Lunca Bradului: populație și statistici
Lunca Bradului are o populație de 1.822 (2026), pe o suprafață de 310,1 km², cu o densitate a populației de 5,9 loc./km². Se află pe locul 2.492 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.822
- 310,1 km²
- 6 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Lunca Bradului ocupă locul 73 (număr de localități: 102).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 859,5 ‰ în Lunca Bradului, față de o medie de 444,4 ‰ în județul Mureș și 470,2 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 8,2 ‰ în Lunca Bradului, față de o medie de 14,3 ‰ în județul Mureș și 18,5 ‰ la nivel național.
Lunca Bradului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Lunca Bradului în cifre
Unde se află Lunca Bradului?
Populația din Lunca Bradului în timp
Populația localității Lunca Bradului a fost de 2.077 în 2016 și de 1.822 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.945 |
| 2022 | 1.911 |
| 2023 | 1.889 |
| 2024 | 1.874 |
| 2025 | 1.845 |
| 2026 | 1.822 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 43.438.
- Densitatea populației sale este de 15,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Răstolița, la 8,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Toplița (populație: 14.715), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca Bradului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.011 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.201 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.384 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,49 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.926 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,20 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 860 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.566 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 1.431 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 859,5 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 80 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,2 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 934 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,55 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.505 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,3 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.425 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,74 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.077 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 76 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.466 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,1 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 200 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 653 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 305 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 93,9 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 123 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 48,3 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 435 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,65 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.406 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.309 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Lunca Bradului | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,5 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 688 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca Bradului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 24,1%
- Construcții18 · 13,5%
- Transport și depozitare15 · 11,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 10,5%
- Industria prelucrătoare14 · 10,5%
- Hoteluri și restaurante13 · 9,8%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 6,0%
- Arte, spectacole și activități recreative7 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 15,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 15,0%
- Lucrări speciale de construcții15 · 11,3%
- Construcții de clădiri13 · 9,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 9,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră11 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 8,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)9 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 6,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca Bradului?
Populația localității Lunca Bradului este de 1.822 (2026), pe locul 2.492 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca Bradului?
Lunca Bradului are o suprafață de 310,1 km², cu o densitate a populației de 6 loc./km².
Populația din Lunca Bradului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca Bradului a trecut de la 2.077 la 1.822, adică o variație de −12,3%.
Unde se află Lunca Bradului?
Lunca Bradului se află în județul Mureș. Latitudine 47,008, longitudine 25,124.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Bradului?
În Lunca Bradului, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 859,5 ‰ (2025), pe locul 80 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Bradului?
În Lunca Bradului, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,2 ‰ (2025), pe locul 3.011 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca Bradului?
Cele mai apropiate de Lunca Bradului sunt: Răstolița (8,6 km), Stânceni (11 km), Poiana Stampei (18 km), Toplița (19 km), Deda (19 km).