Ibănești (Mureș): populație și statistici
Ibănești are o populație de 4.194 (2026), pe o suprafață de 312,8 km², cu o densitate a populației de 13,4 loc./km². Se află pe locul 998 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.194
- 312,8 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Ibănești ocupă locul 36 (număr de localități: 102).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,24 ‰ în Ibănești, față de o medie de 5,66 ‰ în județul Mureș și 3,53 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 68,3 m² în Ibănești, față de o medie de 51,3 m² în județul Mureș și 51,1 m² la nivel național.
Ibănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 140).
Ibănești în cifre
Unde se află Ibănești?
Populația din Ibănești în timp
Populația localității Ibănești a fost de 4.288 în 2016 și de 4.194 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.201 |
| 2022 | 4.176 |
| 2023 | 4.182 |
| 2024 | 4.195 |
| 2025 | 4.192 |
| 2026 | 4.194 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 43.807.
- Densitatea populației sale este de 6,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Chiheru de Jos, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sovata (populație: 9.945), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ibănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,30 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 715 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.239 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 762 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 533,9 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.057 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,3 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 224 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,67 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 767 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 56,3 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 340 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,62 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.164 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 164 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 474 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 384 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 33,6 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 314 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,6 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.553 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,86 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.116 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.626 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.552 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.063 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ibănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 103 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ibănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor184 · 23,5%
- Transport și depozitare144 · 18,4%
- Industria prelucrătoare122 · 15,6%
- Construcții67 · 8,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit54 · 6,9%
- Hoteluri și restaurante45 · 5,7%
- Activități administrative și servicii de suport39 · 5,0%
- Arte, spectacole și activități recreative30 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor140 · 17,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor133 · 17,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte127 · 16,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi107 · 13,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)68 · 8,7%
- Lucrări speciale de construcții63 · 8,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră42 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație39 · 5,0%
- Fabricarea produselor din cauciuc și mase plastice33 · 4,2%
- Construcții de clădiri25 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ibănești?
Populația localității Ibănești este de 4.194 (2026), pe locul 998 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ibănești?
Ibănești are o suprafață de 312,8 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Ibănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ibănești a trecut de la 4.288 la 4.194, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Ibănești?
Ibănești se află în județul Mureș. Latitudine 46,763, longitudine 25,031.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ibănești?
În Ibănești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,24 ‰ (2024), pe locul 2.626 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Ibănești?
În Ibănești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 68,3 m² (2025), pe locul 224 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Ibănești?
Cele mai apropiate de Ibănești sunt: Chiheru de Jos (6,6 km), Hodac (7,1 km), Gurghiu (14 km), Eremitu (15 km), Beica de Jos (16 km).