Județ
Satu Mare (județ): localități în cifre
Satu Mare (județ) are o populație de 375.376 pe o suprafață de 4.420 km², cu o densitate de 85 loc./km². Număr de localități: 65. Populație: −4,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 375.376
- 65 de localități
- 4.420 km²
- 85 loc./km²
Hartă și clasamente: Satu Mare (județ)
Toate localitățile din Satu Mare (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Satu Mare | 110.409 | −9,9% | 741,7 loc./km² | 148,8 km² | 69,4 ‰ | 3,60 ‰ |
| Carei | 22.848 | −7,1% | 222,8 loc./km² | 102,5 km² | 46,5 ‰ | 1,88 ‰ |
| Negrești-Oaș | 16.175 | −4,3% | 124,3 loc./km² | 130,2 km² | 61,7 ‰ | 3,89 ‰ |
| Tășnad | 8.840 | −7,3% | 91,4 loc./km² | 96,7 km² | 31,9 ‰ | 2,83 ‰ |
| Turț | 8.344 | +0,3% | 102,4 loc./km² | 81,5 km² | 29,8 ‰ | 2,28 ‰ |
| Bixad | 7.532 | −0,3% | 97,1 loc./km² | 77,5 km² | 32,9 ‰ | 1,99 ‰ |
| Ardud | 7.472 | +0,1% | 52,6 loc./km² | 142,0 km² | 32,9 ‰ | 1,74 ‰ |
| Livada | 7.138 | −2,8% | 61,1 loc./km² | 116,9 km² | 24,8 ‰ | 1,12 ‰ |
| Odoreu | 7.024 | +18,7% | 147,2 loc./km² | 47,7 km² | 62,8 ‰ | 4,70 ‰ |
| Păulești | 6.690 | +15,0% | 111,3 loc./km² | 60,1 km² | 55,3 ‰ | 3,44 ‰ |
| Medieșu Aurit | 6.683 | −2,4% | 65,0 loc./km² | 102,8 km² | 34,1 ‰ | 1,95 ‰ |
| Lazuri | 6.587 | +5,3% | 92,9 loc./km² | 70,9 km² | 32,5 ‰ | 2,58 ‰ |
| Vetiș | 6.101 | +12,5% | 112,4 loc./km² | 54,3 km² | 47,5 ‰ | 3,28 ‰ |
| Certeze | 5.844 | −0,2% | 57,6 loc./km² | 101,5 km² | 51,2 ‰ | 3,25 ‰ |
| Călinești-Oaș | 5.179 | +0,7% | 123,1 loc./km² | 42,1 km² | 37,5 ‰ | 3,09 ‰ |
| Halmeu | 5.164 | −3,4% | 98,1 loc./km² | 52,6 km² | 20,3 ‰ | 1,94 ‰ |
| Moftin | 4.372 | −3,2% | 34,1 loc./km² | 128,0 km² | 15,8 ‰ | 1,60 ‰ |
| Turulung | 4.321 | −0,4% | 75,0 loc./km² | 57,6 km² | 19,4 ‰ | 1,16 ‰ |
| Micula | 4.188 | +0,5% | 111,0 loc./km² | 37,7 km² | 23,2 ‰ | 0,96 ‰ |
| Botiz | 4.182 | +9,0% | 141,5 loc./km² | 29,6 km² | 47,6 ‰ | 4,54 ‰ |
| Dorolț | 4.157 | +1,6% | 118,3 loc./km² | 35,1 km² | 30,8 ‰ | 1,44 ‰ |
| Viile Satu Mare | 4.114 | +8,2% | 50,5 loc./km² | 81,4 km² | 54,9 ‰ | 5,10 ‰ |
| Vama | 4.087 | −0,4% | 80,0 loc./km² | 51,1 km² | 36,0 ‰ | 3,91 ‰ |
| Supur | 4.002 | −4,8% | 33,0 loc./km² | 121,4 km² | 18,2 ‰ | 1,75 ‰ |
| Culciu | 3.949 | −5,2% | 49,7 loc./km² | 79,4 km² | 37,0 ‰ | 2,28 ‰ |
| Gherța Mică | 3.854 | +4,0% | 99,1 loc./km² | 38,9 km² | 26,7 ‰ | 0,52 ‰ |
| Tarna Mare | 3.821 | −4,6% | 74,2 loc./km² | 51,5 km² | 20,4 ‰ | 2,09 ‰ |
| Bătarci | 3.689 | −4,4% | 61,6 loc./km² | 59,9 km² | 23,6 ‰ | 2,17 ‰ |
| Sanislău | 3.679 | −2,1% | 49,2 loc./km² | 74,8 km² | 18,2 ‰ | 1,63 ‰ |
| Orașu Nou | 3.522 | −9,2% | 55,8 loc./km² | 63,1 km² | 36,3 ‰ | 1,70 ‰ |
| Berveni | 3.442 | −6,6% | 71,9 loc./km² | 47,9 km² | 12,5 ‰ | 2,61 ‰ |
| Beltiug | 3.383 | −1,9% | 28,8 loc./km² | 117,6 km² | 31,3 ‰ | 0,59 ‰ |
| Târșolț | 3.141 | +1,6% | 98,0 loc./km² | 32,0 km² | 18,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Căpleni | 3.139 | −2,6% | 101,5 loc./km² | 30,9 km² | 23,3 ‰ | 1,59 ‰ |
| Socond | 3.122 | +5,8% | 35,2 loc./km² | 88,8 km² | 54,5 ‰ | 1,60 ‰ |
| Acâș | 3.109 | +3,1% | 48,6 loc./km² | 64,0 km² | 18,0 ‰ | 1,61 ‰ |
| Doba | 3.022 | +1,1% | 42,8 loc./km² | 70,7 km² | 25,8 ‰ | 2,65 ‰ |
| Pișcolt | 3.003 | −6,3% | 42,2 loc./km² | 71,1 km² | 18,6 ‰ | 1,00 ‰ |
| Racșa | 3.003 | +0,7% | 68,9 loc./km² | 43,6 km² | 24,0 ‰ | 3,66 ‰ |
| Hodod | 2.910 | −3,8% | 37,9 loc./km² | 76,9 km² | 13,1 ‰ | 1,03 ‰ |
| Apa | 2.718 | −1,5% | 61,1 loc./km² | 44,5 km² | 30,5 ‰ | 2,58 ‰ |
| Andrid | 2.655 | −0,9% | 42,5 loc./km² | 62,4 km² | 17,3 ‰ | 1,51 ‰ |
| Bogdand | 2.581 | −9,6% | 31,1 loc./km² | 83,1 km² | 19,0 ‰ | 2,32 ‰ |
| Porumbești | 2.550 | −4,0% | 76,7 loc./km² | 33,2 km² | 12,9 ‰ | 1,18 ‰ |
| Crucișor | 2.519 | −5,5% | 61,5 loc./km² | 41,0 km² | 22,2 ‰ | 1,19 ‰ |
| Santău | 2.481 | −5,0% | 30,0 loc./km² | 82,8 km² | 18,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Căuaș | 2.430 | −4,4% | 25,5 loc./km² | 95,3 km² | 22,2 ‰ | 0,41 ‰ |
| Tiream | 2.375 | −2,3% | 44,0 loc./km² | 54,0 km² | 21,5 ‰ | 0,84 ‰ |
| Cămărzana | 2.278 | −6,4% | 46,0 loc./km² | 49,5 km² | 18,4 ‰ | 0,88 ‰ |
| Bârsău | 2.146 | −7,9% | 41,1 loc./km² | 52,2 km² | 21,4 ‰ | 1,40 ‰ |
| Craidorolț | 2.125 | −5,6% | 22,8 loc./km² | 93,4 km² | 19,3 ‰ | 1,41 ‰ |
| Terebești | 2.101 | +10,7% | 37,9 loc./km² | 55,5 km² | 26,2 ‰ | 3,81 ‰ |
| Agriș | 2.097 | −1,8% | 68,9 loc./km² | 30,4 km² | 28,6 ‰ | 1,43 ‰ |
| Pomi | 1.977 | +2,7% | 34,1 loc./km² | 58,1 km² | 28,3 ‰ | 1,52 ‰ |
| Foieni | 1.897 | −2,2% | 46,9 loc./km² | 40,5 km² | 19,0 ‰ | 0,53 ‰ |
| Petrești | 1.873 | −2,8% | 63,4 loc./km² | 29,5 km² | 21,9 ‰ | 1,07 ‰ |
| Valea Vinului | 1.845 | −7,9% | 20,7 loc./km² | 89,1 km² | 32,0 ‰ | 2,17 ‰ |
| Homoroade | 1.728 | −5,5% | 16,3 loc./km² | 105,7 km² | 39,9 ‰ | 2,31 ‰ |
| Săuca | 1.614 | +4,9% | 30,6 loc./km² | 52,7 km² | 26,6 ‰ | 1,24 ‰ |
| Pir | 1.520 | −4,6% | 37,0 loc./km² | 41,1 km² | 13,8 ‰ | 0,66 ‰ |
| Urziceni | 1.461 | −1,4% | 45,3 loc./km² | 32,2 km² | 24,6 ‰ | 2,05 ‰ |
| Cehal | 1.366 | −17,0% | 20,8 loc./km² | 65,5 km² | 19,0 ‰ | 2,20 ‰ |
| Cămin | 1.336 | −4,8% | 70,2 loc./km² | 19,0 km² | 28,4 ‰ | 1,50 ‰ |
| Ciumești | 1.297 | −4,7% | 28,6 loc./km² | 45,3 km² | 10,0 ‰ | 0,77 ‰ |
| Săcășeni | 1.165 | −7,4% | 14,1 loc./km² | 82,6 km² | 18,9 ‰ | 0,86 ‰ |
Satu Mare (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Satu Mare (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 44,1 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,61 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,44 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 6.399 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,74 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 27,5 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 4,61 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,79 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,49 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,80 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 138 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,7 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 569 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,34 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 12,9 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 14,6 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 158.672 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 422,7 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 55,3 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,01 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 213 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,4% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,4 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 10,5 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 10,1 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Satu Mare (județ)?
Număr de localități în Satu Mare (județ): 65. Cea mai populată este Satu Mare, cu o populație de 110.409.
Care este populația din Satu Mare (județ)?
Satu Mare (județ) are o populație de 375.376 (2026), adică o densitate a populației de 85 loc./km².
Care localitate din județul Satu Mare (județ) crește cel mai repede?
Odoreu are cea mai rapidă creștere din județul Satu Mare (județ) în ultimii 10 ani: +18,7%.