Iclănzel: populație și statistici
Iclănzel are o populație de 1.920 (2026), pe o suprafață de 61,6 km², cu o densitate a populației de 31,2 loc./km². Se află pe locul 2.394 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.920
- 61,6 km²
- 31 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Iclănzel ocupă locul 72 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 17,97 km în Iclănzel, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,04 ‰ în Iclănzel, față de o medie de 0,82 ‰ în județul Mureș și 0,60 ‰ la nivel național.
Iclănzel: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 20).
Iclănzel în cifre
Unde se află Iclănzel?
Populația din Iclănzel în timp
Populația localității Iclănzel a fost de 2.145 în 2016 și de 1.920 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.032 |
| 2022 | 2.016 |
| 2023 | 1.996 |
| 2024 | 1.965 |
| 2025 | 1.942 |
| 2026 | 1.920 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.625.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Papiu Ilarian, la 4,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Band (populație: 6.697), la 9,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Iclănzel
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.363 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 381 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,50 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.402 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.005 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.429 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 523,4 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.163 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,6 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.484 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 17,97 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 43 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 293 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 450 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.975 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,04 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.530 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 89 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,6 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.224 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,04 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 477 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,04 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 124 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Iclănzel | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 86 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.789 din 3.158 |
Societăți pe activități economice: Iclănzel
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 25,5%
- Transport și depozitare22 · 21,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 7,8%
- Construcții8 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante8 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 5,9%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 5,9%
- Industria prelucrătoare5 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 19,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 13,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 6,9%
- Construcții de clădiri5 · 4,9%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 4,9%
- Lucrări speciale de construcții4 · 3,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 3,9%
- Activități poștale și de curier4 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Iclănzel?
Populația localității Iclănzel este de 1.920 (2026), pe locul 2.394 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Iclănzel?
Iclănzel are o suprafață de 61,6 km², cu o densitate a populației de 31 loc./km².
Populația din Iclănzel crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Iclănzel a trecut de la 2.145 la 1.920, adică o variație de −10,5%.
Unde se află Iclănzel?
Iclănzel se află în județul Mureș. Latitudine 46,556, longitudine 24,272.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iclănzel?
În Iclănzel, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 17,97 km (2025), pe locul 43 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iclănzel?
În Iclănzel, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,04 ‰ (2024), pe locul 124 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Iclănzel?
Cele mai apropiate de Iclănzel sunt: Papiu Ilarian (4,7 km), Grebenișu de Câmpie (6,5 km), Band (9,1 km), Șăulia (9,5 km), Zau de Câmpie (10 km).