Ceuașu de Câmpie: populație și statistici
Ceuașu de Câmpie are o populație de 6.269 (2026), pe o suprafață de 83,4 km², cu o densitate a populației de 75,1 loc./km². Se află pe locul 517 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.269
- 83,4 km²
- 75 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Ceuașu de Câmpie ocupă locul 16 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,05 km în Ceuașu de Câmpie, față de o medie de 3,70 km în județul Mureș și 3,05 km la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Ceuașu de Câmpie, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Ceuașu de Câmpie în cifre
Unde se află Ceuașu de Câmpie?
localități vecine
- Mădăraș6,3 km · 1.586
- Glodeni6,9 km · 3.670
- Băla7,0 km · 535
- Sântana de Mureș8,1 km · 6.743
- Șincai9,3 km · 1.567
- Band10 km · 6.697
- Râciu10 km · 3.502
- Voivodeni11 km · 1.701
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ceuașu de Câmpie în timp
Populația localității Ceuașu de Câmpie a fost de 6.106 în 2016 și de 6.269 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.214 |
| 2022 | 6.209 |
| 2023 | 6.202 |
| 2024 | 6.239 |
| 2025 | 6.282 |
| 2026 | 6.269 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.685.
- Cea mai apropiată localitate este Mădăraș, la 6,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sâncraiu de Mureș (populație: 11.605), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ceuașu de Câmpie
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.392 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.201 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 690 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,02 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.510 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,07 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 921 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.800 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 510 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 446,6 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.050 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,3 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,75 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 735 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 11,84 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 123 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 352 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 333 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 0,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.124 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 130 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 719 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 600 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,6 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.321 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,7 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 857 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,05 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.689 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,96 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.063 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ceuașu de Câmpie | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Întrebări frecvente
Care este populația din Ceuașu de Câmpie?
Populația localității Ceuașu de Câmpie este de 6.269 (2026), pe locul 517 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ceuașu de Câmpie?
Ceuașu de Câmpie are o suprafață de 83,4 km², cu o densitate a populației de 75 loc./km².
Populația din Ceuașu de Câmpie crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ceuașu de Câmpie a trecut de la 6.106 la 6.269, adică o variație de +2,7%.
Unde se află Ceuașu de Câmpie?
Ceuașu de Câmpie se află în județul Mureș. Latitudine 46,651, longitudine 24,486.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceuașu de Câmpie?
În Ceuașu de Câmpie, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,05 km (2025), pe locul 1.689 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceuașu de Câmpie?
În Ceuașu de Câmpie, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2026), pe locul 3.124 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Ceuașu de Câmpie?
Cele mai apropiate de Ceuașu de Câmpie sunt: Mădăraș (6,3 km), Glodeni (6,9 km), Băla (7,0 km), Sântana de Mureș (8,1 km), Șincai (9,3 km).