Sângeorgiu de Pădure: populație și statistici
Sângeorgiu de Pădure are o populație de 5.216 (2026), pe o suprafață de 71,1 km², cu o densitate a populației de 73,4 loc./km². Se află pe locul 692 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.216
- 71,1 km²
- 73 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Sângeorgiu de Pădure ocupă locul 23 (număr de localități: 102).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,92 ‰ în Sângeorgiu de Pădure, față de o medie de 1,84 ‰ în județul Mureș și 1,08 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 169 ‰ în Sângeorgiu de Pădure, față de o medie de 168 ‰ în județul Mureș și 163 ‰ la nivel național.
Sângeorgiu de Pădure: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 65).
Sângeorgiu de Pădure în cifre
Unde se află Sângeorgiu de Pădure?
Populația din Sângeorgiu de Pădure în timp
Populația localității Sângeorgiu de Pădure a fost de 5.476 în 2016 și de 5.216 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.374 |
| 2022 | 5.358 |
| 2023 | 5.327 |
| 2024 | 5.278 |
| 2025 | 5.240 |
| 2026 | 5.216 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.959.
- Cea mai apropiată localitate este Fântânele, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cristuru Secuiesc (populație: 10.616), la 21 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sângeorgiu de Pădure
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.903 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.038 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,35 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.961 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.445 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 658 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 468,8 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.781 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,2 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 695 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,38 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.687 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,18 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 612 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 285 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 468 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,5 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.573 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,53 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.122 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 107 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 918 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 13 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.136 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 732 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,9 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.737 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,97 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 663 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,26 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 144 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 828 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,92 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 28 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sângeorgiu de Pădure | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 169 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 228 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sângeorgiu de Pădure
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor86 · 24,0%
- Construcții41 · 11,5%
- Industria prelucrătoare38 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport38 · 10,6%
- Hoteluri și restaurante35 · 9,8%
- Transport și depozitare26 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 6,4%
- Arte, spectacole și activități recreative19 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor65 · 18,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 11,5%
- Lucrări speciale de construcții38 · 10,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație29 · 8,1%
- Construcții de clădiri27 · 7,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 6,4%
- Activități de închiriere și leasing19 · 5,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative17 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi16 · 4,5%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră13 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sângeorgiu de Pădure?
Populația localității Sângeorgiu de Pădure este de 5.216 (2026), pe locul 692 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sângeorgiu de Pădure?
Sângeorgiu de Pădure are o suprafață de 71,1 km², cu o densitate a populației de 73 loc./km².
Populația din Sângeorgiu de Pădure crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sângeorgiu de Pădure a trecut de la 5.476 la 5.216, adică o variație de −4,7%.
Unde se află Sângeorgiu de Pădure?
Sângeorgiu de Pădure se află în județul Mureș. Latitudine 46,430, longitudine 24,842.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sângeorgiu de Pădure?
În Sângeorgiu de Pădure, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,92 ‰ (2024), pe locul 28 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sângeorgiu de Pădure?
În Sângeorgiu de Pădure, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 169 ‰ (2025), pe locul 228 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Sângeorgiu de Pădure?
Cele mai apropiate de Sângeorgiu de Pădure sunt: Fântânele (5,2 km), Neaua (6,2 km), Gălești (9,3 km), Ghindari (9,4 km), Vețca (9,6 km).