938 | −11,0% | 3.180 loc./km² | 20,4 km² | 40,2 ‰ | 2,08 ‰ |
| Huși | 34.522 | +12,9% | 536,3 loc./km² | 64,4 km² | 30,2 ‰ | 1,51 ‰ |
| Negrești | 9.659 | −7,8% | 158,0 loc./km² | 61,1 km² | 32,2 ‰ | 2,48 ‰ |
| Zorleni | 9.542 | −3,5% | 73,5 loc./km² | 129,8 km² | 28,7 ‰ | 2,93 ‰ |
| Murgeni | 8.166 | −1,7% | 60,6 loc./km² | 134,9 km² | 18,0 ‰ | 0,73 ‰ |
| Muntenii de Jos | 5.896 | +38,0% | 103,5 loc./km² | 57,0 km² | 32,1 ‰ | 2,20 ‰ |
| Văleni | 5.713 | +12,9% | 143,5 loc./km² | 39,8 km² | 17,7 ‰ | 1,23 ‰ |
| Zăpodeni | 5.555 | +45,0% | 57,1 loc./km² | 97,2 km² | 7,6 ‰ | 0,72 ‰ |
| Banca | 5.208 | −10,9% | 49,8 loc./km² | 104,5 km² | 21,3 ‰ | 0,96 ‰ |
| Fălciu | 5.151 | −9,9% | 34,7 loc./km² | 148,4 km² | 18,2 ‰ | 2,14 ‰ |
| Băcești | 4.982 | +3,2% | 104,4 loc./km² | 47,7 km² | 5,4 ‰ | 0,40 ‰ |
| Stănilești | 4.972 | −10,9% | 55,4 loc./km² | 89,7 km² | 16,5 ‰ | 1,01 ‰ |
| Dragomirești | 4.822 | −6,6% | 65,2 loc./km² | 73,9 km² | 11,2 ‰ | 1,04 ‰ |
| Drânceni | 4.734 | −0,7% | 74,9 loc./km² | 63,2 km² | 23,9 ‰ | 2,11 ‰ |
| Berezeni | 4.615 | −10,4% | 41,3 loc./km² | 111,8 km² | 11,7 ‰ | 1,52 ‰ |
| Puiești | 4.499 | −9,5% | 38,1 loc./km² | 118,0 km² | 18,2 ‰ | 2,22 ‰ |
| Muntenii de Sus | 4.354 | +1,3% | 195,6 loc./km² | 22,3 km² | 37,9 ‰ | 3,45 ‰ |
| Ferești | 4.262 | +96,0% | 172,8 loc./km² | 24,7 km² | 9,4 ‰ | 0,70 ‰ |
| Lipovăț | 4.126 | −2,1% | 57,8 loc./km² | 71,3 km² | 20,6 ‰ | 0,73 ‰ |
| Iana | 4.086 | −4,2% | 91,4 loc./km² | 44,7 km² | 12,7 ‰ | 1,47 ‰ |
| Voinești | 4.014 | −1,2% | 45,8 loc./km² | 87,7 km² | 8,7 ‰ | 1,74 ‰ |
| Duda-Epureni | 4.013 | −13,6% | 55,1 loc./km² | 72,8 km² | 12,5 ‰ | 1,00 ‰ |
| Codăești | 3.999 | −12,1% | 61,8 loc./km² | 64,7 km² | 11,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Perieni | 3.905 | +4,1% | 61,0 loc./km² | 64,0 km² | 25,1 ‰ | 2,56 ‰ |
| Ivănești | 3.807 | −14,8% | 46,6 loc./km² | 81,6 km² | 12,6 ‰ | 1,05 ‰ |
| Tutova | 3.778 | −2,9% | 74,6 loc./km² | 50,7 km² | 27,5 ‰ | 2,12 ‰ |
| Pădureni | 3.718 | −8,7% | 41,7 loc./km² | 89,1 km² | 14,3 ‰ | 0,27 ‰ |
| Pușcași | 3.680 | 0,0% | 123,7 loc./km² | 29,8 km² | 16,0 ‰ | 1,90 ‰ |
| Solești | 3.589 | −6,5% | 53,1 loc./km² | 67,6 km² | 15,9 ‰ | 1,39 ‰ |
| Rebricea | 3.574 | −4,9% | 63,6 loc./km² | 56,2 km² | 12,0 ‰ | 0,28 ‰ |
| Dumești | 3.556 | −7,6% | 63,6 loc./km² | 55,9 km² | 11,8 ‰ | 1,12 ‰ |
| Bogdana | 3.480 | +114,4% | 70,3 loc./km² | 49,5 km² | 4,0 ‰ | 0,29 ‰ |
| Grivița | 3.454 | −6,0% | 55,6 loc./km² | 62,1 km² | 22,0 ‰ | 1,74 ‰ |
| Vinderei | 3.386 | −18,9% | 45,2 loc./km² | 75,0 km² | 10,9 ‰ | 0,59 ‰ |
| Ștefan cel Mare | 3.383 | −3,6% | 66,3 loc./km² | 51,0 km² | 21,6 ‰ | 1,18 ‰ |
| Lunca Banului | 3.311 | −11,4% | 39,9 loc./km² | 83,0 km² | 23,9 ‰ | 3,02 ‰ |
| Oșești | 3.199 | −7,1% | 63,0 loc./km² | 50,8 km² | 10,3 ‰ | 1,88 ‰ |
| Laza | 3.106 | −7,3% | 106,8 loc./km² | 29,1 km² | 24,8 ‰ | 1,61 ‰ |
| Pogana | 3.092 | −7,4% | 51,4 loc./km² | 60,2 km² | 22,0 ‰ | 1,94 ‰ |
| Todirești | 3.082 | −8,3% | 75,1 loc./km² | 41,0 km² | 14,9 ‰ | 2,60 ‰ |
| Băcani | 3.075 | −0,6% | 62,1 loc./km² | 49,5 km² | 17,6 ‰ | 0,65 ‰ |
| Pungești | 3.054 | −9,5% | 42,8 loc./km² | 71,4 km² | 14,1 ‰ | 1,64 ‰ |
| Poienești | 3.019 | +2,8% | 43,1 loc./km² | 70,0 km² | 22,9 ‰ | 1,66 ‰ |
| Bogdănești | 3.006 | −10,0% | 41,6 loc./km² | 72,3 km² | 11,6 ‰ | 0,67 ‰ |
| Tăcuta | 3.003 | −11,0% | 49,8 loc./km² | 60,2 km² | 9,7 ‰ | 1,33 ‰ |
| Roșiești | 2.842 | −13,1% | 37,6 loc./km² | 75,7 km² | 19,4 ‰ | 2,46 ‰ |
| Vetrișoaia | 2.781 | −13,0% | 37,0 loc./km² | 75,3 km² | 12,9 ‰ | 1,08 ‰ |
| Epureni | 2.760 | −9,5% | 43,5 loc./km² | 63,5 km² | 12,3 ‰ | 0,72 ‰ |
| Albești | 2.614 | −15,3% | 44,8 loc./km² | 58,4 km² | 12,6 ‰ | 1,15 ‰ |
| Miclești | 2.586 | −7,0% | 59,8 loc./km² | 43,2 km² | 8,9 ‰ | 1,16 ‰ |
| Ivești | 2.563 | −7,7% | 74,1 loc./km² | 34,6 km² | 22,6 ‰ | 1,56 ‰ |
| Oltenești | 2.549 | −6,1% | 31,0 loc./km² | 82,2 km² | 15,3 ‰ | 1,96 ‰ |
| Costești | 2.542 | −13,6% | 34,8 loc./km² | 73,0 km² | 17,7 ‰ | 1,97 ‰ |
| Hoceni | 2.480 | −12,8% | 26,1 loc./km² | 94,9 km² | 11,3 ‰ | 1,21 ‰ |
| Gârceni | 2.401 | −6,7% | 41,6 loc./km² | 57,8 km² | 11,7 ‰ | 0,83 ‰ |
| Gherghești | 2.337 | −16,8% | 33,6 loc./km² | 69,5 km² | 13,3 ‰ | 0,43 ‰ |
| Dimitrie Cantemir | 2.283 | −13,0% | 25,1 loc./km² | 91,0 km² | 9,2 ‰ | 0,44 ‰ |
| Cozmești | 2.162 | −9,1% | 51,4 loc./km² | 42,0 km² | 7,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Bunești-Averești | 2.137 | −19,5% | 31,8 loc./km² | 67,3 km² | 8,4 ‰ | 0,47 ‰ |
| Deleni | 2.136 | −10,0% | 51,2 loc./km² | 41,7 km² | 17,3 ‰ | 1,40 ‰ |
| Șuletea | 2.098 | −11,9% | 42,3 loc./km² | 49,5 km² | 15,7 ‰ | 0,95 ‰ |
| Vulturești | 2.031 | −8,6% | 52,0 loc./km² | 39,1 km² | 14,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Delești | 2.013 | −14,4% | 50,0 loc./km² | 40,3 km² | 15,4 ‰ | 0,99 ‰ |
| Tătărăni | 1.925 | −13,8% | 24,7 loc./km² | 78,0 km² | 15,1 ‰ | 1,56 ‰ |
| Coroiești | 1.858 | −13,4% | 24,9 loc./km² | 74,5 km² | 9,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Mălușteni | 1.856 | −21,0% | 33,5 loc./km² | 55,5 km² | 7,0 ‰ | 0,54 ‰ |
| Rafaila | 1.845 | −11,1% | 66,9 loc./km² | 27,6 km² | 13,0 ‰ | 2,71 ‰ |
| Dănești | 1.815 | −18,5% | 31,3 loc./km² | 58,0 km² | 13,8 ‰ | 2,20 ‰ |
| Boțești | 1.760 | −16,0% | 32,2 loc./km² | 54,6 km² | 13,6 ‰ | 0,57 ‰ |
| Fruntișeni | 1.729 | −8,7% | 48,2 loc./km² | 35,9 km² | 9,3 ‰ | 0,58 ‰ |
| Găgești | 1.691 | −15,7% | 26,1 loc./km² | 64,7 km² | 11,2 ‰ | 1,18 ‰ |
| Bălteni | 1.685 | +8,7% | 52,8 loc./km² | 31,9 km² | 31,5 ‰ | 2,37 ‰ |
| Ciocani | 1.684 | −1,6% | 43,0 loc./km² | 39,2 km² | 16,6 ‰ | 2,97 ‰ |
| Arsura | 1.670 | +2,2% | 41,3 loc./km² | 40,5 km² | 6,6 ‰ | 0,60 ‰ |
| Tanacu | 1.665 | −19,9% | 26,6 loc./km² | 62,6 km² | 20,4 ‰ | 2,40 ‰ |
| Viișoara | 1.634 | −10,0% | 32,7 loc./km² | 49,9 km² | 19,0 ‰ | 2,45 ‰ |
| Dodești | 1.611 | −10,3% | 51,4 loc./km² | 31,3 km² | 21,1 ‰ | 3,10 ‰ |
| Pochidia | 1.603 | −6,9% | 38,0 loc./km² | 42,2 km² | 15,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Pogonești | 1.594 | −8,8% | 56,8 loc./km² | 28,1 km² | 15,7 ‰ | 1,25 ‰ |
| Vutcani | 1.593 | −20,5% | 22,5 loc./km² | 70,8 km² | 10,7 ‰ | 0,63 ‰ |
| Crețești | 1.559 | −12,9% | 29,2 loc./km² | 53,3 km² | 10,3 ‰ | 1,92 ‰ |
| Ibănești | 1.444 | −9,1% | 33,4 loc./km² | 43,2 km² | 16,6 ‰ | 1,39 ‰ |
| Bogdănița | 1.423 | −9,7% | 29,5 loc./km² | 48,3 km² | 12,6 ‰ | 3,51 ‰ |
| Alexandru Vlahuță | 1.371 | −13,9% | 33,3 loc./km² | 41,1 km² | 13,9 ‰ | 0,73 ‰ |
| Blăgești | 1.084 | −23,5% | 22,3 loc./km² | 48,5 km² | 9,2 ‰ | 0,92 ‰ |
Vaslui (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Vaslui (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 22,9 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 1,52 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,38 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 1.771 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 3,24 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 20,6 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,02 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,20 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,29 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,49 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 109 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,6 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,2 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 145 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,23 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 19,0 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 31,0 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 186.587 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 375,3 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 44,6 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,07 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 114 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 3,1% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,3 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 9,9 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 3,8 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Vaslui (județ)?
Număr de localități în Vaslui (județ): 86. Cea mai populată este Vaslui, cu o populație de 131.722.
Care este populația din Vaslui (județ)?
Vaslui (județ) are o populație de 497.221 (2026), adică o densitate a populației de 94 loc./km².
Care localitate din județul Vaslui (județ) crește cel mai repede?
Bogdana are cea mai rapidă creștere din județul Vaslui (județ) în ultimii 10 ani: +114,4%.