Județ
Mehedinți: localități în cifre
Mehedinți (județ) are o populație de 261.597 pe o suprafață de 4.942 km², cu o densitate de 53 loc./km². Număr de localități: 66. Populație: −8,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 261.597
- 66 de localități
- 4.942 km²
- 53 loc./km²
Hartă și clasamente: Mehedinți
Toate localitățile din Mehedinți
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Drobeta-Turnu Severin | 96.373 | −12,2% | 1.615 loc./km² | 59,7 km² | 49,2 ‰ | 2,36 ‰ |
| Orșova | 11.031 | −14,8% | 225,3 loc./km² | 49,0 km² | 39,7 ‰ | 1,90 ‰ |
| Șimian | 11.026 | +7,2% | 171,0 loc./km² | 64,5 km² | 38,8 ‰ | 2,63 ‰ |
| Strehaia | 10.335 | −9,4% | 95,1 loc./km² | 108,7 km² | 28,4 ‰ | 2,03 ‰ |
| Corcova | 5.948 | −2,3% | 77,5 loc./km² | 76,7 km² | 21,4 ‰ | 1,34 ‰ |
| Vânju Mare | 5.648 | −4,2% | 58,2 loc./km² | 97,1 km² | 26,6 ‰ | 1,06 ‰ |
| Baia de Aramă | 5.228 | −6,6% | 59,9 loc./km² | 87,3 km² | 33,3 ‰ | 2,10 ‰ |
| Jiana | 4.902 | +5,3% | 44,0 loc./km² | 111,3 km² | 15,5 ‰ | 0,82 ‰ |
| Gogoșu | 4.279 | +0,9% | 37,3 loc./km² | 114,7 km² | 17,3 ‰ | 1,87 ‰ |
| Breznița-Ocol | 3.912 | −2,3% | 47,9 loc./km² | 81,6 km² | 26,8 ‰ | 2,04 ‰ |
| Gârla Mare | 3.819 | +4,7% | 59,5 loc./km² | 64,2 km² | 12,6 ‰ | 1,05 ‰ |
| Bala | 3.341 | −12,5% | 29,2 loc./km² | 114,5 km² | 20,1 ‰ | 0,90 ‰ |
| Pătulele | 3.328 | −10,5% | 31,4 loc./km² | 105,9 km² | 24,3 ‰ | 0,60 ‰ |
| Tâmna | 3.182 | −3,8% | 33,2 loc./km² | 95,8 km² | 13,2 ‰ | 1,57 ‰ |
| Butoiești | 3.116 | −4,1% | 45,8 loc./km² | 68,1 km² | 20,5 ‰ | 3,53 ‰ |
| Punghina | 3.064 | −7,0% | 39,4 loc./km² | 77,8 km² | 11,1 ‰ | 0,33 ‰ |
| Cujmir | 3.029 | −9,6% | 68,7 loc./km² | 44,1 km² | 29,1 ‰ | 1,98 ‰ |
| Gruia | 3.006 | −1,2% | 43,2 loc./km² | 69,6 km² | 12,3 ‰ | 0,00 ‰ |
| Devesel | 3.001 | +0,5% | 30,1 loc./km² | 99,8 km² | 26,7 ‰ | 1,67 ‰ |
| Hinova | 2.929 | +1,3% | 41,6 loc./km² | 70,5 km² | 29,0 ‰ | 3,07 ‰ |
| Eșelnița | 2.869 | −1,5% | 15,9 loc./km² | 180,7 km² | 46,0 ‰ | 1,39 ‰ |
| Izvoru Bârzii | 2.722 | −2,0% | 39,5 loc./km² | 68,8 km² | 56,9 ‰ | 4,04 ‰ |
| Broșteni | 2.611 | −6,2% | 57,0 loc./km² | 45,8 km² | 37,9 ‰ | 3,83 ‰ |
| Malovăț | 2.519 | −4,3% | 32,1 loc./km² | 78,4 km² | 39,3 ‰ | 1,98 ‰ |
| Florești | 2.459 | −4,9% | 48,2 loc./km² | 51,0 km² | 22,0 ‰ | 2,03 ‰ |
| Salcia | 2.417 | −13,7% | 41,0 loc./km² | 59,0 km² | 16,1 ‰ | 1,65 ‰ |
| Bălăcița | 2.395 | −13,3% | 24,4 loc./km² | 98,2 km² | 25,9 ‰ | 1,67 ‰ |
| Dârvari | 2.327 | −10,9% | 36,3 loc./km² | 64,1 km² | 12,9 ‰ | 1,29 ‰ |
| Șișești | 2.288 | −12,7% | 30,0 loc./km² | 76,4 km² | 18,8 ‰ | 1,75 ‰ |
| Ponoarele | 2.167 | −11,6% | 35,8 loc./km² | 60,5 km² | 30,5 ‰ | 1,85 ‰ |
| Isverna | 1.975 | −7,7% | 14,9 loc./km² | 132,6 km² | 47,6 ‰ | 1,52 ‰ |
| Căzănești | 1.967 | −7,9% | 23,7 loc./km² | 83,1 km² | 18,3 ‰ | 0,51 ‰ |
| Vânjuleț | 1.908 | +3,6% | 48,5 loc./km² | 39,3 km² | 18,9 ‰ | 1,05 ‰ |
| Burila Mare | 1.902 | −9,6% | 15,4 loc./km² | 123,8 km² | 33,6 ‰ | 1,58 ‰ |
| Vrata | 1.888 | −2,3% | 37,7 loc./km² | 50,1 km² | 9,5 ‰ | 1,06 ‰ |
| Grozești | 1.872 | −8,2% | 43,2 loc./km² | 43,3 km² | 10,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Vânători | 1.766 | −8,2% | 34,1 loc./km² | 51,8 km² | 22,1 ‰ | 1,70 ‰ |
| Prunișor | 1.761 | −8,4% | 14,4 loc./km² | 122,5 km² | 22,1 ‰ | 2,27 ‰ |
| Braniștea | 1.682 | −10,0% | 50,9 loc./km² | 33,1 km² | 14,3 ‰ | 1,78 ‰ |
| Oprișor | 1.666 | −25,6% | 22,2 loc./km² | 74,9 km² | 21,6 ‰ | 1,20 ‰ |
| Bâcleș | 1.537 | −18,6% | 15,4 loc./km² | 99,8 km² | 21,5 ‰ | 3,25 ‰ |
| Voloiac | 1.514 | −10,8% | 31,5 loc./km² | 48,0 km² | 11,2 ‰ | 2,64 ‰ |
| Obârșia de Câmp | 1.502 | −15,4% | 37,7 loc./km² | 39,8 km² | 20,0 ‰ | 2,00 ‰ |
| Vlădaia | 1.502 | −8,0% | 19,0 loc./km² | 79,0 km² | 15,3 ‰ | 0,67 ‰ |
| Rogova | 1.415 | +2,3% | 42,7 loc./km² | 33,2 km² | 35,3 ‰ | 1,41 ‰ |
| Livezile | 1.321 | −9,7% | 19,7 loc./km² | 67,2 km² | 14,4 ‰ | 0,00 ‰ |
| Pristol | 1.270 | −12,4% | 40,0 loc./km² | 31,7 km² | 20,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Corlățel | 1.269 | −1,0% | 28,7 loc./km² | 44,1 km² | 27,6 ‰ | 2,36 ‰ |
| Ilovița | 1.232 | −6,7% | 16,8 loc./km² | 73,5 km² | 25,2 ‰ | 3,25 ‰ |
| Breznița-Motru | 1.163 | −19,0% | 22,5 loc./km² | 51,7 km² | 17,2 ‰ | 0,86 ‰ |
| Dumbrava | 1.140 | −18,2% | 14,1 loc./km² | 81,1 km² | 15,8 ‰ | 0,88 ‰ |
| Stângăceaua | 1.132 | −12,7% | 28,4 loc./km² | 39,9 km² | 8,0 ‰ | 0,88 ‰ |
| Ilovăț | 1.080 | −11,2% | 14,0 loc./km² | 77,2 km² | 23,1 ‰ | 0,93 ‰ |
| Husnicioara | 1.053 | −17,7% | 14,2 loc./km² | 74,2 km² | 14,2 ‰ | 0,95 ‰ |
| Șovarna | 1.022 | −8,9% | 27,4 loc./km² | 37,3 km² | 24,5 ‰ | 0,98 ‰ |
| Greci | 1.018 | −17,4% | 26,2 loc./km² | 38,9 km² | 20,6 ‰ | 0,98 ‰ |
| Pădina | 991 | −20,2% | 12,3 loc./km² | 80,3 km² | 21,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Dubova | 959 | +2,1% | 5,3 loc./km² | 181,7 km² | 63,6 ‰ | 2,09 ‰ |
| Obârșia-Cloșani | 896 | −13,6% | 13,5 loc./km² | 66,5 km² | 44,6 ‰ | 4,46 ‰ |
| Balta | 833 | −19,7% | 7,8 loc./km² | 106,8 km² | 25,2 ‰ | 3,60 ‰ |
| Bâlvănești | 832 | −8,9% | 16,9 loc./km² | 49,3 km² | 16,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Poroina Mare | 818 | −16,3% | 14,8 loc./km² | 55,3 km² | 29,3 ‰ | 1,22 ‰ |
| Svinița | 783 | −18,6% | 7,5 loc./km² | 104,5 km² | 57,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Podeni | 677 | −19,9% | 8,1 loc./km² | 83,5 km² | 28,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Godeanu | 517 | −11,2% | 10,9 loc./km² | 47,6 km² | 48,4 ‰ | 9,67 ‰ |
| Cireșu | 463 | −5,7% | 9,0 loc./km² | 51,7 km² | 30,2 ‰ | 0,00 ‰ |
Mehedinți comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Mehedinți | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 34,8 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 1,95 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,11 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 661 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,91 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 36,7 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,90 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,12 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,58 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,75 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 136 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,6 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,3 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 669 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,65 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,1 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 20,4 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 144.589 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 552,7 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 48,6 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,37 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 179 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 4,5% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,5 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,6 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 23,4 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Mehedinți?
Număr de localități în Mehedinți: 66. Cea mai populată este Drobeta-Turnu Severin, cu o populație de 96.373.
Care este populația din Mehedinți?
Mehedinți are o populație de 261.597 (2026), adică o densitate a populației de 53 loc./km².
Care localitate din județul Mehedinți crește cel mai repede?
Șimian are cea mai rapidă creștere din județul Mehedinți în ultimii 10 ani: +7,2%.