Nadeș: populație și statistici
Nadeș are o populație de 3.152 (2026), pe o suprafață de 68,7 km², cu o densitate a populației de 45,9 loc./km². Se află pe locul 1.476 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.152
- 68,7 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Nadeș ocupă locul 46 (număr de localități: 102).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 318,8 ‰ în Nadeș, față de o medie de 444,4 ‰ în județul Mureș și 470,2 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 13,3 ‰ în Nadeș, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Mureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Nadeș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Nadeș în cifre
Unde se află Nadeș?
localități vecine
- Vețca6,2 km · 737
- Bălăușeri7,4 km · 4.838
- Fântânele9,8 km · 4.754
- Zagăr10 km · 1.317
- Albești11 km · 6.306
- Sighișoara12 km · 31.045
- Hoghilag13 km · 2.556
- Săcel14 km · 1.144
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Nadeș în timp
Populația localității Nadeș a fost de 2.998 în 2016 și de 3.152 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.035 |
| 2022 | 3.029 |
| 2023 | 3.046 |
| 2024 | 3.062 |
| 2025 | 3.112 |
| 2026 | 3.152 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.626.
- Cea mai apropiată localitate este Vețca, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bălăușeri (populație: 4.838), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Nadeș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,0 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.031 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.996 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 106 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,95 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.689 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.005 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.429 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 318,8 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.104 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,8 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.165 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,95 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.178 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,89 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 640 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 96 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 870 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,5 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.777 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,59 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.059 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 62 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,4% | 1,6% | 2,3% | pe locul 157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.010 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Nadeș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 819 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Nadeș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 20,6%
- Transport și depozitare19 · 14,0%
- Construcții18 · 13,2%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 13,2%
- Industria prelucrătoare10 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 5,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 5,9%
- Hoteluri și restaurante6 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții18 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 13,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 11,0%
- Construcții de clădiri14 · 10,3%
- Activități de închiriere și leasing11 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 7,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră8 · 5,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi8 · 5,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Nadeș?
Populația localității Nadeș este de 3.152 (2026), pe locul 1.476 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Nadeș?
Nadeș are o suprafață de 68,7 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Nadeș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Nadeș a trecut de la 2.998 la 3.152, adică o variație de +5,1%.
Unde se află Nadeș?
Nadeș se află în județul Mureș. Latitudine 46,317, longitudine 24,739.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nadeș?
În Nadeș, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 318,8 ‰ (2025), pe locul 3.104 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nadeș?
În Nadeș, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 13,3 ‰ (2025), pe locul 106 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Nadeș?
Cele mai apropiate de Nadeș sunt: Vețca (6,2 km), Bălăușeri (7,4 km), Fântânele (9,8 km), Zagăr (10 km), Albești (11 km).