Județ
Neamț: localități în cifre
Neamț (județ) are o populație de 539.811 pe o suprafață de 5.897 km², cu o densitate de 92 loc./km². Număr de localități: 83. Populație: −6,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 539.811
- 83 de localități
- 5.897 km²
- 92 loc./km²
Hartă și clasamente: Neamț
Populație (după domiciliu)
- Piatra Neamț104.420
- Roman63.432
- Târgu Neamț22.882
- Săbăoani11.592
- Roznov10.168
Evoluția populației în 10 ani
- Dumbrava Roșie+7,8%
- Săvinești+6,7%
- Cordun+5,2%
- Târgu Neamț+3,7%
- Dobreni+0,9%
Densitatea populației
- Roman2.153 loc./km²
- Piatra Neamț1.350 loc./km²
- Târgu Neamț532,5 loc./km²
- Tămășeni414,3 loc./km²
- Săvinești361,3 loc./km²
Toate localitățile din Neamț
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Piatra Neamț | 104.420 | −9,6% | 1.350 loc./km² | 77,3 km² | 54,4 ‰ | 2,52 ‰ |
| Roman | 63.432 | −10,4% | 2.153 loc./km² | 29,5 km² | 34,5 ‰ | 1,56 ‰ |
| Târgu Neamț | 22.882 | +3,7% | 532,5 loc./km² | 43,0 km² | 46,6 ‰ | 2,49 ‰ |
| Săbăoani | 11.592 | −2,6% | 346,8 loc./km² | 33,4 km² | 17,0 ‰ | 1,55 ‰ |
| Roznov | 10.168 | −1,6% | 251,7 loc./km² | 40,4 km² | 35,4 ‰ | 1,67 ‰ |
| Tămășeni | 9.736 | −1,9% | 414,3 loc./km² | 23,5 km² | 19,5 ‰ | 1,44 ‰ |
| Borlești | 9.006 | −5,8% | 83,9 loc./km² | 107,4 km² | 26,1 ‰ | 0,89 ‰ |
| Dumbrava Roșie | 8.980 | +7,8% | 170,8 loc./km² | 52,6 km² | 55,1 ‰ | 3,01 ‰ |
| Pipirig | 8.842 | −2,4% | 45,5 loc./km² | 194,5 km² | 34,2 ‰ | 2,71 ‰ |
| Cordun | 8.353 | +5,2% | 200,2 loc./km² | 41,7 km² | 30,5 ‰ | 1,44 ‰ |
| Vânători-Neamț | 8.352 | −4,3% | 50,1 loc./km² | 166,7 km² | 28,3 ‰ | 2,04 ‰ |
| Răucești | 8.129 | −5,5% | 104,7 loc./km² | 77,7 km² | 20,4 ‰ | 0,49 ‰ |
| Piatra Șoimului | 8.110 | −6,1% | 55,0 loc./km² | 147,6 km² | 16,8 ‰ | 1,23 ‰ |
| Bicaz | 7.496 | −13,2% | 56,0 loc./km² | 133,9 km² | 37,2 ‰ | 0,93 ‰ |
| Doljești | 7.328 | −4,3% | 211,1 loc./km² | 34,7 km² | 12,7 ‰ | 0,96 ‰ |
| Săvinești | 7.277 | +6,7% | 361,3 loc./km² | 20,1 km² | 53,0 ‰ | 2,20 ‰ |
| Horia | 7.130 | −3,1% | 179,3 loc./km² | 39,8 km² | 37,2 ‰ | 2,24 ‰ |
| Gherăești | 6.509 | −3,7% | 223,9 loc./km² | 29,1 km² | 20,3 ‰ | 1,23 ‰ |
| Borca | 6.235 | −6,5% | 30,5 loc./km² | 204,2 km² | 40,7 ‰ | 2,73 ‰ |
| Petricani | 6.083 | −0,7% | 80,5 loc./km² | 75,6 km² | 15,6 ‰ | 1,48 ‰ |
| Alexandru cel Bun | 6.080 | +0,6% | 72,6 loc./km² | 83,8 km² | 66,6 ‰ | 3,12 ‰ |
| Zănești | 5.637 | −8,3% | 168,4 loc./km² | 33,5 km² | 25,9 ‰ | 1,06 ‰ |
| Ion Creangă | 5.544 | −4,4% | 73,5 loc./km² | 75,4 km² | 18,0 ‰ | 0,36 ‰ |
| Pângărați | 5.313 | −3,5% | 43,7 loc./km² | 121,5 km² | 28,2 ‰ | 2,64 ‰ |
| Podoleni | 5.204 | −10,0% | 129,1 loc./km² | 40,3 km² | 19,4 ‰ | 1,35 ‰ |
| Rediu | 5.118 | −6,0% | 141,7 loc./km² | 36,1 km² | 19,1 ‰ | 1,37 ‰ |
| Girov | 5.071 | −2,2% | 73,8 loc./km² | 68,7 km² | 51,1 ‰ | 2,17 ‰ |
| Sagna | 5.056 | −5,3% | 95,0 loc./km² | 53,2 km² | 16,2 ‰ | 1,19 ‰ |
| Botești | 4.870 | −6,2% | 138,0 loc./km² | 35,3 km² | 16,0 ‰ | 1,64 ‰ |
| Grumăzești | 4.869 | −11,3% | 119,4 loc./km² | 40,8 km² | 26,5 ‰ | 1,44 ‰ |
| Trifești | 4.849 | −4,3% | 80,5 loc./km² | 60,2 km² | 25,0 ‰ | 0,41 ‰ |
| Gârcina | 4.828 | −2,3% | 39,5 loc./km² | 122,1 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Icușești | 4.692 | −3,3% | 75,1 loc./km² | 62,5 km² | 13,6 ‰ | 1,49 ‰ |
| Poiana Teiului | 4.577 | −7,8% | 27,7 loc./km² | 165,5 km² | 34,3 ‰ | 0,66 ‰ |
| Bodești | 4.341 | −9,3% | 68,7 loc./km² | 63,1 km² | 41,2 ‰ | 3,46 ‰ |
| Bicaz-Chei | 4.311 | −7,6% | 44,1 loc./km² | 97,7 km² | 33,9 ‰ | 2,09 ‰ |
| Crăcăoani | 4.108 | −7,2% | 31,2 loc./km² | 131,8 km² | 19,7 ‰ | 0,49 ‰ |
| Valea Ursului | 4.058 | −5,3% | 62,8 loc./km² | 64,7 km² | 6,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Agapia | 4.038 | −6,3% | 66,9 loc./km² | 60,4 km² | 27,7 ‰ | 0,74 ‰ |
| Cândești | 3.890 | −8,9% | 102,4 loc./km² | 38,0 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Timișești | 3.882 | −5,3% | 79,7 loc./km² | 48,7 km² | 26,5 ‰ | 2,06 ‰ |
| Români | 3.881 | −10,0% | 72,4 loc./km² | 53,6 km² | 15,7 ‰ | 1,55 ‰ |
| Păstrăveni | 3.864 | −5,3% | 102,8 loc./km² | 37,6 km² | 16,0 ‰ | 1,04 ‰ |
| Urecheni | 3.846 | −7,3% | 125,3 loc./km² | 30,7 km² | 18,5 ‰ | 0,52 ‰ |
| Bălțătești | 3.839 | −9,8% | 109,6 loc./km² | 35,0 km² | 25,3 ‰ | 0,52 ‰ |
| Brusturi | 3.695 | −8,4% | 73,7 loc./km² | 50,1 km² | 11,1 ‰ | 0,81 ‰ |
| Oniceni | 3.668 | −1,6% | 81,8 loc./km² | 44,9 km² | 4,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Țibucani | 3.644 | −11,7% | 74,3 loc./km² | 49,1 km² | 14,5 ‰ | 1,10 ‰ |
| Bicazu Ardelean | 3.443 | −11,3% | 30,6 loc./km² | 112,5 km² | 25,3 ‰ | 1,45 ‰ |
| Hangu | 3.414 | −13,5% | 26,4 loc./km² | 129,3 km² | 26,7 ‰ | 2,05 ‰ |
| Mărgineni | 3.404 | −12,3% | 56,9 loc./km² | 59,8 km² | 15,6 ‰ | 0,88 ‰ |
| Costișa | 3.327 | −5,8% | 121,5 loc./km² | 27,4 km² | 27,4 ‰ | 2,40 ‰ |
| Tarcău | 3.226 | −7,7% | 8,1 loc./km² | 397,4 km² | 37,8 ‰ | 1,55 ‰ |
| Bahna | 3.133 | −11,2% | 54,9 loc./km² | 57,1 km² | 9,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Bârgăuani | 3.078 | −19,9% | 41,3 loc./km² | 74,5 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Secuieni | 3.004 | −7,4% | 40,6 loc./km² | 74,0 km² | 31,0 ‰ | 1,66 ‰ |
| Farcașa | 3.003 | −6,8% | 32,5 loc./km² | 92,4 km² | 37,3 ‰ | 3,00 ‰ |
| Dămuc | 2.845 | −7,3% | 15,7 loc./km² | 180,7 km² | 27,8 ‰ | 1,05 ‰ |
| Ștefan cel Mare | 2.816 | −10,1% | 56,2 loc./km² | 50,1 km² | 26,3 ‰ | 0,36 ‰ |
| Bozieni | 2.711 | −9,3% | 60,4 loc./km² | 44,9 km² | 10,0 ‰ | 0,37 ‰ |
| Boghicea | 2.530 | −4,1% | 63,5 loc./km² | 39,9 km² | 11,1 ‰ | 1,19 ‰ |
| Tazlău | 2.518 | −10,5% | 15,6 loc./km² | 161,8 km² | 19,9 ‰ | 0,40 ‰ |
| Tașca | 2.443 | −6,9% | 25,5 loc./km² | 95,7 km² | 28,2 ‰ | 2,05 ‰ |
| Dochia | 2.431 | −4,9% | 78,2 loc./km² | 31,1 km² | 18,5 ‰ | 0,41 ‰ |
| Dulcești | 2.395 | −9,1% | 47,5 loc./km² | 50,4 km² | 30,5 ‰ | 1,25 ‰ |
| Gâdinți | 2.392 | −3,8% | 54,0 loc./km² | 44,3 km² | 14,6 ‰ | 0,42 ‰ |
| Ceahlău | 2.313 | −6,1% | 23,9 loc./km² | 96,8 km² | 54,0 ‰ | 5,19 ‰ |
| Grințieș | 2.247 | −10,3% | 15,9 loc./km² | 141,6 km² | 36,5 ‰ | 0,89 ‰ |
| Tupilați | 2.053 | −6,4% | 63,3 loc./km² | 32,5 km² | 29,7 ‰ | 1,95 ‰ |
| Dragomirești | 2.020 | −10,0% | 49,8 loc./km² | 40,6 km² | 23,3 ‰ | 2,97 ‰ |
| Făurei | 1.971 | −10,3% | 38,3 loc./km² | 51,4 km² | 15,7 ‰ | 1,52 ‰ |
| Războieni | 1.942 | −15,8% | 53,9 loc./km² | 36,0 km² | 17,5 ‰ | 1,54 ‰ |
| Stănița | 1.896 | −13,4% | 21,6 loc./km² | 87,8 km² | 13,2 ‰ | 1,05 ‰ |
| Moldoveni | 1.887 | −13,1% | 46,3 loc./km² | 40,8 km² | 14,8 ‰ | 1,06 ‰ |
| Bâra | 1.850 | −8,3% | 77,1 loc./km² | 24,0 km² | 15,1 ‰ | 1,62 ‰ |
| Dobreni | 1.823 | +0,9% | 75,3 loc./km² | 24,2 km² | 45,5 ‰ | 4,39 ‰ |
| Ghindăoani | 1.709 | −17,2% | 74,4 loc./km² | 23,0 km² | 13,5 ‰ | 0,59 ‰ |
| Ruginoasa | 1.683 | −12,2% | 55,7 loc./km² | 30,2 km² | 22,0 ‰ | 1,19 ‰ |
| Negrești | 1.680 | −9,7% | 48,5 loc./km² | 34,6 km² | 31,0 ‰ | 4,76 ‰ |
| Drăgănești | 1.475 | −5,4% | 55,2 loc./km² | 26,7 km² | 21,7 ‰ | 2,03 ‰ |
| Văleni | 1.469 | −4,5% | 42,0 loc./km² | 35,0 km² | 12,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Poienari | 1.463 | −10,7% | 42,3 loc./km² | 34,6 km² | 14,4 ‰ | 0,68 ‰ |
| Pâncești | 1.384 | −10,2% | 37,1 loc./km² | 37,3 km² | 7,2 ‰ | 0,00 ‰ |
Neamț comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Neamț | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 33,1 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 1,72 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,91 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 6.207 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 3,94 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 21,7 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,54 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,59 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,45 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,59 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 124 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,7 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,4 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 743 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,85 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 15,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 17,9 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 240.582 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 445,7 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,4 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,92 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 161 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,6% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,9 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,0 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 24,6 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Neamț?
Număr de localități în Neamț: 83. Cea mai populată este Piatra Neamț, cu o populație de 104.420.
Care este populația din Neamț?
Neamț are o populație de 539.811 (2026), adică o densitate a populației de 92 loc./km².
Care localitate din județul Neamț crește cel mai repede?
Dumbrava Roșie are cea mai rapidă creștere din județul Neamț în ultimii 10 ani: +7,8%.